Zdůrazňovat, že apokalypsa dnes letí, už asi nemá význam. Rok 2012, o kterém koluje hned několik fám (včetně nedávného filmu), se kvapem blíží a připravují nás na něj například poslední Fénixcon nebo dnešní Postapocon. Co ale vzít staré téma s trochou invence?
Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík
Důležitá je vždycky otázka jak. Jaká bude finální apokalypsa, jakým bídným způsobem zhyne lidské plémě, jak odejdu ze života konkrétně já. Receptů je mnoho, od těch racionálnějších, které zahrnují sluneční erupce nebo lidský faktor, přes náboženské varianty á la Ragnarok až po vyloženě fantastické motivy vznikající v myslích šílených záporáků béčkových filmů.
V této přehršli se proto každá alespoň zdánlivě originální zápletka zdá jako dar z nebes. A právě přesně takovou dávkou originality (nijak závratnou, ale přesto) představuje Roman Paulík ve své povídce Nález, která se zúčastnila Ceny Karla Čapka v roce 2007 a jež bude vysílat toto pondělí Český rozhlas Leonardo. Její hrdina pracuje jako obyčejný, vlastním výzkumem nedotčený, archeolog, ovšem pouze do doby, než ho vyšlou na expedici za poznáním nově objevené variace na téma Stonehenge.
logo Českého Rozhlasu Leonardo
Se svým krátkým textem si autor vyhrává, aby mu dodal humornou notu, ovšem spád a potenciál textu jsou mu v tom trochu na překážku, proto výsledek z tohoto pohledu nevypadá nijak úžasně. Ovšem příjemný přednes a myšlenka, která, jak už jsem výše naznačil, sice není dvakrát originální, ale v rámci současného apokalyptického kultu přináší i tu trochu čerstvého vzduchu, zaujmou a navnadí, abyste si pěti-a-půlminutové vyprávění poslechli.
Povídku Nález od Romana Pauíka si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.