Menu
FANZINE.cz
Literatura

Českou fantasy provětrá Vítr v piniích

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

22. 8. 2009

frantiska-vrbenska-jakub-d-koci-vitr-v-piniich-perexV české fantastice je spoluautorství knihy jev velmi vzácný a většina autorů se mu z neznámých důvodů vyhýbá. Legendární Stín modrého býka Leonarda Medka a Františky Vrbenské přitom dodnes platí za jeden z nejlepších tuzemských žánrových děl. Františka Vrbenská si je toho dobře vědoma, proto svou nejnovější knihu připravuje ve spolupráci s Jakubem D. Kočím. Čím nás ovane jejich Vítr v piniích?

Najde skupina poutníků na cestě válkou zničenou zemí prastarou svatyni, ke které se upínají naděje jednotlivců i říší?

Vítr v piniích je příběh o životě. Všechno ostatní; boj a utrpení, zrada tak hořká, až obrací žaludek; naděje, skřípavá jako kolo starého vozu; celá ta pouť ne nepodobná starým čínským legendám s tajnými mistry, odvážnými bojovníky, kurtizánami vonícími jako květy soumraky a – jak jinak – se staříky s košťaty, to všechno jsou kulisy. Dokonalé a precizní kulisy příběhu, který sedře z poutníků šaty, kůži i maso až na dřeň. (anotace)

Román Vítr v piniích měli čtenáři poprvé držet v rukou už někdy v květnu (nepočítám-li předchozí několikaleté peripetie), vzhledem k prodloužení prací na závěrečné kapitole však bude příběh autorské dvojice Františka Vrbenská a Jakub D. Kočí k dispozici až nyní. Pro Františku Vrbenskou to přitom není první kniha, na které se s ní podílí i jiný autor. Společně s Leonardem Medkem dala vzniknout historické fantasy Stín modrého býka (Straky na vrbě 2001 a 2005), hrdina tohoto románu Krak se pak objevil i ve sborníku Legendy české fantasy (Triton 2006 a 2008) editora Ondřeje Jireše, opět zásluhou obou původních autorů.

Ani Jakub D. Kočí není ve fantastice žádným nováčkem. Dodal povídky do několika sborníků (Pod kočičími hlavami, Klášter slasti …) i do časopisu Pevnost a na knižním poli debutoval básnickou sbírkou A jiné básně (Straky na vrbě 2001). Na svůj samostatný prozaický titul však „Drak“ stále čeká a případný úspěch Větru v piniích by mu takovou šanci mohl přihrát.

Vítr v piniích střídavě vznikal dlouhé čtyři roky. Teď konečně dostávají čtenáři možnost posoudit, zda ta léta práce k něčemu byla. Vydává nakladatelství Straky na vrbě s obálkou Jany Šouflové. Na pultech knihkupectví hledejte na sklonku léta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Českou fantasy provětrá Vítr v piniích

Hide picture