Snad každý, kdo se bavil u bláznivé komedie, jež si s myšlenkou cestování časem nejen pohrává, ale spíš s ní divoce řádí, snil o kouzelném DeLoreanu. Není komické, že zprvu měla přepravu zajistit lednička?
Jak lákavá se zdá být myšlenka jen tak se ocitnout v době před padesáti lety! Ač by to Christopher Lloyd na počátku kariéry označil za nereálné, posléze jeho genialita přinesla ovoce a zahájení činnosti magického stroje nic nebránilo. Osud ale dostal chuť si hrát, a tak oddaný žák Michael J. Fox sice odcestoval, nicméně zcela jinam a navíc v dobré víře způsobil takové zmatky, že dá fušku zajistit, aby je nenásledovala pohroma – třeba aby nedošlo ke smazání jeho existence z povrchu zemského.
1. Neohrožujte mravní výchovu
A jaké že zmatky to způsobil? V prvé řadě zachránil před automobilovou nehodou svého otce. Za což by jinak jistě dostal metál za neohroženost, ale jelikož se kvůli této nepříjemnosti měli seznámit jeho rodiče, pečuje nyní matka nikoli o budoucího manžela, ale o svého syna a její teenagerské srdce po něm zahoří touhou. Z tohoto důvodu také Disney film odmítl – taková hříšná témata přece nemůže pouštět do světa.
2. Vojenský režim
Pro natáčení filmaři zvolili vskutku neatraktivní čas – sice využili víkendové dny, nicméně přes týden herce na plac naháněli zásadně v nekřesťanských hodinách mezi šestou ranní a večerní. I když jak se to vezme – spíš neměli na výběr. Michael J. Fox totiž rozhodl za ně svou rolí v tehdy populárním seriálu Rodinná pouta, kterému holt musel věnovat veškerý svůj čas za denního světla. Ale maskéři odvedli skvělou práci, nemyslíte? Ty kruhy pod očima nejsou vůbec vidět.
3. Malé věkové nesrovnalosti
Že se Wendie Jo Speber, představitelka Martyho sestry, narodila o tři roky dříve, není tak netradiční. Jestli ale něco byla pro vizážisty a kostyméry skutečná výzva, tak skutečnost, že oba filmoví sourozenci své rodiče v reálném životě o pár dnů či dokonce let předběhli. Takže v době, kdy si Michael J. Fox plácal bábovky na pískovišti, Crispin Glover (otec) teprve poprvé zdravil svět. Lea Thompson (matka) to stihla dřív, k Michaelovi a jeho hradům z písku se přidala jen o deset dní později.
4. Hodinová předpověď
Bystrým pozorovatelům při úvodní důkladné prohlídce všech možných i nemožných hodin světa jistě neunikla podobnost mezi jedněmi z nich a světoznámou scénou z konce filmu, kdy se doktor Brown u radničních hodin usilovně snaží zajistit vše proto, aby jeho přítel mohl ve školní docházce pokračovat ve své době. Stáří budovy se ale ozvalo a římse už se nechtělo poskytovat doktorovi pevnou půdu pod nohama. Jedinou pomoc nabídla zchátralá hodinová ručička.
Jak vzniklo doktorovo jméno Emmett? Stačí přečíst pozpátku slovo time a už si ho jen trošku upravit k obrazu svému.
5. Jiný kraj, jiné prádlo
Na základě roztomilého a vlastně i praktického zvyku dob uplynulých, tedy vyšívat si na oblečení jméno nebo alespoň monogram pro případ ztráty, je Marty oslovován svou matkou, respektive ctitelkou, jako Calvin Klein. Francouzští patrioti vyměnili proslulou značku za svého Pierra Cardina, Italové zase Martyho oblékli do prádla od Levi Strausse. Ještě že my jsme upustili od zvyku přechylovat cokoli, co se dá – s oslovením Litex nebo Triola bychom asi velkou díru do světa neudělali.
Návrat do budoucnosti (Back to the Future)
Dobrodružný/ Komedie/ Sci-fi
USA, 1985, 111 min
Režie: Rober Zemeckis
Hrají: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, Claudia Wells, George DiCenzo, James Tolkan, Casey Siemaszko, Billy Zane, Courtney Gains, Robert Krantz, Huey Lewis, Jason Hervey