Menu
FANZINE.cz
Fantasy seriály

Avatar: Legenda o Aangovi je seriál, na kterém si Shyamalan vylámal zuby

Není všechno modré, co se jmenuje Avatar. V tomto článku se dozvíte, jak vám i hrozný film od M. Night Shyamalana může pomoci objevit přehlédnutý animovaný poklad.

Ještě dříve než James Cameron představil světu své trojrozměrné modré kočky, odvysílala americká stanice Nickelodeon seriál s názvem Avatar: The Last Airbender (v české distribuci Avatar: Legenda o Aangovi). Příběh o mladíkovi, jehož úkolem je zachránit svět, získal mnoho nadšených diváků a cenu Emmy za nejlepší animovaný pořad. Byť jde o seriál primárně určený dětem, stejně tak se může líbit i dospělým. Zejména díky propracované mytologii a odkazům na reálné geopolitické vztahy ve světě.

Slovo avatár je původně hinduistický termín, pocházející z jazyka sanskrt. Doslovně znamená sestup a přeneseně se používá ve významu inkarnace, zjevení nebo oznámení. V hinduistickém náboženství jde o převtělení božstva nebo vyšší bytosti do člověka a nejčastěji je spojováno s Višnuem, jehož desátým převtělením byl Buddha.

Příběh Avatara vychází z náboženského významu tohoto slova. Divák se zde ocitá ve fantazijním světě, kde žijí čtyři národy, z nichž každý se asociuje s jedním živlem. Mezi příslušníky těchto národů jsou potom zvláštní jedinci, kteří jsou schopni daný živel kontrolovat. Národ ohně však chce ovládnout celý svět. Téměř se mu povedlo vyhubit Vzdušné nomády a další národy země i vody čeká stejný osud, pokud se nenajde někdo, kdo oheň zastaví.

V tak pohnuté době se objevuje hlavní hrdina Aang. Tento chlapec se zvláštním tetováním je posledním vládcem větru (airbender) a zároveň také avatarem. Jedině avatar dokáže při správném tréninku kontrolovat všechny živly a tím udržet svět v rovnováze. Trochu velký úkol pro dvanáctiletého kluka.

Aang však má přátele, kteří mu v jeho snažení pomáhají – Kataru, jež dokáže ovládat vodu, a jejího bratra Sokku, jenž se zase dovede ohánět zbraní v podobě bumerangu. Společně se vydávají hledat učitele, kteří by dokázali Aanga naučit kontrolovat vodu, oheň a zemi. Teprve pak mohou porazit Národ ohně a zajistit mír.

My z Kačerova na japonský způsob

Seriál kombinuje tradici amerických animovaných grotesek (typu Disneyho raníčků My z Kačerova, Gumídci, a dalších) s anime. Přestože stylem kresby připomíná spíše japonskou tvorbu, obsahem cílí zejména na mladší diváky. Epizody v sobě mají velké množství prvoplánových vtipů a gagů určených právě pro děti. Jiné jsou zase strašidelné, nebo skrývají jasné morální ponaučení.

Přesto Avatar nezapře inspiraci v geopolitických reáliích. Mniši, ovládající vzduch, jsou masakrováni rudým Národem ohně a je to zejména jejich víra, kvůli které se nechtějí bránit. Síla mechanizace a průmyslu zde vítězí nad prostým zemědělským životem a válka nejhůře dopadá na ty, kteří s ní nemají nic společného.

Mezinárodní vztahy ve fantasy kabátě

Během jednašedesáti epizod projdou všechny postavy markantní proměnou. Souvisí to samozřejmě s tím, že jde většinou o děti nebo teenagery. Tato proměna je rozpoznatelná, postavy jsou výborně prokreslené (doslova i v přeneseném smyslu slova) a uvěřitelné. Příběh zároveň nenudí ani nesklouzává k lacinému moralizování. Mytologie seriálového světa je propracovaná a divákovi ji představuje nejen hlavní, ale také vedlejší linie všech tří sérií.

Z roztěkaného filmu M. Night Shyamalana Poslední vládce větru (2010) si divák mohl odnést dvojí ponaučení. Za prvé, že skvělý režisér už pravděpodobně s dalším Šestým smyslem (1999) nepřijde, a za druhé, že za zkratkovitostí a zběsilým vyprávěním tohoto snímku by mohlo být něco hlubšího. Minimálně to druhé je pravdou.

FOTO: Avatar: Legenda o Aangovi (2005)

Aanga doprovází také ušatá létající opice Momo.

Seriál Avatar, jehož první sérii film adaptuje, je skvělým spojením propracovaného příběhu a výborné animace. Dobře ví, kdy zvolnit a kdy naopak přidat, kombinuje vtipné i drsné momenty a zajímavé myšlenky s dětskou rozverností. V současné době v USA běží volné pokračování seriálů pod názvem Avatar: The Legend of Korra (2012). O důvod víc, proč si původní sérii připomenout.

Avatar: Legenda o Aangovi (Avatar: The Last Airbender)

Animovaný
USA, 2005-2008, 61 x 30 minut

Režie: Dave Filoni, Anthony Lioi, Joaquim Dos Santos, Ethan Spaulding

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Avatar: Legenda o Aangovi je seriál, na kterém si Shyamalan vylámal zuby

Hide picture