Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

8 důvodů proč si nenechat ujít Muže z oceli. Snyder úspěšně oživuje legendu

Redakce

Redakce

26. 6. 2013

Muž z oceli - prioritaZa dlouhou historii kinematografie jsme se dočkali nesčetného množství laserookých hrdinů se svalovou výbavou a s charakteristickým písmenem S na prsou. Ne vždy se pokus o inovace s dobrou potáže, tentokrát se ale jednalo o krok kupředu. Fakt, že Superman nápadně upravil svou garderobu a zanevřel na elvisovské nagelované vlnky, je pouze začátek.

Muž z oceli se blíží. Zdroj: Warner Bros

Superman je v dnešním světě legendou a Muž z oceli má sloužit jako nástroj jeho znovuobjevení. Začínáme tedy familiárním způsobem – už od doby cvrnkání kuliček na hřišti a hraní na indiány je malý Clark ke svému tělu poněkud podezíravý a pozoruje, že odlišností od vrstevníků by se našlo víc než dost. Velice záhy dospívá ke zjištění, že za pár let bude lehce problematické vyplnit v dokladech políčko s místem narození, jelikož to se nenachází na modré planetě, nýbrž kdesi ve vesmíru. Otázka jeho původu jej trápí celé dospívání, a tak mu nezbývá než se vydat na nesnadnou cestu za nalezením vlastní identity a objevením smyslu svého života mezi pozemšťany.

1. Henry Cavill hraje lépe, než by se od něho čekalo

Christopher Reeve, Dean Cain, Brandon Routh… a nyní Henry Cavill, ztvárňující dosud pravděpodobně nejméně metrosexuální verzi superhrdiny s rodištěm na Kryptonu. Tím si Henry odbývá svůj čestný debut na poli sci-fi a nutno podotknout, že se poštěstí opravdu málokomu, aby si při své první zkušenosti s vědecko-fantastickým žánrem střihl rovnou nejslavnějšího spasitele světa všech dob. Zato co se příběhů sahajících do dávné historie týče, mohl by Henry svou, ačkoli zatím nijak barvitou filmografií, konkurovat nejednomu bardovi.

Možná se vám někdy k oku dostala Henryho prvotina, ne příliš zdařilá adaptace Hraběte Monte Crista s Jamesem Caviezelem v hlavní roli, který zde Henryho pojal za syna. Zkušenosti poté nasbíral v romantických příbězích Tristan a Isolda a Hvězdný prach, více prostoru pak dostal v oblíbeném historickém seriálu Tudorovci a ačkoli následně poněkud sešel z cesty akčním fantasy Válka Bohů, nyní má díky svému Supermanovi opět našlápnuto k zářné budoucnosti. Jeho výkon jakožto Clarka Kenta předčil veškerá očekávání a příjemně překvapil.

Henry Cavill se role Supermana zhostil nejlépe, jak mohl. Zdroj: Warner Bros.

Henry Cavill se role Supermana zhostil nejlépe, jak mohl. Zdroj: Warner Bros.

2. Režíruje tvůrce snímku 300: Bitva u Thermopyl

Tedy Zack Snyder. Nebudeme mluvit o tom, jak báječně se mu dařilo na poli reklamních spotů, kde upozorňoval spotřebitele na lahodnou chmelovou chuť, a přejdeme k jeho režijnímu debutu, jehož jméno vám jistě bude známé; Úsvit mrtvých, akční horor dodnes právem náležící k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno a zpestřeno přítomností krvelačných zombie.

Poté následovala malá a velmi úspěšná odchylka k historickému žánru, kdy Snyder s pomocí Gerarda Butlera převedl na filmové plátno z dějepisu známou bitvu u Thermopyl, a milovníkům komiksů (ano, shoda se Supermanem čistě náhodná) neušli ani Watchmen, jež zobrazují životy výjimečných hrdinů za doby studené války, kdy jsou místo oslavování zatracováni. Posledním počinem je metaforický snímek Sucker Punch.

Představme si jeho schopnost umné vizuální tvorby, kterou jsme viděli ve filmu 300 a Sucker Punch, spojenou s faktem, že si Snyder nelibuje ve šťastných koncích, a doplněnou o dar originality, kterou vštěpuje každému svému snímku, a vypluje vám na povrch perfektní snímek o Supermanovi pro 21. století.

FOTO: Gerard Butler ve filmu 300: Bitva u Thermopyl

3. Neomylný Hans Zimer skládá hudbu

Hans Zimmer je ukázkovým příkladem toho typu umělce, kterého když potkáte na ulici, s největší pravděpodobností vůbec nezaregistrujete, jaká osobnost kolem vás zrovna prošla, ale jakmile jeho jméno spatříte na filmovém plakátě, zamnete si ruce blahem, protože nalézáte další záruku výjimečného filmového zážitku. A taky že ano.

Když se na scéně objeví hlavní hrdina, na jehož bedrech v tom okamžiku leží více či méně lidských životů, vždy si to vyžaduje adekvátní hudební doprovod naznačující světu, že teď už zachránce situaci převzal pevně do svých rukou a všichni padouši budou potrestáni. Frankfurtský rodák už pár takových anoncí provedl a vždy se divákům natrvalo zaryly do paměti. Jmenujme například batmanovskou ságu, Piráty z Karibiku, brilantního Sherlocka Holmese či Gladiátora.

