Myslíte si, že život ve vašem městě nebo vesnici je těžký a plný problémů? Myslíte si, že už to snad nemůže být ani horší, a přesto nevidíte žádné východisko? Pak věřte tomu, že si ani v nejmenším nedovedete představit to, co denně zažívají občané Besźelu a Ul Qomy. A právě životem v těchto městech, která existují jakoby souběžně s naším světem, se zabývá China Miéville ve svém novém detektivním románu Město & Město.
China Miéville je pro čtenářskou veřejnost, a především tu její část zaměřenou na fantasy, již dobře známým autorem. Tentokrát však přichází s něčím vcelku novým. I když i nadále zůstává věrný obrazu velkoměsta, děj jeho nové knihy pojímá jednoznačně detektivní ráz. Přesto, anebo možná právě proto, je Město & Město knihou více než poutavou.
Pár slov k samotnému ději. Besźel a Ul Qoma jsou dvě úplně rozdílná města, v podstatě jde o dva státy s rozdílnou řečí, vládou, kulturou a historií. Na tom by možná nebylo nic zvláštního, nebýt toho, že tato dvě města jsou vlastně jedním, striktně rozděleným na dvě části. Přestože se v některých místech prolínají a obyvatelé jednoho města mohou volně potkávat obyvatele druhé, navzájem se jakoby nevidí. Pokud by tomu bylo jinak, dopustili by se tzv. trans-g a zmizeli z povrchu zemského. Trans-g je v podstatě mocnost, která nad oběma městy dohlíží a zaručuje dodržování stanovených hranic, zákonů a pravidel. Pokud někdo tato pravidla a zákony poruší, ať již vědomě či nevědomě, dopouští se trans-g a přesně v ten moment si pro něj také dozorčí orgán Trans-g přijde a on je adekvátně potrestán.
Besźel je z obou měst ten chudší a pomaleji se rozvíjející bratr, a právě na jeho území se najde pohozená a zohyzděná mrtvola mladé ženy. Případu se ujímá protřelý inspektor Tyador Borlú. To, co z počátku vypadá jako jednoznačný případ zabité prostitutky, se však časem začíná stále více komplikovat. Ne všechno může být takové, jaké se na první pohled zdá. Inspektor Borlú se tak čím dál víc zamotává do spletité smyčky omotané okolo nejasného případu a pohybuje se na hranici trans-g. Jak dlouho ještě potrvá, než ji překročí? Bude se muset vyrovnat s věcmi, které by za jiných okolností nikdy nedělal. O co přesně jde, se ale dozvíte teprve tehdy, až si knihu přečtete.
Jistým úskalím může být prvních sto stran, kdy možná některým čtenářům bude dělat problémy se ve složité situaci obou měst, se kterou si autor opravdu bravurně vyhrál, stejně jako s kresbou postav, zorientovat. Věřte tomu, že trpělivost růže přináší a děj se pak rozletí přímo šíleným tempem, které doslova bude brát dech, a nebudete mít klid, dokud nedojdete až do konce.
Samotná postava inspektora Tyadora Borlúa je vykreslena přesně takovým způsobem, aby se s ní mohl čtenář velice lehce ztotožnit a ještě více se tak přiblížit samotnému ději.
Autor si nebere ani příliš velké servítky se spisovností nebo třeba užíváním peprnějších slov v přímé řeči. To však jen dokresluje a čtenáři více přibližuje jak postavy, tak dva rozdílné světy ve kterých žijí.
Myšlenka nevidění na rozmezí dvou těsně spjatých měst (států) má potom jakoby hlubší podtext. Když se nad ní totiž člověk zamyslí trochu víc, pozná v ní svět kolem nás. Je sice trochu zveličená, ale svým odkazem zcela přesná. Ať již žijeme v jakékoliv společnosti, zajímá nás pouze to, co se týká vyloženě nás, případně naší sounáležitosti ať už k rodině, národu, nebo třeba kultuře. To ostatní pak z globálního hlediska už takový význam pro nás samotné a ani naše blízké nemá. Dokud se nás to přímo nedotýká, není to nic, čím bychom se měli příliš zabývat. A právě na tuto takříkajíc letargii a nevidění světa kolem, třeba za našimi hranicemi, autor poukazuje.
Samotnou knihu musím hodnotit velice kladně. Ač osobně nejsem velkým příznivcem detektivek, a přestože Město & Město není vyloženě fantasy román, je text více než poutavý. Proto bych ji vřele doporučil všem čtenářům, kteří China Miévilla znají, ale i těm, kteří se s jeho jménem setkávají poprvé. Určitě si vás Město & Město přitáhne stejně jako mě.
Název originálu: The City and the City
Český název: Město & Město
Autor: China Miéville
Překlad: Milan Žáček
Obálka: Edward Miller
Počet stran: 322
Vydalo: Laser-books, Plzeň 2009
Cena: 289 Kč
Hodnocení: 80%