RECENZE: Antologie Meče a temná magie. Abercrombie, Moorcock a Erikson v jediném svazku
Jakub Ehrenberger
21. 5. 2011
Meč a magie patří dlouhá léta mezi nejvytíženější fantasy žánry a svou tvůrčí niku v něm nacházejí neustále noví autoři. Literární světy zaplavují noví hrdinové, kteří čelí úskalím magie, ohánějí se mečem či sekerou a mnohdy hledají sami sebe a odůvodnění svých činů. Přicházejí noví Conanové. Antologie Meče a temná magie nabízí pohled na zjizvené tváře mnohých z nich.
Otcové zakladatelé Robert Erwin Howard, Fritz Leiber a Michael Moorcock si musejí mnout ruce. První dva už ve spisovatelském nebi, třetí snad nad sepisováním dalšího příběhu Coruma, Elrika či některé další reinkarnace Věčného bojovníka. Především této spisovatelské trojici vděčí mnozí současní fantasy tvůrci za dlouhodobou popularitu žánru sword & sorcery, v němž se hbitá ocel sváří s nebezpečnou magií. Není divu, že právě jim je s vděkem věnována antologie Meče a temná magie, výběr, který představuje novodobou podobu žánru.
Výklad začněme klasikou
Bylo by však scestné začínat lekci z vývoje žánru u jeho nejnovějších výhonků, povinnou četbou k první hodině jsou přece jeho pilíře. Jeden z těch nejpevnějších nese na svých bedrech britský spisovatel Michael Moorcock, stvořitel vize multivesmíru, v němž Věčný válečník neustále bojuje za zachování rovnováhy sil mezi Chaosem a Zákonem. V povídce Rudé perly – Elrikův příběh se čtenář seznamuje s autorovým nejznámějším věčným hrdinou, albínem Elrikem z Melniboné, který se na odvrácené straně světa musí vypořádat s pletichařením vzdálené příbuzné.
Moorcockova povídka je svým způsobem prototypickým zástupcem žánru – hrdina zmítaný vnitřním neklidem je donucen položit svůj život v sázku z důvodů, které jemu samému zůstávají mlhavé, přičemž magie je mu prostředkem i nepřítelem. Povídka v tradičním autorově střihu ovane čtenáře nostalgií nedávno opětovně vydaných příběhů o knížeti Corumovi či ještě starších dobrodružství samotného Elrika, vzhledem k albínově částečně antagonistické povaze zaujme možná ještě výrazněji.
Ověřená jména současné scény
Zahájí-li čtenář knihu Moorcockem, bude o to výrazněji cítit současné tendence v žánru. Jednu takovou představuje Steven Erikson se svým příběhem Kozy a sláva. Banda ošuntělých šermířů přijíždí do zapadlé vesničky. Pro místní je jejich příjezd vidinou zajímavé kořisti, netuší však, že šaty nedělají člověka.
Erikson pracuje především se skvělými postavami, přičemž se mu daří vdechnout jim lidskost a životnost, mnohdy chybějící třeba právě v dílech Michaela Moorcocka. Eriksonovi hrdinové jsou lidé s každodenními těžkostmi, protloukají se životem, jak nejlépe dovedou, a špína a krev z jejich šatů se čtenářům zažírá pod kůži a nejde vydrhnout ani těmi nejlepšími kartáči.
Tematicky velmi podobným autorem je Joe Abercrombie, jenž se mezi českými čtenáři těší podobně vysoké popularitě jako Erikson. Taktéž on vsází zejména na nezapomenutelné tváře, často však své příběhy mixuje s černým humorem a třaskavá směs, která vzniká, chutná opojně chlácholivě. Povídka Podělaná práce je v tomto směru autorovou více než důstojnou vizitkou.
Méně meče, více kouzel
Ovládat meč však není nutným předpokladem dobrého příběhu, o čemž se lze přesvědčit hned v několika povídkách. Pozoruhodnou práci odvádí v povídce Čaroděj z Wiscezanu mladý chlapec Vilém s iluzionistickými schopnostmi. C. J. Cherryhová uvalí svého hrdinu do podmínek, na něž nejsme u kouzelníků příliš zvyklí. Namísto překonávání nástrah se totiž chlapec se svými společníky potýká s existenčními problémy a kouzlením si v postranních uličkách vydělává na skývu chleba. Alespoň do chvíle, než jej vypátrá tajemný muž.
Bez meče se obejde i filosof ve službách svého řádu, jejž čeká Perný týden. Příběh z pera K. J. Parkerové patří k nejkomplexnějším povídkám ve sbírce, přestože jednotlivé epizody zdánlivě navazují jen velmi volně.
