Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Bartimaeova trilogie od Jonathana Strouda vypráví o tom, jak a na co si pořídit džina

Redakce

Redakce

31. 3. 2011

Mladý britský spisovatel Jonathan Stroud se proslavil vydáním Bartimaeovy trilogie, která byla přeložena do několika jazyků a dostala mnoho ocenění. Po vydání tří dílů se autor rozhodl rozšířit trilogii o další díl s názvem Šalamounův prsten. Čím si získala série v čele s džinem Bartimaem tolik příznivců?

Ilustrace na obálce knihy Golemovo oko, autor: Miloslav Disman

Mladému Nathanielovi se život obrací naruby ve chvíli, kdy ho rodiče prodají do služeb průměrného kouzelníka a on se stává jeho učněm teprve v pěti letech. Jeho život není tak špatný, jak by se mohlo zdát, vše se však mění ve chvíli, kdy ho na veřejnosti ztrapní čaroděj Simon Lovelace. A tak se jednoho dne chlapec rozhodne pomstít. Obrátí se na popudlivého pět tisíce let starého džina Bartimaeuse  a nařídí mu ukrást mocnému Simonu Lovelaceovi Amulet Samarkandu . Tím začíná nebezpečná hra, jak pro něj, tak pro jeho kouzelného pomocníka. Nerudný džin se nedokáže smířit s tím, že ho ovládá nezkušený učeň, přesto ale musí splnit jeho úkol, i když po amuletu touží více vlivných a silných soupeřů. V Londýně, centru démonů, připoutaných kouzly čarodějů, se začíná rozjíždět souboj o přežití.

Kniha The Amulet of Samarkand (2003, č. Amulet Samarkandu, Ikar 2005) vyšla v roce 2003 ve Velké Británii. Od té doby obliba celé série narůstala geometrickou řadou. Málokoho překvapí, že se od vydání prvního dílu série prodalo více než šest miliónů kopií, přeložených do třiceti šesti jazyků po celém světě.

První díl, Amulet Samarkandu, připomíná začátek dobrodružství Harryho Pottera. Opuštěný chlapec se snaží dostat do vytoužené školy, i když není přijat a stejně jako Harry Potter, chce něco v životě dokázat, neváhá využít služeb Bartimaeuse. Tím ale společné základy končí, příběh o Nathanielovi a jeho džinovi jsou vtipným a satirickým příběhem, ve kterém se lze setkat s hojným využitím poznámek pod čarou. Ty Jonathan Stroud s oblibou využívá, jelikož umožňují vyjádřit charakteristické sarkastické připomínky, plynoucí svým vlastním životem.

Amulet Samarkandu od Jonathana Strouda (obálka knihy)

Všechny části trilogie, Amulet Samarkandu, The Golem´s Eye (2004, č. Golemovo oko, Ikar 2005) a Ptolemy´s Gate (2005, č. Ptolemaiova brána, Ikar 2006) se odehrávají v současném alternativním Londýně, jeho hlavními postavami jsou učeň Nathaniel, džin a mimo první díl také dívka Kitty. Jednotlivé části se dotýkají, jak aktuálních témat, tak i historických událostí, i když v trochu odlišných spojitostech, než na jaké mohou být čtenáři zvyklí. Bartimaeova původně zamýšlená trilogie se ale dočkala po čtyřech letech od vydání třetího dílu dalšího pokračování, a tak v roce 2010 vyšla ve Velké Británii kniha Šalamounův prsten, odehrávající se v dobách krále Šalamouna, který si džina zotročí a zneužije ho pro své vlastní záměry.

Nepřátelská Praha

Ve druhém díle Golemovo oko se hlavní hrdina Nathaniel podívá také do ciziny, jelikož se dostal do vládních služeb a musí bojovat proti Odboji, londýnské skupině vedené mladou a náruživou dívkou Kitty. Mladý vládní zaměstnanec oproti prvnímu dílu prošel nemalou proměnou, v nové pozici mu výrazně narostlo sebevědomí (na úkor toho ostatního), které se však hned vzápětí ocitne před nelehkou zkouškou. Golemova mocná síla se probouzí k životu, a tak se Nathaniel musí vydat do zkažené Prahy a vypátrat všechny souvislosti. K tomu musí povolat do služby nepříliš nadšeného džina.

Okolnosti nedopřejí Nathanielovi klidný odpočinek v britské vládní službě ani v poslední části původní trilogie, Ptolemaiova brána, protože Londýn ohrožují špatné vztahy s koloniemi a všudypřítomné nepokoje. Džin Bartimaeus už na tom rozhodně není jako za mlada a jeho síly pomalu slábnou. Nathaniel je pro něj stále horším pánem, protože sám má dostatek starostí. Do toho všeho se znovu zamíchá dívka Kitty snažící se odhalit tajemství vztahu mezi člověkem a džinem ve službách vysloužilého čaroděje.

Ačkoli konec třetího dílu trilogie mnohé rozesmutní, jedná se o unikátní peprně pojatý příběh. Není zde nouze ani o magické osobnosti, ani o napětí, které magický Nathanielův svět provází. Bartimaeova trilogie je vhodná pro čtenáře, kteří si chtějí zpestřit moderní svět prostřednictvím satiricky naladěného džina a jeho dobrodružství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bartimaeova trilogie od Jonathana Strouda vypráví o tom, jak a na co si pořídit džina

Hide picture