Obři a lidé nikdy nebyli spřátelenými klany, které by si běžně prokazovaly sousedské dobro. Že jsou ale nože mezi nimi až tolik nabroušené, to by Jacka asi nikdy nenapadlo.
Když princezna Isabelle, dívka nespoutaného ducha, které se konvence dvora příčí, básnila o svých dobrodružných snech, asi netušila, že se splní dříve než záhy. Fazole zasazená mladým Jackem totiž začala klíčit a klíčila tak pilně, že se princezna znenadání ocitla v zemi obrů, již mají s lidmi už po staletí nevyřízené účty.
Jackovi se ji sice podaří zachránit, ale čeká ho bitva mnohem větší. Obři mají volnou cestu, takže se vydávají do našeho světa a na přátelskou návštěvu rozhodně nejdou.
1. Rejžo, nerušte pana faráře
Nádherná příroda, v jejímž prostředí se příběh odehrává, jistě napoví, že pohádkové království hostily Velká Británie a Irsko. Když už bylo pro nějakou tu scénu zapotřebí čtyř stěn a nádvoří, odebral se filmový štáb do honosné gotické katedrály ve Wellsu, která posloužila pro natočení interiérů. Štáb zde měl ovšem stanovený striktní časový limit, tedy jakmile hodiny odbily půl šestou, musely všechny kamery, kabely, světla a ostatní filmové náčiní zmizet. Nastával totiž bohulibý čas modliteb.
2. Tentokrát bez laserového meče
Ve fantastickém dobrodružství hraje Ewan McGregor chrabrého vojáka Elmonta, který spojí svou sílu s Jackovou odvahou a společně se vydají zachránit princeznu. V průběhu jejich mise z Elmontových úst uslyšíme, že ,,z toho nemá dobrý pocit“.
Připadá vám to povědomé? Experti na Hvězdné války jistě velmi dobře ví, že podobnými špatnými pocity McGregor trpěl i coby Obi-Wan Kenobi. No a aby v tom nebyl sám, tak i Warwick Davis a Ralph Brown vyměnili laserové meče a robotí ulitu za středověkou výstroj.
3. Nenápadné podobenství
Ať už ze studování Bible nebo z písničky pánů Wericha a Voskovce, příběh o Davidovi a Goliášovi, kterak zprvu posměch sklízící David překvapil a nad hrůzu nahánějícím válečníkem zvítězil, ten známe všichni. A jeho zrcadlový odraz lze spatřit i ve filmu.
David suplován Jackem přemůže obrů respektive Goliášů hned několik a ožení se s princeznou. Jen ten prak, Davidovu zbraň, tvůrci nevychytali. Odkazují na něj tedy aspoň tím, že jeden z obrů používá pro destrukční aktivity vůči lidem právě prak.
4. Kdo je ta holka?
S krásnými tvářičkami se roztrhl pytel. Některé jsou stálicemi již od dětského věku, jiné nastoupí v pubertě a poté stoupají vzhůru a jiné se bohužel jen párkrát blýsknou a pak zhasnou. Uvidíme, jaký osud potká Eleanor Tomlinson, princeznu Isabelle a lásku Nicholase Houlta coby Jacka, kterého již známe ze Singla Mana nebo posledních X-Menů.
Jedinou za zmínku stojící rolí je zřejmě dětské já Jessicy Biel v dramatu Iluzionista. Nyní Isabelle dostala šanci, tak doufejme, že ji nepromarní.
Něžná tvář ji pro roli princezny přímo předurčila. Co potká Eleanor Tomlinson v budoucnu? Zdroj: Distributor filmu
5. Murphyho zákony platí vždycky
Ačkoli Británie díky své přirozené vznešenosti zakořeněné v historii tvůrce láká, obávají se jí kvůli deštivému počasí. Právě to ale režisér Singer potřeboval pro zobrazení mokrých a blátivých království. Jenže jak to bývá: čeho je třeba, toho se nedostává, zatímco až se to stane nežádoucím, zcela určitě si to cestu najde.
Stejně tak anglické počasí, které se náhle rozhodlo býti zářivým a slunečným. Stanley Tucci, představitel zrádného Rodericka, se smál, že takové Miami v Anglii nepamatuje.
Snímek Jack a obři má premiéru 4. dubna. Recenzi si můžete přečíst zde.