Polský Těšín se už tradičně každoročně stává místem, kde jsou rozdělovány ocenění v rámci Ceny Janusze A. Zajdela, u nás přirovnávané k neméně známé prestižní Ceně Akademie SFFH.
Slavné ocenění v oblasti beletrie, Cena Janusze Zajdela, je vydáváno vždy zpětně za předchozí rok už dvacet šest let. Za tu dobu prošlo soutěží mnoho významných autorů, nelze však zapomenout ani na prvopočátky. Tuto prestižní soutěž poprvé vyhlásili v roce 1984 jako Cenu polského fandomu Sfinks, o rok později po smrti prvního výherce, se přejmenovala na Cenu Janusze Zajdela a získala tak současný název.
Paradyzja či Edenie?
Prvním vítězným dílem ročníku 1984 byl román Paradyzja od spisovatele Janusze Andrzeje Zajdela, kniha u nás vyšla až o šestnáct let později v nakladatelství Albatros pod názvem Edenie. Pojednává o kosmické stanici Edenii, kterou postavili lidé ze Země a měla sloužit k osídlení a využití přírodního bohatství. Původní účel se postupem času změnil a vesmírnou stanici obývají milióny obyvatel. Situace se však najednou změní a v lidech se probouzí pocit neustálého strachu.
Polský autor sci-fi Janusz Adrzej Zajdel se nevyhýbal žádnému tématu, i když to v té době nebylo snadné. Využíval jak technologickou tématiku, tak antiutopii a kritiku totalitního režimu. Tyto motivy se objevují i v jeho románu Edenie. Proslavil se koncem 70. let a spolu se Stanislavem Lemem jsou považováni za nejpopulárnější polské spisovatele sci-fi. Zajdel studoval na Varšavské univerzitě fyziku, po škole se stal specialistou v oblasti jaderné fyziky.
Andzej Sapkowski i Jarosław Grzedowicz
V rámci minulých ročníků každoročního ocenění v oblasti beletrie, můžeme vzpomenout Jarosława Grzędowicze, Andrzeje Sapkowského nebo Annu Brzezinskou.
Dvojnásobné štěstí zažil Jarosław Grzędowicz v roce 2005, když zvítězil v obou kategoriích. S románem Pán Ledové zahrady (Pan Lodowego Ogrodu, Triton 2007), o záchranné misi svěřené do rukou agenta, který má najít na vzdálené planetě ztracené vědce, a s příběhem Vlčí vánice (Wilcza zamiec, Ikarie 4/2010), o důstojníkovi působícím na válečné ponorce, čelícího velení neschopného kapitána, a o poslední misi se záhadným nákladem do Valhaly.
Před osmi lety vyhrál Cenu Janusze Zajdela oblíbený spisovatel sci-fi Andrzej Sapkowski s historickým románem Narrenturm (Leonardo 2004), jednou ze tří částí u nás známé husitské trilogie. Hlavním hrdinou je Reinmar z Bělavy, který studuje na Karlově univerzitě. Během této doby se zamiluje do krásné manželky šlechtice, bohužel jsou přistiženi při činu a celý příběh se začíná rozvíjet.
Výherce letošního ročníku
Cena Janusze A. Zajdela prošla několika změnami, jednou byl její název, druhou systém hlasování, také se měnil počet rozdávaných ocenění. Do roku 1991 byl vybrán vždy jen jeden vítěz za nejlepší příběh, kterým byl buď román, nebo povídka. Od roku 1992 se v soutěži vyhlašují výherci ve dvou kategoriích, jednou je román a druhou povídka.
V sobotu 28. srpna byli v polském Těšíně vyhlášeni dva vítězové za rok 2009. V kategorii román zvítězila už druhý rok po sobě mladá nadějná spisovatelka fantasy Anna Kańtoch s dílem Przedksiężycowych a v kategorii krátkého příběhu zvítězil spisovatel Robert M. Wegner s povídkou Jsme Meekhańczykami.