Menu
FANZINE.cz

Antologie Wilth Ahwa: Čeští fantasy povídkáři se představují v zajímavém projektu

Redakce

Redakce

10. 8. 2010

„Několik autorů spojilo síly, aby svými příběhy vzdali poctu řece Vltavě, prastaré patronce našich zemí,“ tvrdí první věta anotace nové české antologie, která se vyloupla zčistajasna. Jak si poradili lidé od RPG s historickou fantasy?

Ilustrační foto. Foto: Jan Nohovec

Je to definitivní. Nakladatelství Zoner Press se po prvních nesmělých krocích rozhodlo vydat na klasický fantastický trh a přineslo si do toho své zvyky z branže počítačových příruček. Na první pohled vypadá antologie historické fantasy Wilth Ahwa opravdu profesionálně. Útlá kniha má pevnou vazbu, ilustraci Romana Kýbuse na obálce, která sice není nijak úžasná, ale dokáže zaujmout, a na závěrečných stránkách dokonce fotografickou přílohu. Společně se Lvy Lucemburskými Jana Č. Galety a Kejklíři léta Ondřeje Netíka představuje Wilth Ahwa novou vlnu edice Zoner Fantazie, kde začala vycházet díla méně známých českých autorů, resp. těch, kteří byli dosud známí zcela jinak.

Netradiční exkurz do historie Českých zemí

Zbyněk Holub, Zdeněk Beneš nebo Jan Č. Galeta – to jsou jména, která jsme dosud mohli vídat hlavně u modulů pro herní svět Asterion nebo u příspěvků do časopisu Dech draka, toho času součásti magazínu Pevnost. Tito autoři v nové antologii využili svých zkušeností, které posbírali při tvorbě RPG světů, a rozhodli se napsat sedm příběhů, které by měly jeden společný motiv – řeku Vltavu a její doslova divokou paní.

Obsah:

  • Lucie Kučerová – Řeky
  • Zbyněk Holub – Krev Divoké řeky
  • Zdeněk Beneš – Markwart
  • Milan Brabec – Mnata z Dulebů
  • Jan Galeta – Hněv řeky
  • Miloslav Linc –  L. P. 921
  • Zbyněk Holub, Lucie Kučerová – Bludička

Každý z nich se vydává do historie, někteří do té vzdálenější, takřka pravěké, někteří do té bližší, středověké, a snaží se pochytit podstatu ducha Divoké řeky, její vztah k lidem a jak se v průběhu časů měnil. Kdysi byla uctívána jako mocná bohyně, jíž byly nabízeny drahé oběti, později však její kult opadával a vliv na obyvatelstvo se tříštil pod vlivem křesťanství.

Ve středu každého z příběhů stojí archetypální hlavní hrdina, někdy vůdce lidu, někdy zdánlivě obyčejný a řadový človíček, který ovšem má specifický úděl. Obzvláště první příběhy sází na epičnost svého vyprávění a kromě hlavního, místy i dost akčního, někdy zase spíše pohádkového, děje se soustředí i na způsob života a morálku tehdejších obyvatel, které nám už dnes nic neříkají. Závěrečné povídky, kdy Vltava už ztratila svou čarovnou moc a má spíše symbolickou funkci, si dovolují více lyrizovat, což se jim na krátkém prostoru několika málo stránek poměrně obstojně daří.

Underground české historické fantasy

Antologie Wilth Ahwa je zajímavým projektem, který si určitě zaslouží svou pozornost. Šest autorů dalo hlavy dohromady a vytvořilo dílo, které odráží nejen českou morálku, ale i realistický obraz domácí historie, přestože se soustředí i na fantastické prvky. Živoucí zosobnění řeky Vltavy tu ale přesto působí spíš jako antropomorfizace českých mýtů než divoká magie, což je ovšem z hlediska historické fantasy jen dobře.

Pokud budeme bazírovat na zhodnocení kvality celé knihy, pak musíme konstatovat, že většina autorů se nestane hvězdami české povídkové scény (nehledě na to, že vzhledem ke svým oborům, dávno už by se tak museli proslavit), protože ve tvrdé konkurenci zkušenějších kolegů typu Medek, Vrbenská, Mostecký nebo Červenák si nemohou klást nijak vysoké cíle. I přesto by však Wilth Ahwa neměla zapadnout, už jen kvůli myšlence, která tu ještě nebyla, a kvůli faktu, že jedno či dvě odpoledne vám přese všechno dokáže zpříjemnit.

Název originálu: Wilth Ahwa
Autoři: Lucie Kučerová, Zbyněk K. Holub, Zdeněk Beneš, Milan Brabec, Jan Č. Galeta, Míla Linc
Obálka: Roman Kýbus
Počet stran: 288
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 215 mm
Vydal: Zoner Press, Brno 2010
Doporučená cena: 289 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antologie Wilth Ahwa: Čeští fantasy povídkáři se představují v zajímavém projektu

Hide picture