Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Astronaut fotil noční města z výšky 390 km. Podívejte se na galerii

Martin Kubal

Martin Kubal

26. 3. 2013

Vyfotit cokoli z oběžné dráhy není jen tak. Při závěrce na jednu tisícinu sekundy se Země posune o 7 metrů, ale u nočních fotografií je nutný delší čas uzávěrky. Astronaut Donald Pettit si proto sestavil na ISS vlastní kompenzátor orbitální rychlosti stanice. 

FOTO: Noční Země

Známý pohled na Zemi v noci. Zdroj: NASA

Výhled na rozsvícená města je ze stanice ISS úžasný, ale je těžké je vyfotit. Ve stavu beztíže je složité udržet fotoaparát v klidné poloze. Nehledě na to, že musíte kompenzovat orbitální rychlost stanice. Při pořizování denních fotek je nutné použít co nejkratší uzávěrku, ale už při jejím otevření na jednu tisícinu sekundy se Země pohne o 7 metrů. A pokud chcete fotit noční města, musíte uzávěrku otevřít alespoň na 2 sekundy. Astronaut Donald Pettit si dokázal poradit.

FOTO: Montreal v noci

Nejlepší foto nočního Montrealu z ISS (vlevo) a Montreal focený D. Pettitem (vpravo). Zdroj: NASA

Pettit strávil na ISS půl roku a měl dostatek času mezi jinými projekty, aby mohl vymyslet a sestrojit kompenzátor orbitální rychlosti. Mezi nepoužívaným zařízením našel stojan na IMAX kameru, který tu zůstal po natáčení 3D dokumentu o ISS. Na ten upevnil dva fotoaparáty. Jeden používá k zaměření objektu, který chce fotit, a druhým daný objekt vyfotí. Pettit využil posunovací mechanismus, který na stojanu už byl, jen použil delší šroub. Tím otáčí elektrickou vrtačkou, na níž podle potřeb nastavuje otáčky. Fotky pořízené s použitím tohoto zařízení jsou neuvěřitelně detailní. Podívejte se sami v galerii.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Astronaut fotil noční města z výšky 390 km. Podívejte se na galerii

Hide picture