S filmy, které se zakládají na romantických předlohách Grimmů, se roztrhl pytel, svých kořenů se ale příliš nedrží. K učebnicovým příkladům patří i nové pojetí klasické pohádky, jež brzy vtrhne do kin.
Někteří lidé říkají, že všechny čarodějnice nejsou zlé a jejich síla může být využita na dobré věci. My říkáme: spalte je všechny!
Zdroj: Distributor filmu
I když zas tak úplně horké to s těmi kořeny nebude. Film nám pouze krátce zrekapituluje, jak kdysi dávno Jeníček s Mařenkou, v nouzi nejvyšší, tepelně upravili zrůdu z perníkové chaloupky a vzápětí nám představí jejich současnou kariéru, kdy na požádání likvidují zrůdy přeživší. Stali se z nich profesionální zabijáci, krev čarodějnic náleží k jejich životům stejně jako k našim čištění zubů a Facebook, a teď stojí před největším a zároveň i nejnebezpečnějším případem své kariéry.
1. Komu bude luk slušet nejvíc?
Jak už to tak chodí, brousil si norský režisér Tommy Wirkola původně zuby na jiné krasavice pro roli neohrožené Mařenky. Nabídku od něj obdržela Eva Green, Noomi Rapace a Diane Kruger. Tyto dámy již mají s akčními filmy bohaté zkušenosti (Casino Royale, Sherlock Holmes: Hra stínů, Lovci pokladů), časově ale byly indisponovány. Řada tak přišla na Gemmu Arterton, rovněž znalou akčního žánru z bondovky Quantum of Solace. Doufejme, že nyní na ni krev nebude mít stejné negativní účinky jako ropa.
2. Čarodějnice ve finanční tísni
Poslední léta nemůže Famke Janssen, představitelka hlavní záporné role, považovat zrovna za žně. Pokusila se upozornit na sebe na režijním poli rodinnou komedií Bringig Up Bobby (u nás bez distribuce), k níž si i sama napsala námět. Její počin bohužel nepřinesl kýžený úspěch, a navíc ani poštovní schránka Janssenových se pod nabídkami k hraní dvakrát neprohýbala. Jako zlou Muriel ji tedy uvidíme především kvůli hereččině existenční rozvaze, která jí vnukla, že z něčeho ty hypotéky platit musí.
3. Princezna bojovnice
Gemmě Arterton role dědiček královského trůnu sluší, což dokazuje jak skvělé fantasy Princ z Persie: Písky času, tak i ,,božské“ dobrodružství Souboj Titánů, které ovšem za prvním zmíněným co do kvality dosti pokulhává. Jedním z mála jeho kladů tak vlastně zůstává líbivý Gemmin obličejíček, který propůjčila argejské princezně Íó. Nemůžeme se jí příliš divit, že možnost zahrát si v pokračování Hněv Titánů pojala jako značnou nejistotu, a tak raději vyměnila vzdušnou tuniku za neprůstřelný korzet.
4. Grimmové jsou kvalitní materiál
Jak jsem již zmínila na začátku, Wirkola vskutku není jediným režisérem, který se inspiroval u německých pohádkových klasiků. Ačkoli se ne ve všech případech jedná o vrcholné dílo aspirující na Oscara, proč se nepodívat, jak přenáší současní umělci dvě stě let staré příběhy do ,,současnosti“? Kromě originální verze Jeníčka a Mařenky se můžete pokochat také krvavějším zpracováním Červené Karkulky, Sněhurky (nebo ji máte raději přeslazenou?) a příští rok i Šípkové Růženky z pohledu Maleficent.
5. Děkuji, sladkosti už nejím
Filmová propagace nás již od počátku upozorňuje na to, že Jeníček v podání Jeremyho Rennera trpí zdravotním omezením, které si přivodil dětským dobrodružstvím v perníkové chaloupce. Na množství pozřeného stavebního materiálu jeho zažívací trakt reagoval vzpourou a pomstil se mu cukrovkou. V původní verzi scénáře neměly zdravotní problémy minout ani jeho sestru, zamýšlenou jako anorektičku či bulimičku. Nakonec si však Mařenka s sebou ,,pouze“ nese nehezké tajemství. Jaké? Dozvíte se v kině!