Přiblíží vás milionům! S každou hrou budete chytřejší a uvědomělejší! Takové by Cashflow chtělo být. A jaké je doopravdy?
Bělonka byla obyčejná malá bílá myška. Jen pár vteřin uběhlo od chvíle, co ji nějaká cizí hrubá ruka vyzvedla z pohodlí jejího pelíšku a uvrhla ji mezi tyhle nehostinné zdi. Hýbala nervózně čumáčkem a koukala zmateně kolem sebe. Byla uvězněná, zrazená a především zažívala strach. Konečně cítila, že znovu získává kontrolu nad svýma nožkama. Ani chvilku neváhala a rozběhla se vpřed.
Člověk se spokojeným úsměvem pozoroval malého tvorečka, jak neustále běhá dokolečka v marné snaze najít východ. Přesně tohle bylo ono, není východu, nezbývá než běhat dokola v marné naději, že příště tam přece už musí být!
Nebylo ve schopnostech malé myšky vidět, že zeď je ve skutečnosti jen pár centimetrů vysoká bariéra a že by stačilo postavit se na zadní a mohla by se dostat na svobodu. Mohla by být konečně svým vlastním pánem…
„Všichni obyčejní lidé jsou laboratorní myšky pobíhající dokola v takzvaném krysím závodě. A pouze ti životaschopní, kteří se dokážou podívat na svět jinýma očima a uvidět, že se stačí jen postavit na zadní a všechno se změní, jen ti se z nekonečného kola mohou dostat.“
Přesně takhle uvažoval japonský Američan Robert Toru Kiyosaki, když psal motivační knihu Bohatý táta, chudý táta. Dnes má na kontě patnáct knih, přesto sám nikdy neměl peněz nedostatek. Jeho otec byl učitelem a dokázal ho od mládí finančně zajistit, aby mohl navštěvovat dražší vysoké školy.
Robert Kiyosaki se rozhodl zasvětit svůj život otevírání očí ostatním lidem a podařilo se mu na tom zbohatnout ještě více. Cashflow je hra, která má převést učení jeho knih do názornější podoby a právě proto se stala takovým hitem a bestsellerem v mnoha zemích světa. Zaslouženě?
Vysoká životní úroveň spočívá v tom, že vydáváme peníze, které ještě nemáme, za věci, které nepotřebujeme, abychom imponovali lidem, které nesnášíme. (Orson Welles)
V opravdu těžké a objemné krabici najdete velký herní plán obsahující dvě tratě, bloček s potištěnými papíry (který vzhledem k jeho tloušťce jen tak nepopíšete), kartičky s různými účely, figurky myšáků a žetony sýrů. Tou nejdůležitější součástí, k níž směřuje mysl investora, jsou ale přece peníze. V balení je jich dost a to je dobře. Drobností na závěr představují dobře ořezané obyčejné tužky s nápisem Cashflow. Většinu třináctistránkových pravidel zabírají tipy a rady pro vyplňování hospodářské výsledovky/bilanční rozvahy, což značí jednoduchá pravidla. Na konci naleznete užitečný rejstřík méně známých slov nebo spojení.
Vypadá to jako Monopoly, figurkami zde taky pohybujete po hodu kostek, tak v čem je sakra rozdíl, zeptáte se asi (zvlášť, pokud jste již někde viděli její označení Monopoly On Steroids). Cashflow se odlišuje především existencí dvou oddělených okruhů – jednomu z nich se říká krysí dráha a druhému rychlodráha. První vás má za úkol osvobodit od starostí všedního světa a teprve na velké obvodové trase si můžete plnit svoje sny a stát se skutečným boháčem.
Cílem hry je splnit si svoji růžovou a tajnou tužbu. Na začátku hry si ji každý hráč označí na rychlodráze svým kouskem sýra a může se těšit, jak slízne zaslouženou odměnu. K tomu však vede strastiplná cesta. Druhou cestou k vítězství je, pokud se vám podaří nashromáždit cashflow o výši padesát tisíc dolarů, nákup rozličných byznysů na rychlodráze.
Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst. (indiáni kmene Cree)
Celý život je vlastně jedna velká bilanční rozvaha, do které postupně připisujete a zase odepisujete různě vysoké finanční částky. Tento úkon vás čeká téměř v každém kole, a protože se jedná o hodně počtů, bude vám přidělen jeden auditor, hráč po vaší pravici, který po vás všechno kontroluje.
Do začátku si vylosujete kartičku povolání. Můžete se stát řidičem náklaďáku, ale i učitelem či zdravotní sestrou. To určí váš měsíční příjem a výdaje, tedy částky, které budete dostávat/platit při každém průchodu políčkem Výplatní šek (toto období odpovídá jednomu měsíci v realitě a na malém kruhu jsou celkem tři).
V průběhu svého tahu (hodu kostkou a pohybu figurkou) si můžete vytáhnout kartičky Malý či Velký obchod, Trh a Nicotnosti, pokud vstoupíte na příslušné políčko. První dvě jmenované znamenají, že do nich musíte na počátku vložit nějakou hotovost (maximálně 5000 do malého, více do velkého), ale v budoucnu se vám to může vyplatit. Pomocí Trhu můžete prodávat své dřívější investice, které vlastníte, za částky uvedené na líznuté kartičce.
Poslední hromádka zastupuje Nicotnosti. Věc, kterou si vytáhnete, si na rozdíl od ostatních volitelných příležitostí musíte koupit. Jedná se o simulaci nečekaných výdajů například na novou kouli na bowling. Můžete být také propuštěni z práce či se dočkat přírůstku do rodiny – s obojím se nesou vysoké výdaje. Nebo můžete přispět na dobročinnost, což vám přinese hod dvěma (místo jedné) kostkami za tah.
Na základě zmíněných události neustále přepočítáváte zisky a výdaje, časem zjistíte, že konečně šplháte na žebříčku vzhůru, až nakonec vystoupáte na rychlodráhu. Na ní platí pouze investiční pravidla, starosti obyčejných lidí už jste opustili. Otočte si svůj arch na stranu s nápisem Gratulujeme.
Při pobytu ve smetánce na vás nečekají jen příjemné věci, ale může vás potkat i daňový audit, soudní spor (v obojím výdaje na právníky odpovídají polovině vaší hotovosti) či rozvod (odevzdáte všechny peníze). A často budete muset vydat své peníze za zbytečný luxus nebo dobročinnost, takže cesta k absolutnu nebude tak snadná, jak by se mohlo zdát. Navíc rychlodráha je opravdu dlouhá, a abyste její průchod ustáli, musíte vystačit s výchozí hotovostí, kterou tvoří závěrečné cashflow z krysího závodu vynásobené stem.
Vychytávkou zdařile oddalující konec hry je princip, který zdvojnásobí cenu soupeřova snu kdykoli na něm skončíte tah figurkou. Takový fígl od protihráče nepotěší hlavně v situacích, pokud jste si na něj zrovna brousili zuby a stáli o jeden hod kostkami od něj. Závěru hry se v souladu s návodem dočkáte za dvě až tři hodiny pilného investování.
Nic vám nebrání kartičky zaměstnání ve hře obsažené obejít a použít reálné údaje z vlastního života. Ostatně i my máme svoje příjmy a výdaje, tak proč to nezkusit? Jen dle našich zkušeností doporučujeme příjmy i výdaje dělit osmi, abyste to neměli tak jednoduché, pak se totiž dostanete na úroveň počátečních finančních toků ve hře (holt světovou měnou jsou ještě pořád dolary).
Marketing není nic jiného než civilizovaná forma války, ve které se většina bitev vyhrává slovy, myšlenkami a logickým myšlením. (Emery)
Co hru celkem zdržuje, ale bez čeho by logicky nemohla fungovat, je neustálé přepisování a dopisování do bilanční rozvahy. Respektive ono se nedá říct, že tato činnost hru zdržuje, ona tou samotnou hrou je! Všechno kolem je vlastně jen taková omáčka, abyste si zase mohli do kolonky něco zapsat. Doporučujeme vždy na psaní používat dobře ořezané obyčejné tužky. Propisky vám v tomto případě nebudou nic platné.
