3D tisk je stále novým odvětvím, které však velmi rychle pokročilo vpřed. Prozatím se výrobci předhánějí v tom, kdo bude mít přesnější a rychlejší 3D tiskárnu. A přitom hledáme limity této velice slibné technologie.
Model Empire State Building vytisknutý pomocí Nanoscribe. Zdroj: Oficiální stránky výrobce
V loňském roce se vědcům z výzkumného centra při Vídeňské technické univerzitě podařilo vytisknout objekty menší než smítka prachu. Vyrobili tak například model formule nebo katedrály za 4 minuty. Nyní firma Nanoscribe z Karlsruhe, jejíž základy vznikly na půdě Technologického institutu, představila 3D tiskárnu, která je schopná vytvářet podobné objekty mnohem rychleji.
Nanoscribe nedávno předvedla video, na kterém je vidět celý výrobní proces modelu vesmírné lodě o velikosti 125µm, což je pro srovnání přibližně průměr lidského vlasu. Této firmě se podařilo snížit dobu tisku na 50 sekund. Nejzajímavější na tom je, že se nejedná o žádný experiment, ale popisujeme skutečnou tiskárnu, kterou lze koupit. Nevýhodou zůstává potřeba elektronového mikroskopu, abyste viděli, co vyrábíte.
Tato nová 3D tiskárna je určena především pro biotechnologii, užitečná však může být v každém oboru, kde je nutné použít nanotechnologie. K tisku používá velmi přesný paprsek laseru, kterým pohybuje soustava zrcadel, a každá vrstva objektu se pak formuje polymerizací.
Taková technologie přináší otázky, kam až bude možné zajít v miniaturizaci a urychlení výrobních procesů. Zdá se, že jediným limitem zůstává rychlost světla. Nicméně dosažení této mety je daleko před námi, i když možnosti současných 3D tiskáren jsou po tak krátkém vývoji tohoto odvětví ohromující.