Menu
FANZINE.cz

Bratrstvo svatého grálu – netradiční výlet do historie

Redakce

Redakce

19. 3. 2010

Rainer M. Schröder: Bratrstvo svatého gráluNa pultech knihkupců se začátkem letošního roku objevila knižní novinka Rainera M. Schrödera, s výstižným názvem Bratrstvo svatého grálu s podtitulem Do posledního dechu. Vzhledem k názvu je nejspíše každému jasné, o co tady vlastně půjde. Díky nakladatelství Fragment tak zavítáme do historie spojené s templářským řádem a nejsvětější relikvií křesťanstva.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

O svatém grálu, jeho existenci a údajných nadpřirozených schopnostech vzniklo mnoho zkazek. Stejně tak byste se nedopočítali ani autorů, kteří se jeho tajemství věnovali. Z těch v poslední době nejznámějších jmenujme například Dana Browna. Může tedy dnes vůbec ještě někdo přijít s něčím novým a zajímavým?

Na tuto otázku je celkem jednoduchá odpověď. Vždy záleží na tvůrci; pokud se bude jen brodit tím, co už všichni dobře znají, jen těžko se mu podaří zaujmout.  To pochopil i Schröder při psaní Bratrstva svatého grálu. Jeho dílo je vloženo do pro mnohé jistě velice atraktivní doby kolem roku 1291. V tomto období největší říše křižáckých rytířů, království Jeruzalémské, zanikla.

Čtenář se ocitá v ději právě ve chvíli, kdy poslední spojené jednotky templářů, jezuitů a německých rytířů brání nejsilnější zbylou baštu království, přístavní město Akkon. To je obklopeno armádou mameluků (nevěřících), jejichž sultán se rozhodl jednou provždy rozbít království křižáků. Obránci, obklopení hordami nepřátel, vědí, že jejich osud je zpečetěn. Jejich povinností je však vytrvat a bojovat do posledního dechu.

Právě v těchto pohnutých dobách se v obléhaném Akkonu spřátelí čtveřice templářských rytířů, kteří se rozhodnou bojovat bok po boku až do úplného konce. Jejich cesty však v tomto městě nekončí. Je před nimi mnohem důležitější povinnost. Byli vyvoleni stát se rytíři a ochránci svatého grálu. Cesta, která je čeká ale nebude jen tak jednoduchá a zemřít v boji by možná bylo snazší. Přesto všichni téměř okamžitě tuto výzvu přijmou.

Bratrstvo svatého grálu

Tak začíná velice zajímavě pojatý příběh. Po dějové stránce ho  autor zpracoval skutečně dobře, i když se zdá být leckdy trošku jednodušší. Hlavně z pohledu vykreslení složitějších a nepříjemnějších situací. To ovšem na druhou stranu nabízí příležitost vychutnat si jeho obsah i mladším čtenářům. Celá dějová linie je poskládaná tak, abyste ani na chvilku nenašli oddech. Musíte prostě číst až do úplného konce.

Za velké a opravdu významné plus považuji historický základ, doložený množstvím vysvětlivek. Je jasné, že autor si dal s přípravou velmi záležet a vytvořil tak nevšední zážitek. K tomu se přidává i lehký nádech mysticismu, jenž dodává příběhu zdání tajemna. Vždyť fantasy žánr a historie jsou, společně s náboženstvím, úzce spjaty. Všechny tyto prvky v sobě skrývají tajemno a neprobádané hlubiny. Když se nakonec stmelí dohromady, vznikne opravdu zajímavý prvek založený na historickém základu.

Možná trošku jednodušší postavy a leckde i děj ubírají svým způsobem z výsledného dobrého dojmu. Tato skutečnost se dá ale celkem snadno překonat. Pak už vám téměř nic nebrání v tom, abyste si plně vychutnali zajímavý a opravdu netradiční zážitek.

Ano, jak jste si možná všimli, řekl jsem téměř nic. Nevím, kde se stala chyba a je těžké na ni vyloženě poukazovat. Přece jen jsme všichni jenom lidé a dojít k tomu může, přesto. Je zde velké množství chyb, které nejspíše vznikly jednoduchým překlepem. Nejde o vadu nijak závažnou, i tak ale čtenáři může leckdy hodně znepříjemnit život.

Pak je tu taková chybička, které se dopustil buď sám autor, nebo překladatel. Na přelomu stran 268 a 269 se dočtete: „… vystavoval na obdiv bezpočet zlatých řetězů, prstenů, náušnic, řemínků k hodinkám, spon do vlasů …“ Nechci být zbytečný pedant, ale každý spisovatel by si měl dát pozor na to, co píše. Chtěl bych vidět hodinky, kterým měli být na přelomu 13. a 14. století určeny ty zlaté řetízky. Vždyť vznik prvních z nich je datován kolem roku 1500. Mohlo by snad jít ještě o Hodinky nebo tzv. Knihu hodinek, která byla ve středověku velice rozšířená. Obsahovala pravidelně opakované motlitby pro různé denní doby. Pokud měl autor na mysli právě tuto knihu, měl tedy uvést patřičnou vysvětlivku. I tak se ale domnívám, že jde spíše o chybu věcnou a nepozornost, díky níž se hodinky (tak jak je známe my), ocitly v době křižáckých rytířů. A takových chyb je v knize bohužel slušná řada.

Závěrem tedy malé zhodnocení. Když pomineme chyby a trošku jednodušší sloh, zbývá jen chvála. Kniha je bravurně postavena na historických pramenech, dobře doplněných a vysvětlených. Opírá se o reálie, k nimž skutečně došlo a nabízí velice zajímavý zážitek. Mohu tak s jistotou říci, že i přes jisté nedostatky, rád nahlédnu do pokračování. Pevně věřím, že tímto putování Rytířů grálu nekončí.

Název originálu: Die Bruderschaft vom Heiligen Gral – Der Fall von Akkon
Český název: Bratrstvo svatého grálu – Do posledního dechu
Autor: Reiner M. Schröder
Překlad: Michaela Škultéty
Obálka: Hana Adriana Dvořáková
Počet stran: 304
Vydal: Fragment, Praha 2010
Doporučená cena: 399 Kč
Hodnocení: ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bratrstvo svatého grálu – netradiční výlet do historie

Hide picture