V originále se dnes recenzovaná hra jmenuje Cashflow 101, protože existuje ještě její následovník. Jmenuje se Cashflow 202 a zabývá se pokročilými technikami investování. Ani jedna ze zmiňovaných her se u nás zatím neprodává.
Hra Cashflow hraje na dvě osvědčené noty. První je touha vyzkoušet si, jaké to je být boháč, mít aspoň na chvilku pocit, že se můžete koupat v penězích a dělat si, co se vám zachce. Z tohoto přání ostatně těží například i Monopoly.
Druhou z nich je snaha najít jakýkoliv zaručený recept na bohatství. Ačkoliv hra slibuje opak, takovým zázrakem z nebes není, ale přesto vás může naučit uvažovat o financích trochu jinak. Dá vám možnost si v klidu bez stresu promyslet a zkontrolovat všechny majetkové záležitosti.
Na rozdíl od několikrát zmiňovaných Monopolů se však nejedná o hru pro každého. Rozhodně to není deskovka pro zatvrzelé fanoušky stolní zábavy. Spíš zaujme lidi, kteří jsou takovýmto typem her nedotčeni nebo o nich uvažují odlišně a nehledají zábavu ve vymýšlení složitých taktik.
Názory na Cashflow se velmi liší, od zavržení po zbožňování, a je velmi těžké nad ní vynést jeden finální ortel společný pro všechny (z toho důvodu v závěrečné tabulce vidíte hodnocení dvě). Pokud vás baví finanční hry, nebojíte se počtů a nevadí vám herní systém založený z části na náhodě, pak by vás mohla zaujmout. V případě, že hledáte strategii, promýšlení tahů nebo odpočinkovou nenáročnou partii, tak takové věci vám Kiyosakiho výtvor nenabídne.
Mladým lidem se zdá, že peníze jsou to nejdůležitější v životě. Když zestárnou, vědí to už najisto. (Oscar Wilde)
POZOR! Hraním Cashflow nezbohatnete! Ale u soupeření přesto můžete zažít celkem slušnou porci zábavy a ještě se u hraní něco naučíte. Možná myslet trošku jinak o financích, možná něco úplně jiného. Ovšem cestu ven ze svého krysího závodu si každý musí najít sám. Tedy, pokud o to stojí…
Název hry: Cashflow
Typ hry: desková, strategická, výuková, finanční
Výrobce: Pragma
Distributor pro ČR: Pragma
Cena: 1800 Kč
Počet hráčů: 2-6
Hrací doba: 90-180 minut
Doporučený věk: od 10 letHodnocení pro fanoušky deskovek: *** (3 / 5)
Hodnocení pro ostatní: **** (3,8 / 5)Klady:
+ udělá z vás boháče (na chvilku)
+ naučí vás myslet jinak
+ provedení
+ zajímavá hraZápory:
– opravdu vysoká cena
– dlouhá hrací doba
– vyplňování formuláře
– nejedná se o hru v pravém slova smyslu
Přesně takhle uvažoval japonský Američan Robert Toru Kiyosaki, když psal motivační knihu Bohatý táta, chudý táta. Dnes má na kontě patnáct knih, přesto sám nikdy neměl peněz nedostatek. Jeho otec byl učitelem a dokázal ho od mládí finančně zajistit, aby mohl navštěvovat dražší vysoké školy.
Robert Kiyosaki se rozhodl zasvětit svůj život otevírání očí ostatním lidem a podařilo se mu na tom zbohatnout ještě více. Cashflow je hra, která má převést učení jeho knih do názornější podoby a právě proto se stala takovým hitem a bestsellerem v mnoha zemích světa. Zaslouženě?
Vysoká životní úroveň spočívá v tom, že vydáváme peníze, které ještě nemáme, za věci, které nepotřebujeme, abychom imponovali lidem, které nesnášíme. (Orson Welles)
V opravdu těžké a objemné krabici najdete velký herní plán obsahující dvě tratě, bloček s potištěnými papíry (který vzhledem k jeho tloušťce jen tak nepopíšete), kartičky s různými účely, figurky myšáků a žetony sýrů. Tou nejdůležitější součástí, k níž směřuje mysl investora, jsou ale přece peníze. V balení je jich dost a to je dobře. Drobností na závěr představují dobře ořezané obyčejné tužky s nápisem Cashflow. Většinu třináctistránkových pravidel zabírají tipy a rady pro vyplňování hospodářské výsledovky/bilanční rozvahy, což značí jednoduchá pravidla. Na konci naleznete užitečný rejstřík méně známých slov nebo spojení.
