Od 10. do 12.5. probíhal v prostorách brněnského výstaviště již 10. ročník festivalu Animefest.
Animefest je setkání všech nadšenců japonské kultury, animovaných filmů, mangy, hudby, tance i jídla. Toto kulaté 10. výročí s sebou přineslo mnoho překvapení a novinek.
Přednášky, workshopy a oddech v Maido café
Program Animefestu byl nabitý až po střechu Rotundy, která byla na brněnském výstavišti neustále plná. Ve volných chvílích mohli návštěvníci pozorovat spoustu krásných cosplayerů a cosplayerek, kterých letos dorazilo opravdu mnoho.
Po zahájení Animefestu také proběhla dražba nově vyšlého Vějíře – sborníku české mangy. Letos opravdu originálně, protože na Animefestu je zakázaný alkohol, takže se křtilo tentokrát nealkoholickým nekvašeným saké, tedy rýží. Pokřtěný sborník byl vydražen za více jak 1.800 korun.
K workshopům s hojnou účastí patřil například Kámen, nůžky, papír aneb z čeho vyrobit cosplay od Alfréda a Arenotha. Návštěvníci tu mohli na vlastní oči vidět s jakými materiály se dá v rámci cosplay pracovat. Úspěšný byl také workshop Myry a Clover: Make-up v cosplayi. Výbornou věcí při workshopech byla vzájemná interakce s publikem.
Překvapení a novinky
Letošním překvapením byla hojná účast zahraničních hostů. K těm nejvýznamnějším patřili Toshiyuki Kubooka a Eiji Matsuo, režisér a producent filmové trilogie Berserk: Golden Age Arc. Tito dva hosté k nám vážili nejdelší cestu a navíc svolili k tomu, aby na Animefestu proběhla světová premiéra trilogie Berserka. Účastníci festivalu pak mohli autory vyzpovídat při besedě o tomto díle.
Další hosté byli na Animefest pozvání jako porotci pro Cosplay soutěž: Alana van den Berg (Toki) z Nizozemka, loňská vítězka soutěže Eurocosplay, Katarzyna Siedlecka (Kairi) z Polska – dvojnásobná držitelka druhého místa v Eurocosplayi, Judit Mezö (Yuriko) z Maďarska, organizátorka a členka poroty největšího maďarského anime conu (Mondocon).
Nakonec nechyběl ani všemi milovaný Shookie, Norský cosplayer, vyslanec a propagátor, který se proslavil díky svému kostýmu Shookie Monstera, chlupaté modré obludky ládující se keksíky a sušenkami, známého z dětského pořadu Sezamová ulice.
Do letošního programu se vtěsnaly nové soutěže, mezi nimi i taneční soutěž FestDance. Ta se zaměřovala na dance cover známých asijských hudebních videoklipů a tanečních scén z anime. Protože se jednalo o první ročník této soutěže, spíš tak na zkoušku, neobešlo se nic bez technických problémů, ale s tím se musí prostě počítat. Soutěžící taneční skupiny přesto vše zvládly a sklidily velký potlesk. A kupodivu nikdo netancoval na Gangam style.
Chceš-li cosplayerem býti, musíš umět dobře šíti
Brňané si snad už za těch deset let zvykli, že se jim každý rok v květnu producírují po městě mladí lidé v podivných kostýmech, ale i tak žádný cosplayer pozornosti rozhodně neušel. Cosplayerů každým rokem na Animefestu přibývá. Takřka každý návštěvník přišel v nějakém kostýmu, a jejich kvalita stále stoupá.
Prim v cosplayi samozřejmě i letos hrála soutěž. Odborná porota složená ze zahraničních hostů a profesionální švadleny neměla rozhodování vůbec lehké. Předvedené cosplaye byly na velmi dobré úrovni. Reprezentovat naší zemi na mezinárodní soutěž Eurocosplay nakonec porota vyslala cosplayerku Arashi.
Ačkoli všichni orgové a velcí bossové na Animefestu vědí, co je to za dřinu festival zorganizovat, pouští se do toho každý rok znovu a znovu a jejich pílí se Animefest dostává na stále lepší úroveň. Proto ho navštěvuje stále více lidí. Zbývá už tedy jen příštímu ročníku Animefestu popřát Gambatte!