Dlouho očekávané pokračování akční third-person adventury od Ubisoftu je tu. Poučili se vývojáři nebo se bude opakovat stereotypnost prvního dílu?
Assassin’s Creed 2 se dějově odehrává asi 300 let po prvním dílu. Ze středověku a křížových výprav jsme přeskočili do renesanční Itálie a nutno říct, že jedna z kolébek civilizace tu vypadá opravdu úchvatně. Podíváme se celkem do šesti lokací – do Florencie, Monteriggioni, Benátek, Romagny, Říma a Toskánska.
Velebíme si své sídlo
Ezio Auditore je sice z Florencie, nicméně sled událostí ho donutí přestěhovat se. Místem, kam se vydá, je vila v Monteriggioni, což je vlastně takové obrněné městečko v Toskánsku. Novinkou je možnost si město vylepšovat a tak nejen ve svých obchodech dostávat nějaké ty slevy, ale hlavně zvyšovat jeho hodnotu a s tím spojený rostoucí příjem. Ten se objevuje pravidelně v truhle po 20 minutách čistého času. Určitě vás potěší, když si ze zarostlé vily a nevzhledného města uděláte nádherné letovisko.
Sbírám, sbíráš, sbíráme…
Vývojáři si pro nás opět přichystali pár věcí, které můžete sbírat. Jako první jsou to peříčka. Je to vlastně taková obměna vlajek z prvního dílu. Zde za ně však máte odměny. Opět jsou některá z nich dobře ukryta, takže budete mít co dělat. V Monteriggioni můžete sbírat sošky starověkých bohů a bohyň. Odměnou vám jsou peníze. Nakonec jsou tu pečetě hašašínů, které jsou ukryty hluboko ve starých bazilikách a chrámech. Pokud se vám povede nasbírat jich všech šest, odemknete si zbroj svého předchůdce z předchozího dílu, Altaïra.
Peněz není nikdy dost!
Jak už jsem se zmiňoval, i v této hře jsou obsaženy peníze, konkrétně italské florenty. Můžete si za ně koupit jednu z 22 zbraní nebo nějakou část výstroje. Zbroj si musíte také jednou za čas opravit, neuděláte-li to, budete penalizováni menším počtem životních bodů. Nejsou to však jen zbraně a výzbroj za co se v AC2 utrácí. Jsou to i léky, jed, obrazy či mapy pokladů ve městech. Peníze se dají získat mnoha způsoby. Nejjednodušší je okrádání bezbranných obyvatel. Prostě kolem nich projdete a při držení určitých tlačítek je oberete. Jednoduché, ale také se to odráží na vaší známosti. Pravdou však je, že si tak z každého člověka vyděláte maximálně 15 – 20 florentů. To je málo. Občas se po městě prohání zloděj, když ho tedy dostihnete a chytnete či zabijete, dostanete víc peněz. Mnohokrát dostanete až 1500 florentů! Dále jsou tu truhlice s penězi rozmístěné po celém herním světě. Některé dokonce hlídané strážemi. Samozřejmostí jsou peníze za splněné mise a to jak ty hlavní, tak vedlejší.
Anonymita nebo přímý střet?
Při plnění některých misí či dělání „neplechy“ se vám bude zvyšovat míra známosti. Po jejím 100% naplnění na vás budou stráže při spatření okamžitě útočit. Známost si můžete snižovat strháváním plakátů s vaší tváří, podplácením řečníků nebo zabíjením vysoce postavených úředníků. Tím se dostáváme k soubojům. Ty doznaly v AC2 značných vylepšení. Je tu také více druhů vojáků, každý se svým specifickým stylem boje. Novinkou je najímání svých družin vojáků, zlodějů nebo kurtizán. Vojáci se vám budou hodit v boji, zloději a kurtizány naopak k odlákání stráží z určitých míst. Systém životů byl také pozměněn. Zdraví už se vám nedoplňuje samo, ale musíte buď použít léky, nebo se nechat vyléčit u doktora.
Rodinný přítel Leonardo
V prvním díle měl Altaïr jednu vraždící čepel a k tomu useklý prsteníček. To Eziovi nehrozí. Zařízení doznalo úprav a vylepšení a tak jejímu nositeli zůstanou všechny prsty. Navíc už smrtící věcička není jen jedna, náš zabiják ji má hned na obou rukou. Aby to nebylo málo, můžete ji potřít jedem a jednoduchým bodnutím dovést její pomocí vaše oběti k šílenství, ve kterém začnou útočit i na své spojence. Ve hře se objevuje také pistole, kterou nosí Ezio pod jednou z čepelí. Za všechny tyto vynálezy může poděkovat svému příteli, Leonardovi da Vincimu. Ten se nezabývá pouze malováním obrazů, ale také vytvářením nejrůznějších strojů. Pomáhá vám také s rozšifrováním stránek kodexu, které musíte překvapivě všechny nalézt. Jedním z jeho strojů, se kterým se ve hře setkáte, je jeho prototyp rogala. Létání s ním ovšem není žádná sranda a bude to vyžadovat jistou dávku umu.
Z konzole na PC? To bude vypadat…
Jak jste jistě zaznamenali, PC verze AC2 měla téměř půlroční zpoždění. Zdali za to může snaha o co nejlepší optimalizaci nebo práce na DRM ochraně, to se neví. Ale na tom už nezáleží. Převod na PC se povedl špičkově a grafika nezůstává o moc pozadu. Bugy ve hře téměř nepotkáte. Chyb jsem ve hře nijak moc nezaznamenal. Střídání denní doby a jednoduchý post-processing vnáší do hry realičnost. Ovládání je oproti pár novinkám totožné s prvním dílem. Kapitolu samu o sobě představuje však DRM protipirátská ochrana. Pokud si totiž budete chtít zahrát AC2, musíte být neustále připojeni k internetu. Pokud vám v průběhu hraní vypadne připojení, znamenalo by to hrát znovu od posledního checkpointu. To bylo naštěstí v posledním patchi opraveno a hra se jen pozastaví a pokusí se znovu připojit. Ale i to je otravné. Ochrana už byla prý stejně prolomena a piráti tak mohou celou hru dohrát do konce. Uvidíme, zdali bude tato ochrana i v budoucích hrách nejen od Ubisoftu.
Celkově Assassin’s Creed 2 vypadá jako povedené pokračování zabijácké trilogie s mnoha vylepšeními a průměrnou životností. Po stránce příběhu už se hráči dostává slabého rozuzlení některých částí a jedinou vadou na kráse tak může být jen DRM ochrana.
Název: Assassin’s Creed 2
Výrobce a vydavatel: Ubisoft
Vydavatel v ČR: Playman
Multiplayer: ne
Platforma: PC, Xbox 360, PS3
Doba hraní: 16 hodin
Doporučená cena: 999 KčHodnocení: ***** (90%)