Nebe a Peklo, to jsou dva světy, z nichž bychom se do jednoho měli po posledním dechu a selekci v Očistě dostat. Ale do kterého? Nick Walker už může tuhle otázku pustit z hlavy.
Práce elitního agenta je už tak nesmírně vyčerpávající. Nebezpečí je jeho denním chlebem a člověk si nikdy nemůže být jistý, s jakým výsledkem se z akce vrátí. Nebo jako Nick nevrátí.
Ani po smrti ale nemá klid. Díky svým skvělým schopnostem se dostal do hledáčku URNY, útvaru těch nejlepších, co už překonali řeku Styx. Jeho úkolem je teď po boku nového parťáka provést ten největší zátah – zátah na zločince nebožtíky, kterým se ze světa živých proklatě nechce, kteří mají tu a tam schopnosti, o kterých si ti s krevním pulsem mohli nechat jen zdát, a kteří mají převzetí kontroly nad světem živých na dosah.
1. Hrdina romantických komedií vezme do ruky pistoli
Dobře, není tak úplně pravda, že by se jednalo o první film, v němž bude Ryan koketovat se zbraní a při akčních scénách dávat na odiv vyrýsované tělo a mrštnost leoparda. Pravdou ale zůstává, že žádný z prozatímních počinů, kde jsme se dočkali výše zmíněného, není tím, čím se herec, který má našlápnuto ke světové slávě a uznání, chtěl chlubit ve svém curriculum vitae. Akčního žánru si užil hlavně ve filmu Blade: Trinity, Green Lantern či Nepřítel pod ochranou.
Jeho doménou a plodnou půdou však zůstávaly dosud především romantické filmy jako Určitě, možná (na snímku), Teorie chaosu, Světlušky v zahradě či Méďa (ten byl ze všech nejromantičtější).
Zdroj: Distributor filmu
2. Režisér Schwentke rád a úspěšně experimentuje
Není to Tarantino, není to Kubrick, zkrátka ostříleným režisérem se ještě stuttgartský rodák Robert Schwentke nazývat nemůže. Po důkladnějším průzkumu jeho filmografie ale zjistíme, že rozhodně disponuje několika důležitými věcmi, které by režisérovi – a zvláště pak tomu, který se snaží si svoje místo na slunci teprve vydobýt – neměly chybět. Jsou to vize, odvaha provádět pokusy a nesetrvávat v jednom žánru jen proto, že to s ním v minulosti dopadlo dobře.
Jako výchozí bod pro svoje experimenty Schwentke obvykle volí mysteriózní podklad a následně ho doplňuje dramatickými a nervy drásajícími přísadami jako v případě seriálu Anatomie lži, jindy zase kápne trošku červené knihovny a vznikne romantická podívaná Zakletý v čase (na snímku). A jindy se bez něj obejde úplně, třeba ve svém zřejmě nejznámějším díle Red.
Zdroj: Distributor filmu
3. Jeff Bridges opět srší vtipem a šílenstvím
A je to marné, může si zahrát třeba tisíc zákeřných Obadiahů Staneů, kterým byste nejraději o jejich slizkou lysinu omlátili brnění Tonyho Starka, nebo dojímavě zoufalých Otisů Blakeů nostalgicky brnkajících na kytaru. Pro své věrné pravděpodobně navždy zůstane jednou z hlavních tváří, kterou si vybavíte, když se řekne ,,zhýralec s absurdním charismatem, od kterého byste se, dámy, i přes jeho oplzlost v klidu nechaly plácnout přes zadek“.
Takový byl (a je) jako Big Lebowski (na snímku), nebo také třeba jako Bill Django v komedii Muži, co zírají na kozy. A na něco podobného, v tomto případě na zkušeného zombiebijce, který si je jistý loajalitou své zbraně a na žádnou stranu nešetří inteligentním a cynickým humorem, se můžeme těšit i tentokrát.
Zdroj: Distributor filmu
4. Affleckův duch prochází filmem
Ač se to může zdát neuvěřitelné, pomalu to bude patnáct let od doby, kdy Ben Affleck, tehdy v magickém věku dvaceti šesti let, okouzlil celý svět (a zejména jeho ženskou část) coby zamilovaný a bezmezně oddaný vrtač/astronaut A.J. Frost, který se s úspěchem vrátil z nebezpečné mise, odvrátil armageddon a po pětiměsíční známosti se oženil s Liv Tyler. Poté, co svůj talent i dojem ,,sladkýho kluka“ potvrdil ve válečném, potvrdil válečným dramatem Pearl Harbour se na čas zabydlel na zdech dívčích pokojíčků a že byl jeho obličej stále spojován hlavně s romantickým žánrem béčkové kvality, rozhodl se si opravdu dobré filmy točit sám a také v nich (mimochodem velmi úspěšně hrát hlavní role).