Obsah:
- Steven Erikson: Kozy a sláva
- Glen Cook: Tides Elba – Příběh Černé legie
- Gene Wolfe: Krvavé klání
- James Enge: Zpívající oštěp
- C. J. Cherryhová: Čaroděj z Wiscezanu
- K. J. Parkerová: Perný týden
- Garth Nix: Příhodný dárek pro čarodějnou loutku
- Michael Moorcock: Rudé perly – Elrikův příběh
- Tim Lebbon: Zbožštění Dala Bamora – Příběh z Města ozvěn
- Robert Silverberg: Temné časy na Půlnočním trhu
- Greg Keyes: Neposkvrnění
- Michael Shea: Barvmistr Grošák Tes
- Scott Lynch: Mezi policemi
- Tanith Leeová: Dva lvi, čarodějnice a plášť
- Caitlín R. Kiernanová: Dcera mořského trolla
- Bill Willingham: Troufalí zloději
- Joe Abercrombie: Podělaná práce
Vrchol magické převahy nad mečem předvádí však Mezi policemi americký spisovatel Scott Lynch. Čerstvý objev fantasy scény zaujal svérázným románovým debutem Lži Lockeho Lamory (Laser-books 2009) a nejinak si počíná i v případě této antologie. Čtveřici studentů kouzelnické univerzity totiž svěří na první pohled banální úkol – vrátit několik grimoárů do místní knihovny. Jenže v rozsáhlé knihovně se za léta existence vyvinula nebezpečná bibliofauna, která tuto úloha kvartetu učňů rozhodně nehodlá usnadnit. Útok papírového víru je jen počátkem trablů.
Překvapení na obou pólech
Bohužel, zdaleka ne všechny povídky donutí čtenáře zalistovat katalogem lokální knihovny a začít pátrat po jménech uvedených autorů. V zahraničí veleúspěšný Gene Wolfe svým příběhem Krvavé klání připomene naivní fantasy vyprávění minulého století, čímž moderního čtenáře spíše odradí, komiksový scenárista Bill Willingham zase svým krátkým příspěvkem upozorní, že jako mladík začínal u scénářů her na hrdiny a daleko se od nich nevzdálil. Jen na půli cesty zůstávají další autoři jako Michael Shea či Glen Cook, jimž sice nechybí poutavý námět, z příběhů se jim však vytratila dynamika a výraznější akce.
Pesimistický přístup k jiným povídkám se však může i vyplatit. Garth Nix nepatří zrovna k autorům, kteří by psali nezapomenutelné povídky (důkazem budiž nevyvážená sbírka Za Zdí), tentokrát však se svým tradičním bruslením mezi řádnou akcí a až dětinskou pohádkovostí boduje. Ve velmi dobrém světle se ukazuje i doposud u nás nepříliš vydávaný Tim Lebbon, jehož Zbožštění Dala Bamora – Příběh z Města ozvěn může vnímavější čtenáře donutit i k přemýšlení o síle náboženství, represivních režimech a nebezpečnosti davu. Lehce parodickou hříčkou s kouzelníkem, který vzhledově nemá daleko k chobotnici, se pak prezentuje scifista Robert Silverberg.
A zkouška bude z…
Vzhledem k nízkému počtu fantasy antologií na českém trhu se k Mečům a temné magii bude jen těžko hledat ekvivalent. Kvalitativně i tematicky jí sice může konkurovat předloňský magický výběr Čarodějové (Triton 2009), obě knihy jsou však svou stavební myšlenkou dosti rozdílné. Zatímco Čarodějové nabídli pohled na různé ztvárnění magií nadaných jedinců, Meče se soustředí především na představení současné tvorby jednoho výrazného fantasy žánru. Ano, čtenář se ani v jedné knize nevyhne zklamání, v obou kvalita povídek výrazně kolísá, Meče a temná magie je však antologií především reprezentativní a jako taková otevírá dveře k řadě zajímavých autorů.
Současně Meče utvrzují čtenáře v jednom. Spisovatelé jako Steven Erikson, Joe Abercrombie či Scott Lynch právem patří k nejužší fantasy špičce, a váhal-li doposud čtenář s rozečtením Eriksonovy Malazské knihy padlých nebo návštěvou Lynchových Pánů parchantů, po přečtení téhle antologie bude přesně tyto tituly žádat u své knihovnice nebo knihkupce. Může jen doufat, že tato místa mezitím neožila vlastním životem.
Název originálu: Swords and Dark Magic
Český název: Meče a temná magie
Editoři: Jonathan Strahan, Lou Anders
Překlad: kolektiv
Obálka: Ken Kelly
Počet stran: 424
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2011
Doporučená cena: 349 KčHodnocení: **** (70 %)