V minulém článku se Tom Doyle pozastavoval nad problematikou rozdílnosti science fiction a urban fantasy. Dnes detailněji představuje svojí nejnovější knihu o čarodějných žoldácích – American Craftsmen.
Mágové to v Americe nemají jednoduché.
Zdroj: obálka knihy
Můžete nám povědět něco o American Craftsmen a co od nich můžeme očekávat?
American Craftsmen je soudobá urban fantasy, jejímiž hlavními postavami jsou craftspeople – vojáci a špioni nadaní magií. Příběh je plný vojenských intrik a soubojů. Hlavními postavami jsou čarodějové ze znesvářených rodin, Dale Morton a Michael Endicott, a jejich kamarádka Scherie Rezvani. Společně bojují proti zrádnému kabalu, který hrozí ovládnout nejvyšší politické kruhy USA.
V čem jsou hlavní postavy zajímavé?
Kapitán Dale Morton je vzdálený potomek Thomase Mortona, pohana mezi Puritány v koloniálním Massachusetts. Je to vojenský veterán, na kterého doléhá stres z dlouhé okultní služby. Na začátku knihy se jeho mise pokazí a on po celý zbytek příběhu pátrá po těch, co jsou za její nezdar zodpovědní.
Major Michael Endicott je rovněž potomek kolonistů, ale pochází z Puritánské rodiny, která má s Mortonovými spor už po stovky let. Endicott je zpočátku vůči Mortonovi velice podezřívavý, ale jeho názory se změní, když zjistí, co se Daleovi stalo. Stojí pak před mnoha těžkými volbami mezi povinnostmi a oddaností rodině.
Scherie Rezvani je členka druhé generace přistěhovalců z Íránu a fanoušek sci-fi i fantasy. Zajímá se rovněž o vojenství. Nevědomky je vtažena do okultního světa, v němž se Morton a Endicott pohybují, a její šance na přežití nejsou zrovna vysoké.
Co Vás inspirovalo k napsání příběhu?
I tady lze najít inspiraci ke špionážní urban fantasy.
foto: přebal knihy
Kupodivu jednou z mých hlavních inspirací byl L. Frank Baum. Když začal psát příběhy pro děti, zavrhl již zaběhnutý evropský mýtus a vytvořil pohádkový svět, který je veskrze americký. Tak vznikl Čaroděj ze země Oz.
Já samozřejmě nechci psát dětské příběhy, ale uvedená základní myšlenka tam je. Napsat čistě americkou fantasy se soudobými reáliemi. Původně jsem chtěl rozpracovat celé zákulisí americké magie, ale nakonec jsem se, díky Stephanie Dray, zaměřil pouze na vojenské intriky.
Jaké jste si před psaním nastavil cíle a jak se ohledně nich cítíte? Dosáhl jste svého?
Mým hlavním cílem bylo položit základní kámen světu postaveném na americkém mýtu. To se, myslím si, podařilo a nemohu se dočkat, až všechny myšlenky rozpracuji ve druhé knize série, The Left-Hand Way.
Co je na psaní nejtěžší?
Nenechat se rozptylovat. A teď mám na mysli velké a důležité věci, kterým bych se měl věnovat více. Pokud se však chci s psaním někam dostat, musím jim věnovat méně času a pozornosti.
Jaké knihy čtete? Máte nějaké oblíbené autory?
Čtu a poslouchám audioverze knih mnoha žánrů fikce i literatury faktu. Kvůli American Craftsmen jsem četl špionážní literaturu i vojenskou fikci, stejně jako literaturu o koloniálním období. Řídil jsem se radou Ursuly K. Le Guin: „Když to chcete psát, čtěte to.“
Čtu mnoho fantasy a science fiction přičemž se snažím vybírat si to nejlepší. Dva z mých oblíbených autorů jsou China Miéville a Jaqueline Carey.
Na čem teď pracujete?
American Craftsmen je první kniha v trojdílné sérii. Nedávno jsem odevzdal druhý díl s názvem The Left-Hand Way a začínám pracovat na třetí, The Master Craftsmen. Mám ale i další dvě knihy, které mohou posloužit jako samostatná díla nebo začátky nových sérií. Jedna se jmenuje The Wizard of Macatawa. Je to příběh o L. Franku Baumovi v roce 1899 a chlapci poblíž jezera Michigan v pozdních sedmdesátých letech. Druhá kniha je pokračováním mé space opery Crossing Borders. Doufám, že se někdy dostanou na světlo světa.
Uvidíme, čím vším nás tato vycházející hvězda americké urban fantasy ještě překvapí. American Craftsmen bohužel ještě nejsou dostání v českém překladu, ale fanoušci žánru se jistě mají na co těšit!