Vypadá to jako Monopoly, figurkami zde taky pohybujete po hodu kostek, tak v čem je sakra rozdíl, zeptáte se asi (zvlášť, pokud jste již někde viděli její označení Monopoly On Steroids). Cashflow se odlišuje především existencí dvou oddělených okruhů – jednomu z nich se říká krysí dráha a druhému rychlodráha. První vás má za úkol osvobodit od starostí všedního světa a teprve na velké obvodové trase si můžete plnit svoje sny a stát se skutečným boháčem.
Cílem hry je splnit si svoji růžovou a tajnou tužbu. Na začátku hry si ji každý hráč označí na rychlodráze svým kouskem sýra a může se těšit, jak slízne zaslouženou odměnu. K tomu však vede strastiplná cesta. Druhou cestou k vítězství je, pokud se vám podaří nashromáždit cashflow o výši padesát tisíc dolarů, nákup rozličných byznysů na rychlodráze.
Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst. (indiáni kmene Cree)
Celý život je vlastně jedna velká bilanční rozvaha, do které postupně připisujete a zase odepisujete různě vysoké finanční částky. Tento úkon vás čeká téměř v každém kole, a protože se jedná o hodně počtů, bude vám přidělen jeden auditor, hráč po vaší pravici, který po vás všechno kontroluje.
Do začátku si vylosujete kartičku povolání. Můžete se stát řidičem náklaďáku, ale i učitelem či zdravotní sestrou. To určí váš měsíční příjem a výdaje, tedy částky, které budete dostávat/platit při každém průchodu políčkem Výplatní šek (toto období odpovídá jednomu měsíci v realitě a na malém kruhu jsou celkem tři).
V průběhu svého tahu (hodu kostkou a pohybu figurkou) si můžete vytáhnout kartičky Malý či Velký obchod, Trh a Nicotnosti, pokud vstoupíte na příslušné políčko. První dvě jmenované znamenají, že do nich musíte na počátku vložit nějakou hotovost (maximálně 5000 do malého, více do velkého), ale v budoucnu se vám to může vyplatit. Pomocí Trhu můžete prodávat své dřívější investice, které vlastníte, za částky uvedené na líznuté kartičce.
Poslední hromádka zastupuje Nicotnosti. Věc, kterou si vytáhnete, si na rozdíl od ostatních volitelných příležitostí musíte koupit. Jedná se o simulaci nečekaných výdajů například na novou kouli na bowling. Můžete být také propuštěni z práce či se dočkat přírůstku do rodiny – s obojím se nesou vysoké výdaje. Nebo můžete přispět na dobročinnost, což vám přinese hod dvěma (místo jedné) kostkami za tah.
Na základě zmíněných události neustále přepočítáváte zisky a výdaje, časem zjistíte, že konečně šplháte na žebříčku vzhůru, až nakonec vystoupáte na rychlodráhu. Na ní platí pouze investiční pravidla, starosti obyčejných lidí už jste opustili. Otočte si svůj arch na stranu s nápisem Gratulujeme.
Při pobytu ve smetánce na vás nečekají jen příjemné věci, ale může vás potkat i daňový audit, soudní spor (v obojím výdaje na právníky odpovídají polovině vaší hotovosti) či rozvod (odevzdáte všechny peníze). A často budete muset vydat své peníze za zbytečný luxus nebo dobročinnost, takže cesta k absolutnu nebude tak snadná, jak by se mohlo zdát. Navíc rychlodráha je opravdu dlouhá, a abyste její průchod ustáli, musíte vystačit s výchozí hotovostí, kterou tvoří závěrečné cashflow z krysího závodu vynásobené stem.
Vychytávkou zdařile oddalující konec hry je princip, který zdvojnásobí cenu soupeřova snu kdykoli na něm skončíte tah figurkou. Takový fígl od protihráče nepotěší hlavně v situacích, pokud jste si na něj zrovna brousili zuby a stáli o jeden hod kostkami od něj. Závěru hry se v souladu s návodem dočkáte za dvě až tři hodiny pilného investování.
