Menu
FANZINE.cz
Komiks

Captain America. Komiksová legenda prorazila

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 8. 2011

Zatímco v kinech běží zfilmovaný Captain America, o chvilku ho předběhla komiksová předloha. A snad nikdo nebude litovat, Omnibus Captain America přistupuje k superhrdinovi civilnějším způsobem. A mnohem sympatičtějším, než u klasických superhrdinských komiksů.

Ilustrace na obálce komiksu Autor: Steve Epting

Ve vydání komiksu zaměřeného čistě na Captaina Americu se u nás téměř ani nedoufalo. O to větší bylo nadšení po oznámení vydání omnibusu. Jenže s velkým nadšením se pojí velké očekávání. Málokdy se stává, že by bylo nadšení překonáno, tentokrát se to však povedlo. A Captain America apeluje na jeden z nejlepších superhrdinských komiksů.

Nesuperhrdinský superhrdina

Scénárista Ed Brubaker je velmi uznávaným tvůrcem. Bohužel ale neměli čeští čtenáři možnost setkat se s jeho tvorbou (pokud se nepočítá krátký příběh v Crwi). K jeho výpadu však posloužil velmi povedený počin.

Tato kniha Captaina Americy přistupuje k superhrdinskému žánru neotřelým způsobem. Místo suchého servírování akce se v omnibusu čtenář setkává s osobnějším, civilnějším příběhem. Jedná se spíše o psychologický kousek zkoumající pocity veterána. Pocity, které ho rvou na kusy. Pocity, které z tohoto díla dělají něco výjimečného a hlubšího.

Příběhová stránka se tak zavděčí jak mainstreamovým, tak intelektuálnějším čtenářům. Jedná se o skvělý příklad kombinace bojů jak fyzických, tak i duševních. Přičemž ty duchovní jsou vylíčeny opravdu reálně. To vše doplňuje velmi silný a perfektně vystavěný příběh. Neobjeví se sice žádná pointa, nicméně Brubaker neměl potřebu šetřit místem a tak spíš sází na vytrvalé a luxusní stavění příběhu. Bohudík.

Marvel Omnibus = záruka kvalitní kresby?

Výtvarnou stránku obstaral Steve Epting a jedná se o velmi detailní a propracovanou kresbu. Velmi sympatickou a skvěle zvládající jakékoli grimasy a mimiku. Samo o sobě by to znamenalo jen lehký nadprůměr, vše je však říznuto něčím lepším.

První z těchto věcí jsou retrospektivní scény. Ty obstaral Michael Lark. Nejenže jsou nakresleny více než slušně, navíc perfektně ladí k Eptingově kresbě. V skvostné synchronizaci se střídají a navozují okázalou atmosféru. Druhým znakem jsou barvy Franka D’Armata. Působí až dojmem olejomalby, jež navozuje opět realistický vizuál, navíc má talent na modřiny a podobné nelehké věci.

Čtěte také recenzi filmu Captain America

Pokud jste fanouškem superhrdinských komiksů, zkuste Captaina Americu. Pokud nejste, stejně ho zkuste. Jedná se o superhrdinský komiks napsaný nesuperhrdinským způsobem. Komiks, který by měl potěšit každého.

Název originálu: Captain America #1
Český název: Captain America #1
Scénář: Ed Brubaker
Kresba: Steve Epting, John Paul Leon, Tom Palmer, Michael Lark, Mike Perkins
Překlad: Richard Klíčník
Počet stran: 312
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2011
Doporučená cena: 790 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Captain America. Komiksová legenda prorazila

Hide picture