[youtube_660]pARJtTnpolo[/youtube_660]

4. Amy Adams jako charismatická Loise Lane

Kam naše filmová paměť sahá, vždy se Clark Kent zamilovával zásadně do tmavovlásek, občas i s lehkým nádechem exotiky (Kristin Kreuk, Teri Hatcher). Ty teď nahradí krásná něžná zrzka Amy Adams. Ačkoli její kariéra začala poněkud rozpačitě předem prohraným bojem o pokus navázat na slavné Nebezpečné známosti a pokračovat v linii okouzlujících manipulátorek započaté skvělou Sarah Michelle Gellar, povedlo se jí alespoň upozornit Hollywood na to, že je tady.

Na film, který by lákal na její tvář, si nicméně ještě musela chvilku počkat. Během toho se objevila i ve Smallville, seriálové verzi Supermana, a vytoužené výhry se dočkala v roce 2007, kdy oblékala načančané princeznovské šaty ve filmu Kouzelná romance. I přes tuto roli a významné úlohy ve filmech Pochyby či Fighter jméno Amy Adams stále ještě nepatří mezi ta, která si spojíte s konkrétním obličejem hned po jeho vyslovení. To se ale po premiéře Muže z oceli zcela jistě změní.

FOTO: Amy Adams ve filmu Muž z oceli

5. Avengers roste konkurence od tvůrců Temného rytíře

Není tomu tak dávno, co Avengers zachránili svět před zotročujícími spáry Lokiho, a pokud budeme následující dva roky trpěliví, dočkáme se jejich další akce. Co ale asi ani jeden ze mstitelů netušil, je skutečnost, že než budou moci znovu zachránit svět, budou se prvně muset utkat v boji s novým protivníkem o to, komu vlastně připadne nejvyšší pocta záchrany světa. Jestli Avengers, nebo Justice League.

Premiéra tří mimořádně úspěšných filmů Christophera Nolana, zobrazujících život Batmana, byla jen začátek a Muž z oceli teď připravuje půdu pro ostatní hrdiny, na které se můžete těšit v nejbližších letech. S Temným rytířem má navíc Superman mnoho společného – kromě komiksového původu také své scénaristické otce, tedy již zmíněného pana režiséra a Davida S. Goyera. A kteří že hrdinové se vydají do boje? Wonder Woman, Green Lantern… nechte se překvapit.

Fanouškovský plakát k filmu Liga spravedlivých. Zdroj: http://daniel-morpheus.deviantart.com/

Fanouškovský plakát k filmu Liga spravedlivých. Zdroj: http://daniel-morpheus.deviantart.com/

6. Superman konečně ví, jak se nosí spodky

Jak již bylo avizováno, božský Superman šel konečně do sebe a co se vzhledu týče, uvědomil si, že se svým hrdinským kostýmem to úplně nevychytává. Doba se přece jen mění a ačkoli se žádný supermanovský karnevalový obleček bez červených dámských bombarďáků stále neobejde, je velice dobře, že si muž z oceli uvědomil, že pokrok nelze zastavit a vyhledal odbornou stylistickou pomoc.

Oscarem by si zasloužil ověnčit ten, v jehož hlavě se zrodil  nejen tento geniální nápad, ale také koho napadlo přestat Supermana česat ve stylu napomádovaných 60. let a lehce pozměnit materiál jeho obleku, který nyní více připomíná brnění a méně trikot roztleskávačky. Při pohledu na současného Supermana mě konečně opouští pocit, že na Kryptonu došlo k náhlému oteplení.

FOTO: Henry Cavill ve filmu Muž z oceli

7. Geniálně labilní Michael Shannon

Herec s obrovským potenciálem a rozsahem poloh, což už dokázal úctyhodným počtem nápadných, bohužel však vedlejších rolí ve filmech, které ač mohou co do kvality rozhodně mnohé nabídnout, žádný z nich se nestal takovým kinohitem, aby Schannona katapultoval na herecké výsluní, kam nepochybně patří.

Za svůj dosavadní největší úspěch počítá nominaci na Oscara za romantické drama Nouzový východ, znát jej také můžete z kriminálního thrilleru Než ďábel zjistí, že seš mrtvej nebo jako excentrického hudebního producenta z životopisného dramatu The Runaways popisující vznik i zánik stejnojmenné kapely. Hlavní role ztvárnil v zajímavých, u nás však bohužel ne příliš známých dílech Take Shelter a The Iceman. A co Shannona čeká po mistrném ztvárnění kryptonského zloducha generála Zoda? Nuda a pohodlí domova pravděpodobně ne.

FOTO: Michael Shannon ve filmu Muž z oceli

8. Russel Crowe a Kevin Costner v rolích otců

O koho se jedná, je vám určitě jasné. Plejádu herců, pro něž Muž z oceli ve většině případů představuje první opravdové proniknutí do velkého filmového světa, zdobí svou vznešenou přítomností páni herci Russel Crowe a Kevin Costner. Ani jednoho nejspíš není nutné nějak okázale a dlouze představovat, ve filmových vodách patří k těm nejznámějším rybám a tvorba, na které se podílí, vyprodává kina.

Co se týče Russela Crowa, je možná záhodno dodat, že pro umělecký svět byl objeven poměrně pozdě, až krátce před třicítkou, zato se ale poměrně brzy vypracoval na jednoho z nejobsazovanějších herců a v roce 2001 neopouštěl udílení Oscarů jinak než s oceněním za Gladiátora.

Kevinu Costnerovi se dařilo, na co sáhl, i on doma oprašuje jednu zlatou sošku za film Tanec s vlky a známý je mimo jiné i tím, že umí shodit masku drsňáka a zahrát si v romantickém filmu. Vždyť kdo by neznal Robina Hooda (kterého ztvárnil i Russel Crowe), Osobního strážce nebo Vzkaz v láhvi.

FOTO: Russel Crowe ve filmu Muž z oceli

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

8 důvodů proč si nenechat ujít Muže z oceli. Snyder úspěšně oživuje legendu

Hide picture