Jednou za čas se Alan Moore objeví, aby ukázal všem komiksovým fanouškům, že jeho odpor k mainstreamovému komiksu a využívání knih ke ždímání peněz se stále (překvapivě) nemění.
Zdroj: alanmoorefansite.com
Moore oslavil minulý rok šedesátiny a ačkoli se o jeho nechuti k dávání rozhovorů a kontaktu s médii obecně ví, přeci jen poskytl interview: do britských novin The Guardian. Především tedy proto, aby podpořil svůj nový projekt Fashion Beast. Příběh sleduje vztah osamělé návrhářky, jejího asistenta a oblíbeného modelu. Jak od Moorea lze čekat, je to příběh plný sexuální dvojznačnosti, politické radikality a satiry.
Rozhovor se stočil od tohoto (i na Moorea) vcelku výstředního příběhu až třeba k filozofovi Jacquesovi Derridovi, o kterém řekl: líbí se mi, je legrační. Mám rád filozofii s vtipem a hříčkami. Vím, že to uráží jiné filozofy; myslí si, že nebere věci vážně, ale on přišel s několika nádhernými žerty.
Také uvedl, že například při psaní Bažináče četl především kontinentální filozofii.
Největší rozruch však vzbudil svým hodnocením současného komiksu, především superhrdinského žánru: Nečetl jsem žádný superhrdinský komiks od doby, co jsem skončil se Strážci. Nesnáším superhrdiny. Myslím, že to je sprostota. Ztratili svůj původní význam.
Prvotně byli v rukou spisovatelů, kteří pomocí nich rozvíjeli představivost svých devíti až třináctiletých čtenářů. To bylo přesně to, co dělat měli a co dělali výborně.
V současnosti ale superhrdinské komiksy nemyslí na publikum ve věku devět až třináct let, s nimi to nemá co dělat. Čtenáři jsou často třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci, šedesátníci, především muži.
Opravdu Moore nemá rád superhrdiny?
Někdo přišel s termínem grafický román. Tito čtenáři jsou mu nakloněni, zkrátka jsou zaujati cestou, která poskytne pokračování jejich lásky k Green Lanternovi nebo Spider-Manovi, aniž by se ukázala v nějakém způsobu emociálně podprůměrná, pokračoval Moore.
Dále uvedl, že je to významná ukázka čtenářské závislosti na superhrdinech a na mainstreamu. Nemyslím si, že superhrdinové jsou k něčemu dobří. Myslím, že alarmujícím je, že máme publikum dospělých, kteří jdou na nový film Avengers a těší se z konceptů a znaků, které vznikly k tomu, aby bavily dvanáctiletého kluka v padesátých letech.
Pro mnohé odrostlé komiksové nadšence budou znamenat krutou ránu, na druhou stranu, Moore se svými radikálními názory nikdy příliš netajil. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.