RECENZE: Artemis Fowl a atlantský komplex. Místo génia zachraňuje svět romantik
Jakub Ehrenberger
31. 7. 2011
Artemis Fowl patří k nejobávanějším a současně nejchytřejším lidem na světě i pod ním. Přitom mu je teprve patnáct let. Aby tomu ale zůstalo i nadále, musí svůj svět zachránit. Překvapivě přitom dojde i na sladká slůvka.
Když na začátku milénia irský spisovatel Eoin Colfer sepsal první příběh se svým geniálním hrdinou Artemisem Fowlem, ani ten nejodvážnější optimista patrně nedoufal, že za deset let budou britští čtenáři držet v rukou sedmé Artemisovo dobrodružství. Colferův geniální zločinec, který pod zemským povrchem objevil tajný a velmi moderní svět skřítků, do jehož historie je od té doby významně zapleten, však dnes patří k největším fenoménům young adult literatury. Sedmá kniha z oceňované série s ročním zpožděním vyšla i v českém překladu.
I geniální zločinci někdy onemocní
Artemise v ní trápí hned několik skutečností. Země se řítí do záhuby, ledovce tají a globální oteplování po čase vyhubí celé lidstvo. Pro mladého Ira je jeho zastavení nebo alespoň zpomalení obrovskou výzvou, s podobně silným soupeřem snad ještě nebojoval. Jenže se nemůže spolehnout sám na sebe. Trpí poruchou osobnosti, stihomamem a k tomu jej sžírá jeho vlastní svědomí. Nevěří už ani svému dlouholetému bodyguardovi Butlerovi a zoufale se snaží své předchozí hříchy odčinit.
Série knih o Artemisi Fowlovi
- Artemis Fowl (Artemis Fowl, 2001, č. Albatros 2002)
- Artemis Fowl – Operace Arktida (Artemis Fowl: The Arctic Incident, 2002, č. 2002)
- Artemis Fowl – Věčná šifra (Artemis Fowl: The Eternity Code, 2003, č. 2003)
- Artemis Fowl – Opalin podraz (Artemis Fowl: The Opal Deception, 2005, č. 2005)
- Artemis Fowl a ztracený ostrov (Artemis Fowl: The Lost Colony, 2006, č. 2007)
- Artemis Fowl a časový paradox (Artemis Fowl: The Time Paradox, 2008, č. 2009)
- Artemis Fowl a atlantský komplex (Artemis Fowl: The Atlantis Complex, 2010, č. 2011)
- Artemis Fowl: The Last Guardian (chystá se 2012, č. 20??)
Nemoc, která Artemisovi zatemňuje úsudek, se jmenuje atlantský komplex a kapitánka Myrta Krátká ji pozná při první příležitosti. Než však stačí cokoli udělat, zřítí se na ni na islandském pobřeží obrovská vesmírná sonda ve snaze zabít ji, Artemise Fowla i kentaura Klusáka, který je při jejich setkání taktéž přítomen. Sonda sice ve splnění úkolu díky Myrtině duchapřítomnosti selže, ale ani to jí nezabrání, aby postupovala pomalu skrz oceánský povrch a napadla skřítčí město Atlantis na jeho dně. A jediný člověk, který ji teď může zastavit, svou geniální mysl využívá ke skládání básní.
Musíme si pomáhat
Eoin Colfer si uvědomil, že se zavedeným schématem geniálního Artemise Fowla je třeba pořádně zatřást. Zatímco předchozí romány tak stály zejména na mladíkově intelektu, tentokrát si musejí skřítci většinu času poradit sami. Kontrolu nad Artemisovým tělem totiž v důsledku nemoci přebírá jeho romantické alter ego Orion, které jen opěvuje svou rytířskou chrabrost a Myrtinu krásu. Mladý hrdina tím paradoxně ztrácí na atraktivnosti, neboť se z něj stává pouze užvaněný romantik, jehož je třeba tak akorát umlčet, na druhou stranu to zdůrazní jemný humor i cynické slovní přestřelky mezi hlavními protagonisty.
Knihy mimo sérii:
- Akta Fowl (The Artemis Fowl Files, 2004, č. 2007)
Pozn. Série taktéž začala vycházet ve formě grafických románů. V češtině zatím péčí nakladatelství BB/art vyšel v roce 2008 první díl.
Svou zápletkou Colfer Artemisovu pozici mezi postavami jednoznačně oslabil, celý román však tomuto riskantnímu kroku za oběť nepadl, naopak přináší nový pohled do Irova univerza. Pozice lídra je svěřena osvědčené kapitánce Myrtě Krátké, která patří k nejvýraznějším hybatelům děje, a kentauru Klusákovi, jenž zdánlivě v celé sérii zatím plnil spíše roli druhého houslisty. Do vyprávění však výrazně vstupují i další postavy včetně užvaněného permoníka Slámy Hraboše.
Fowlovské alter ego Colferovi vyšlo
Hlavní atributy tak fowlovskému příběhu zůstávají. Oblíbené postavy opět zuby nehty balancují na hranici života a smrti, aniž by se přitom vyhnuli zábavnému hašteření či napínavé akci. Samotný příběh navíc autor tentokrát vměstnal jen do několika málo hodin, čímž celému románu dodal patřičný náboj. Zrychlený tep už není výhradním okupantem několika příhod, ale jedné dlouhé akce, jíž čtenář sviští rychlostí nejmodernějšího skřítkovského plavidla. Nebrání tomu ani kontroverzní téma globálního oteplování, které sice irský spisovatel zmiňuje, do významnější debaty se však se čtenářem nepouští.
Kromě proměny Artemise Fowla Eoin Colfer příliš neexperimentoval a nemá k tomu ani mnoho důvodů. Jím stvořený svět šlape bez problémů a sám autor mu dodává energii neustále novými nápady, aniž by přitom dříve zmíněné skutečnosti topil v zemských hlubinách.
Artemis Fowl a atlantský komplex je opět příběhem, který nesporně nadchne nejednoho zločincova fanouška a na několik hodin uspokojí jeho hlad po novém dobrodružství. Komplexní, napínavé a okouzlující. Pokud někdo nad začtením se do Fowlových příběhů doposud váhal, může si být jistý, že jejich kvalita s přibývajícími léty neklesá a nabízí celé hodiny velmi duchaplné zábavy. Eoin Colfer napsal další pádný důkaz, že když se mluví o velkém přínosu dětské literatuře, jeho jméno právem patří mezi ta nejčastěji skloňovaná.
Název originálu: Artemis Fowl and the Atlantis Complex
Český název: Artemis Fowl a atlantský komplex
Autor: EoinColfer
Překlad: Veronika Volhejnová
Obálka: Kev Walker
Počet stran: 312
Vazba: pevná
Rozměry: 120 x 200 mm
Vydal: Albatros, Praha 2011
Doporučená cena: 279 KčHodnocení: **** (70%)