Menu
FANZINE.cz
Komiks

4 populární mangy jako brána k japonskému stylu komiksu

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

17. 3. 2014

Koho by nepotěšil nový hit nakreslený Jimem Lee nebo další geniální komiks od Alana Moora? Vždy jde o komiksovou hostinu, která k žánru přiková nové čtenáře a potěší mnohaleté fanoušky. Pro evropského čtenáře zcela netypický žánr manga je ale klíčem k zábavě českého publika.

I když se českého překladu dostalo nejednomu dílu z japonské kuchyně, jen pár vyvolených a celosvětově oblíbených kousků slouží jako masové poutače pozornosti. To stačí k vyvolání vlny zájmu mnoha nových obětí komiksu a ocenění tuzemského kabátu od starých známých tohoto žánru. Překlad je sice občas na škodu, ale pro ty, co se anglickou verzí nemohou prokousat, je branou k novému rozměru komiksu.

A co to ta manga vlastně je?

Jde o styl kresleného vyprávění, který se vyvinul v Japonsku na konci devatenáctého století a je tedy nejen plnohodnotným současníkem západního komiksu, ale i jeho právoplatným předkem. Jde o úplně stejnou formu jakou známe, jen s rozdílem (který je překvapivě často pro čtenáře problémem), že se čte zprava doleva.

Jeho vývoj a kulturní tradice jsou v Japonsku také klíčem k tomu, že manga narozdíl od komiksu není nijak dikriminována jako nehodnotný literární žánr, což se o komiksu bohužel stále říci nedá.

Pro českého čtenáře přístupno

Jak už bylo zmíněno, je jen několik známých mang, které se dočkaly překladu a tak se s nimi není vůbec složité seznámit. A o které milníky (vedle jiných) jde?

NarutoMasashi Kishimoto: Naruto

Samotný název komiksu je jménem titulní postavy tohoto příběhu. Malý ninja Naruto je diskriminovaným sirotkem, který nemůže najít přátele a jeho jediným snem se stala touha být silným vůdcem celé své vesnice a její oceňovanou součástí.

S rozvíjejícím se příběhem hrdina dospívá a převrací svou nevýhodu, kterou je démon uvězněný v jeho těle, na důležitý klíč nejen ke změně, ale hlavně záchraně celého světa.

Je těžké formulovat více a nezaplétat se do obtížných vysvětlení, řekněme tedy, že Naruto je správná volba pro všechny příznivce akce, humoru a světa ninjů, jejichž schopnosti nemají daleko k magii. Košatý strom charakterů, složité zápletky a vypravěčský um jsou dalšími přednostmi aktuálního čísla jedna ve světě mangy.

Death Note – Zápisník smrtiTdugumi Ohba: Death Note

V tomto díle se čtenář setkává s mladým Lightem Yagamim, který je geniálním studentem, playboyem, přeborníkem v tenise a obecně dokonalým mladým mužem.

Jeho život ale nabere náhlý obrat, když se mu náhodou do rukou dostane Zápisník smrti, kniha z dimenze bohů Shinigami. Do této příšerné věci totiž stačí napsat jméno člověka a ten následně zemře. Pak nastane boj o změnu světa.

Zápisník smrti je psychologicky založený komiks a i když jde o neúprosnou válku mezi Lightem a jeho oponenty, je to souboj myslí a k akci dojde jen po bezchybném plánování. Neuvěřitelně spletitá síť pastí, neřešitelných situací a také smrti je jako velká autorsky vyčerpávající šachová partie.

GantzHiroyka Oku: Gantz

Manga, která právě teď prvním dílem útočí na tuzemský trh. Kei Kurono byl po smrti přivolán do malé místnosti v Tokyu. A i když to ani jemu samotnému nedávalo smysl, jeho posláním se stal boj proti mimozemšťaňům, kteří se rozhodli vyhledat azyl na Zemi.

Nejen, že tedy nezemřel, ale dostal nadčasové vybavení a musí pravidelně v časovém limitu sprovodit ze světa předem určený počet mimozemských návštěvníků.

Komiks postupně odhaluje důvody a vysvětlení, které stojí za jeho znovuzrozením. Jeho velkým tahákem je neustávající a dechberoucí akce, která graduje od začátku až do úplného konce. Gantz ale není vhodný pro mladší čtenáře, neboť je plný otevřených sexuálních scén, neskrývaného násilí a hodně, opravdu hodně vulgárního jazyka. Komiks je ale celistvý a velice čitelný, jen prostě dětem nepatří do ruky.

BleachTite Kubo: Bleach

Co se stane s duší, když člověk zemře? Správnou odpovědí na tuto prastarou otázku je samozřejmě její přenesení do světa Soul Society. K tomu je ale zapotřebí pomoci Soul Reaperů, kteří je provedou. Jejich úkolem je ochrana neposkvrněných a boj proti zběhlým nebezpečným duším, a svědkem takového souboje se stane i Ichigo Kurosaki.

Při střetu je ale na něj převedena část moci, kterou Soul Reapeři vládnou, protože jinak by byli oba zabiti. Pak už je navěky nejen obdařen těmito schopnostmi, ale i poznamenán, a nedočká se klidu.

Bleach je další (po Zápisníku smrti), který otevírá velice populární manga námět. Tím jsou Shinigami, japonští bohové smrti. Ti vládnou světu smrtelníků, ale často omezeni vlastními pravidly, jejichž porušení vede k mnoha zápletkám v japonských vyprávěních.

Tolik tedy k mangám a jejich vybrané nabídce, která se bude v budoucnu nepochybně rozrůstat. Tento žánr se často může na první pohled zdát jako nekvalitní zjednodušená forma křiklavě barevných komiksových eposů, které nás bombardují ze západního světa. Kdo ale upře zrak na východ, nalezne nejen kvalitní příběhy, sympatickou kresbu a plno vtipných nedorozumění se směrem četby. Stačí jen pár stránek!

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

4 populární mangy jako brána k japonskému stylu komiksu

Hide picture