Menu
FANZINE.cz
Literatura

Catherine Fisherová plánuje útěk z vězení Inkarceron

Redakce

Redakce

15. 4. 2011

Román Inkarceron se na pultech českých knihkupectví objeví letos v květnu. Jedná se o oceňované dílo britské spisovatelky Catherine Fisherové. Kniha příjemně překvapí temněji laděnou atmosférou, která z románu činí jeden ze skvostů v zapleveleném záhonu fantasy knih pro mládež.

Ilustrace na obálce knihy Inkarceron, autor: Jana Šťastná

Existují klasické lapáky, jejichž cely tvoří čtyři stěny a v lepším případě zamřížované okno. Metaforická vězení si lidé nosí v nitru. Ta jim brání v rozhodování nebo je jinak různě omezují. A pak existuje vězení, jež v sobě dokáže uzavřít celý svět. Nese název Inkarceron a největší zásluhu na jeho stavbě má spisovatelka Catherine Fisherová. Jeho chovanci však nepřicházejí zvenčí, rodí se uvnitř, respektive si je vytváří samo vězení. A protože i v Inkarceronu platí zákon zachování hmoty, když schází kus organické tkáně, vypomůžou ozubená kola a dráty.

Catherine Fisherová, rodačka z Walesu, patří na Britských ostrovech mezi uznávané autory knih pro děti a mládež. Některé z jejích románů sklidily úspěch i u kritiky. Konkrétně Inkarceron se díky The Times ocitl na vrchní příčce v žebříčku nejlepších knih pro mládež roku 2009. A rozhodně si tam nehřaduje bezdůvodně.

Jeden uvnitř, druhý vně, ale oba uvězněni

Sedmnáctiletý Finn se svým přísežným bratrem Keirem žije v temnotě Inkarceronu. Aby přežili, musí ctít jedno jediné pravidlo, které říká, že přežít může jen ten nejsilnější a pro slabé či neschopné zde není místo. Finn se však od ostatních vězňů výrazně liší – občas dostává vidění, v nichž se promítají jeho vzpomínky na život mimo vězení. Někteří v něm pro tuto schopnost vidí věštce, několik málo pomatenců (mezi něž patří i sám Finn) si dokonce myslí, že by mohl být vyvoleným, který dokáže Inkarceron opustit.

S druhou ústřední postavou Claudií, dcerou správce Inkarceronu, se čtenář setkává v aristokratickém sídle, patřícím jejímu otci. Mohlo by se zdát, že její postavení jí dovoluje vše, nač si vzpomene, opak je ale pravdou. Claudia totiž žije v pokřivené době. Vládnoucí vrstva se rozhodla, že vymýtit zločinnost a špatné chování pomůže pouze návrat do minulosti, a to doslova. Vysoce vyspělou technologii odvrhli jako něco cizího a zvráceného a opět se chopili křesadlových pušek a do inkoustu namáčených brků.

Zpočátku se oba hrdinové drží na stejné úrovni a značnou měrou jim k tomu napomáhají rozdílná prostředí, jež nabízejí mnoho zákoutí k prozkoumání. Finn sdílí svět s lidmi řídícími se zákonem džungle. Každý si chrání pouze vlastní zadek a lsti a zákeřné podrazy jsou tu na denním pořádku. Mladíkovi navíc život ztrpčuje jeho nevinnost, smysl pro čestné chování a značná naivita.

To Claudie naštěstí z dětských růžových brýlí vyrostla, s nimi na nose by totiž dlouho nepřežila. Intriky a úskoky se pouze schovaly pod napudrované paruky, avšak zlo a touha po moci v lidech nadobro zakořenily a pustit se nehodlají. Uvězněna konvencemi touží po jediném. Vymanit se z předurčeného osudu a žít po svém.

Chybí hlubší myšlenka

Příběh se díky prostředí vyvíjí zajímavě, přestože hlavní dějová linka nevybočila ze zajetých kolejí. Sledovat skupinku odvážlivců, vedenou nedospělým snílkem, která míří ven za zdi, za nimiž se nachází vytoužený ráj, by po pár desítkách stran začalo nudit. Ani mladá dívka, jež si netouží vzít ženicha, kterého jí rodiče zvolili, a proto se všelijak snaží uprchnout, s sebou nenese nic světoborného. Avšak když se podobné události dějí ve vězení, které víc než co jiného připomíná živou, inteligentní bytost či v době, jež svými vynálezy dalece přesahuje naši úroveň, ale z jistých důvodů se rozhodla propadnout zpět do 17. století, pak už je na co koukat.

Bohužel ani atraktivita míst, v nichž se román odehrává, nedokáže utáhnout vše. Chybí výraznější idea, která by Inkarceron posunula až do hvězdných výšin. V textu občas čtenář objeví pár myšlenek a narážek na jiná literární díla (vyprávění o Alence, biblické příběhy či starořecké báje), ve skutečnosti ale působí jako výkřiky do prázdna. Kdyby v knize nebyly, nic by se nezměnilo.

I tak má román Inkarceron šanci zabodovat. U starších čtenářů se pravděpodobně neuchytí, pro žáky druhého stupně základní školy nebo studenty na střední je však ideální. Od záplavy titulů pro mládež se přece jen trochu odlišuje.

Název originálu: Incarceron
Český název: Inkarceron
Autor: Catherine Fisherová
Překlad: Petra Diestlerová
Obálka: Jana Šťastná
Počet stran: 368
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 205 mm
Vydal: Euromedia Group – Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Catherine Fisherová plánuje útěk z vězení Inkarceron

Hide picture