Antarktida lákala spisovatele sci-fi a burcovala jejich představivost. H. P. Lovecraft sem situoval své Hory šílenství, Carpenter The Thing, a seriál StarGate zrod civilizace. Vědci nyní dokazují, že se občas sci-fi tolik neodklání od skutečnosti.
Z počátku to vypadalo jako scénář k filmu Věc. Zdroj: EEAP, distributor filmu
Bylo to jako ze SCI-FI hororu. Po 20 letech příprav se ruská vědecká expedice snažila provrtat do největšího antarktického podzemního jezera Vostok. Vědci z Petrohradského institutu pro výzkum Arktidy a Antarktidy se dostali ke hladině jezera přes 3768 metrů antarktického ledu. Zde poté odebrali vzorky zmrzlé vody.
Ruským vědcům šlo o rozšíření poznatků o vývoji života na Zemi, ale i hledání dosud neznámých forem života. Jezero totiž bylo zakonzervováno 15 milionů let.
Vostok drží celosvětové prvenství, je nejobjemnějším jezerem na Zemi. Vědci si slibovali, že mohou narazit na zcela nové evoluční větve, jednobuněčně organismy nezávislé na světle, které se miliony let vyvíjely zcela odlišně od všeho na naší planetě. Měli tak hypoteticky získat obraz o podmínkách, které se vyskytují na zmrzlých měsících Saturnu či Jupitera. Vědci odhadují, že je voda v jezeře stará kolem 1 milionu let. Bylo by to sice místo na život obtížné, ale ne nemožné.
Všichni napjatě čekali na zprávy od expedice, ta se však najednou odmlčela, nikdo netušil, co se stalo. Nakonec nešlo o nic vážného a hororový scénář se nenaplnil. Ruská expedice není jediná, kdo má ambice najít nový život. To se povedlo Australian Antarctic Division s lodí Aurora Australis, která monitorovala dno u Antarktidy. Objevila tak myriádu nových forem života, které jako by nebyly z tohoto světa.
Vědci nepředpokládají, že by našli v tomto jezeře přímo mimozemské formy života. Spíše život tak odlišný, že bude připomínat takový, který se hypoteticky vyskytuje na již zmíněných měsících. Je však možné, že i zde by se mohl nacházet život na odlišné bázi, například jako ten, který vědci našli v jezeře Mono Lake v Kalifornii.
Zda by šlo o život opravdu mimozemský, to už je jiná otázka. Přeci jen je Antarktida nejznámějším nalezištěm meteoritů se známkami života.