Menu
FANZINE.cz
Komiks

Batman prožívá již druhé Temné vítězství. Recenze prozradí, jaká cesta k němu vedla

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

1. 9. 2011

Mistrné duo Jeph Loeb (scénář) a Tim Sale (kresba) přináší druhý a závěrečný díl Batmanova Temného vítězství. Kvalitativně se stále drží na své úrovni, jenže… Ač kresba stále působí neméně neprodyšnou atmosférou, scénář už ne. Z jednoho pytlíku čaje neuděláte sto stejně chutných čajů.

Ilustrace na obálce komiksu Autor: Tim Sale

Zatímco první kniha komiksu Batman: Temné vítězství pouze nastiňovala a jednalo se spíše o jakýsi rozjezd, druhý díl má již podhoubí zmapované a může se do toho obout. Tudíž je zde čtenáři servírováno neporovnatelně více akce.

Jenže nebylo tu už něco takového? Neměl přesně tu samou kompozici Dlouhý Halloween (předešlé dobrodružství Batmana od stejných tvůrců)? Nevykrádá zde scénárista Jeph Loeb sám sebe? A pokud ano, je to opravdu tak moc na obtíž?

Opakovaný vtip není vtipem. Nebo ne tak dobrým

Jak už bylo řečeno, scénář příběhu napsal Jeph Loeb a z jeho pera se jedná o naprosto typický počin. Děj tak trpí syndromem vyluhovaného sáčku čaje. Přináší stále míň a míň a po čase už nemá nic, čím by okouzlil. Avšak opakovaný přístup přináší i své klady. I když syrový přístup scénáristy už nepřináší tolik, kolik v Dlouhém Halloweenu, stále ho čtenáři ještě nejsou přejedeni.

Přestože člověka téměř nic v příběhu nepřekvapuje, stále drží brilantní atmosféru, jež by málokde hledala konkurenta. Nepředstavuje se zde fantasmagorický superhrdinský příběh, nýbrž noirová detektivka se sympaťákem v hlavní roli.

Navíc je zde předveden Robinův zrod (Robin se sice objevil i na obálce předchozího dílu, uvnitř už však ne), na což jsou jistě masy českých fanoušků zvědavé.

Nesnesitelná dusnost Saleova stylu

Kreslířský post obsadil klasický Loebův souputník, talentovaný Tim Sale. Oproti scénáři však vůbec nevadí jakékoli opakování, výtvarná stránka působí skvěle pořád. Obří kontrasty, kdy se na stránce objevují třeba jen dvě barvy, atmosféru utužují stále. Spousta rozsáhlých jednobarevných ploch rovněž tak. Navíc má Saleova ponurá linka úžasnou možnost vyniknout při velkolepých celostránkovkách.

K Loebovu stylu nadto perfektně sedí. Příběh ze začátku Batmanovy kariéry doplňuje kresba, jež navozuje jakoby pocit nostalgie. Ale nostalgie to být nemůže, Saleův styl není vůbec starý. Co to tedy je? Nepojmenovatelný pocit uvnitř čtenáře, něco, co mu dodává tušení bezpečí a zároveň tajuplné skrytosti. Rozevláté kabáty pocit nevlídnosti prostředí (ale i pompéznosti) ještě podtrhují.

Přestože se jedná o něco, co už tu bylo v Dlouhém Halloweenu (možná lépe), dá se Temné vítězství označit za velmi kvalitní komiks. Atmosféricky je to naprostá bomba a vizuálně jsou to hotové orgie. A rozhodně se dá dílo označit jako jeden z nejvýznačnějších Batmanových příběhů.

Název originálu: Batman: Dark Victory #2
Český název: Batman: Temné vítězství #2
Scénář: Jeph Loeb
Kresba: Tim Sale
Překlad: Jaroslava Kočová
Obálka: Tim Sale
Počet stran: 208
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 265 mm
Vydal: BB/art, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Batman prožívá již druhé Temné vítězství. Recenze prozradí, jaká cesta k němu vedla

Hide picture