Nic vám nebrání kartičky zaměstnání ve hře obsažené obejít a použít reálné údaje z vlastního života. Ostatně i my máme svoje příjmy a výdaje, tak proč to nezkusit? Jen dle našich zkušeností doporučujeme příjmy i výdaje dělit osmi, abyste to neměli tak jednoduché, pak se totiž dostanete na úroveň počátečních finančních toků ve hře (holt světovou měnou jsou ještě pořád dolary).
Marketing není nic jiného než civilizovaná forma války, ve které se většina bitev vyhrává slovy, myšlenkami a logickým myšlením. (Emery)
Co hru celkem zdržuje, ale bez čeho by logicky nemohla fungovat, je neustálé přepisování a dopisování do bilanční rozvahy. Respektive ono se nedá říct, že tato činnost hru zdržuje, ona tou samotnou hrou je! Všechno kolem je vlastně jen taková omáčka, abyste si zase mohli do kolonky něco zapsat. Doporučujeme vždy na psaní používat dobře ořezané obyčejné tužky. Propisky vám v tomto případě nebudou nic platné.
V originále se dnes recenzovaná hra jmenuje Cashflow 101, protože existuje ještě její následovník. Jmenuje se Cashflow 202 a zabývá se pokročilými technikami investování. Ani jedna ze zmiňovaných her se u nás zatím neprodává.
Hra Cashflow hraje na dvě osvědčené noty. První je touha vyzkoušet si, jaké to je být boháč, mít aspoň na chvilku pocit, že se můžete koupat v penězích a dělat si, co se vám zachce. Z tohoto přání ostatně těží například i Monopoly.
Druhou z nich je snaha najít jakýkoliv zaručený recept na bohatství. Ačkoliv hra slibuje opak, takovým zázrakem z nebes není, ale přesto vás může naučit uvažovat o financích trochu jinak. Dá vám možnost si v klidu bez stresu promyslet a zkontrolovat všechny majetkové záležitosti.
Na rozdíl od zmiňovaných Monopolů se však nejedná o hru pro každého. Rozhodně to není deskovka pro zatvrzelé fanoušky stolní zábavy. Spíš zaujme lidi, kteří jsou takovýmto typem her nedotčeni nebo o nich uvažují odlišně a nehledají zábavu ve vymýšlení složitých taktik.
Názory na Cashflow se velmi liší, od zavržení po zbožňování, a je velmi těžké nad ní vynést jeden finální ortel společný pro všechny (z toho důvodu v závěrečné tabulce vidíte hodnocení dvě). Pokud vás baví finanční hry, nebojíte se počtů a nevadí vám herní systém založený z části na náhodě, pak by vás mohla zaujmout. V případě, že hledáte strategii, promýšlení tahů nebo odpočinkovou nenáročnou partii, tak takové věci vám Kiyosakiho výtvor nenabídne.
Mladým lidem se zdá, že peníze jsou to nejdůležitější v životě. Když zestárnou, vědí to už najisto. (Oscar Wilde)
POZOR! Hraním Cashflow nezbohatnete! Ale u soupeření přesto můžete zažít celkem slušnou porci zábavy a ještě se u hraní něco naučíte. Možná myslet trošku jinak o financích, možná něco úplně jiného. Ovšem cestu ven ze svého krysího závodu si každý musí najít sám. Tedy, pokud o to stojí…
Název hry: Cashflow
Typ hry: desková, strategická, výuková, finanční
Výrobce: Pragma
Distributor pro ČR: Pragma
Cena: 1800 Kč
Počet hráčů: 2-6
Hrací doba: 90-180 minut
Doporučený věk: od 10 let
Hodnocení pro fanoušky deskovek: *** (3 / 5)
Hodnocení pro ostatní: **** (3,8 / 5)
Klady
+ udělá z vás boháče (na chvilku)
+ naučí vás myslet jinak
+ provedení
+ zajímavá hra
Zápory
– cena
– dlouhá hrací doba
– vyplňování formuláře
– nejedná se o hru v pravém slova smyslu