Jedním z takových je i film Město (na snímku). Ke smrtící ráně, která v R.I.P.D. zabila Nicka Walkera, a k pokusu o přepadení banky pod maskou jeptišek ve Městě mohlo dojít v úplně ten samý okamžik, filmy se totiž odehrávají v témže fiktivním okrsku A–8.
Zdroj: Distributor filmu
5. Uvidíte klasické schéma na trochu jiný způsob
Mladý zelenáč a sebejistý floutek vedle (ne)životem zkušeného likvidátora nežádoucích vlivů. Že vám to něco připomíná? Vskutku, mohlo by, ať už Muže v černém nebo Smrtonosnou zbraň, kde se zprvu zdálo, že náklonnosti mezi novými parťáky příliš pšenka nepokvete. Zkrátka můžete si říct, že se nejedná o nic nového, nýbrž o něco, co už tu v různých obdobách bylo mnohokrát.
6. Charismatický záporák zaručen
V době velkého haló okolo filmového zpracování Tolkienova Pána prstenů se jeden magazín Elijaha Wooda zeptal, jaká je jeho vysněná role. Představitel Froda v odpovědi uvedl krutého vojevůdce a vzápětí dodal, že si je velmi dobře vědom toho, že s jeho infantilním vzhledem a opravdu hobití výškou se mu to těžko kdy podaří.
Není mi známo, co si dychtí zahrát Kevin Bacon, ale i jemu je asi jasné, že pokud by se chtěl stát třeba princem Krasoněm nebo jiným dobrákem od kosti, asi by nepořídil. Rysy jeho tváře, které se vám zkrátka vryjí do paměti, jsou předurčeny pro role mužů nedobrého srdce, často zvrhlých choutek či jinak vyšinuté, jindy potom rolích osudem zkoušených lidí, kteří se dostávají na samotné dno. Tak tomu bylo ve filmech Trestní zákon, Rozsudek smrti, To, co dýchám nebo X-Men: První třída. I po R.I.P.D. se asi najde pár obětí, které podlehly jeho démonickému pohledu.
Zdroj: Distributor filmu
7. Jeff Bridges vytáhl ze skříně pár kostlivců
Kdybyste se pohybovali a pracovali nedaleko místa, kde jste kdysi málem přišli o život, asi by vám nebylo zrovna do zpěvu, stejně jako Jeffu Bridgesovi. V polovině devadesátých let pracoval Bridges po boku Tommy Lee Jonese na thrilleru Zděšení, kde proti sobě stáli jako zástupci dobra a zla, Bridges coby policista a Jones coby terorista. Takový příběh se neobejde bez výbuchu bomby. Štáb výbuch ale poněkud neodhadl a film tak málem přišel o jednu ze svých hlavních hvězd.
Zdroj: Distributor filmu
8. Záhrobí, starý Číňan a krásná blondýna
To, že po úmrtí se do světa živých coby strážce pořádku vracíte v trochu jiné podobě, má naprostou logiku. Své nové vizuální já si ale nebožtík nevybírá a někomu holt náhoda přidala, někomu zase ubrala. Jako našim hrdinům. Nick Walker se tak tedy snaží zemřelé zloduchy dostihnout v podobě postaršího čínského důchodce, Roy Pulsipher zase coby nádherná dlouhonohá krasavice s vlasy v barvě slunce. A to tedy musíte uznat, že takovýhle párek agentů jsme tu ještě neměli. A kým vlastně doopravdy jsou?
James Hong je rodilý Američan s kořeny na Dálném Východě, který ve filmu pracuje už celé dekády a působí tam snad ve všech oblastech od herectví, přes dabing, až po režii. Za zmínku stojí, že je jedním ze zakladatelů East-West Players, nejstaršího asijsko-amerického divadla v L.A.
Půvabná Marisa Miller vzhledem ke svému mládí a vzezření nejspíš nepřekvapí tím, že její doménou je modelingová oblast. Ve filmu si také zatím zahrála pouze modelky či krásné doprovody velkých mužů, ve skutečném životě ale má být na co pyšná, je totiž jedním z andílků Victoria’s Secret a již má své stálé místo v anketách o nejvíce sexy ženu planety.
Zdroj: Distributor filmu