První příběh barbara Conana napsal Robert Ervin Howard již před mnoha lety. Po jeho smrti začalo psát příběhy z Conanova universa mnoho dalších autorů. Mezi tyto conanovské autory se řadí i Christopher Blanc. Kniha Conan a horští obři je již jeho sedmým dílem a příběhům Roberta Ervina Howarda rozhodně čest nedělá.
Conan a horští obři mírně navazuje předchozí dílo Christophera Blanca, ale aby si čtenář užil nejnovější příběh, není přečtení předchozího dílu nutné. Conan se setkává s krvavou bohyní Kamálí. Za nitky děje však netahá ona, nýbrž její velekněz Naran, který jí není tak věrný, jak si myslela. Podvede ji a místo toho, aby sloužil jí, obrátí svoji pozornost ke znovuzrození krokodýlího boha Sobka, jenž Conana z celého srdce nenávidí.
O ničem z toho ale modrooký Cimmeřan neví a tak bezstarostně putuje Hyrkánií. Jen tak mimochodem vykrade věž, v níž král Vilimar schovává všechny své poklady (a kterou nikdo už po několik generací nevyloupil). Poté potká starou známou bojovnici, princeznu Hiran, jež zrovna doprovází prince Malawu do tajemné Jeskyně labyrintu na setkání s králem Bonghorem, jeho otcem. A na pozadí toho všeho kuje pikle velekněz Naran.
Fanouškům Conana nemohlo uniknout, že nepřijdou o nic z toho, co mají rádi. Akce, dobrodružství či ženy v nesnázích (nebo i bez nich). Naopak, možná je toho zbytečně příliš. Autor se očividně pokoušel vložit do knihy všechny své nápady a výsledek tak působí trochu přeplácaně. Přesto je kniha čtivá a dobrodružná, a pokud čtenáře chytí, tak ho na nějakou dobu nepustí.
Těm, kteří nejsou obdivovateli Cimmeřana nebo se s touto postavou dokonce setkávají poprvé, může navíc kromě přeplácanosti příběhu vadit i Conanova přílišná dokonalost. Jeho neporazitelnost, schopnost pohybovat se na rozlehlé pláni skrytě před očima vojska nebo plížit se naprosto tiše ve stínu, i když disponuje mnohem větší výškou i šířkou, než kdejaký normální člověk.
Blancův Conan nepotřebuje gramatiku ani logiku
Tím však výčet záporů zdaleka nekončí. Na závadu může být bohužel i jazyk knihy. Vrcholem všeho jsou věty pod tímto odstavcem. Mimoto se v knize občas vyskytuje nějaké to zdvojené slovo nebo špatná interpunkce, což jí na hodnocení rozhodně nepřidá.
Namáhal se dlouho, ale výsledek nestál za tu námahu. Dýka se do mezery mezi pevnými prkny nechtěla zanořit. Po čtvrt hodině námahy seveřan marné námahy nechal. (str. 64)
Ovšem i gramatické chyby by se snad daly přehlédnout, nebýt toho, že kniha obsahuje také chyby logického rázu. Kupříkladu Conan daruje svého koně náčelníkovi bandy lupičů, přičemž o pár stránek dál se píše, jak koně vyzvedává z tajného úkrytu a vesele na něm vyráží vstříc dalším dobrodružstvím. Celek zkrátka působí dojmem, že autor si dílo po sobě vůbec nepřečetl, o korektorovi ani nemluvě.
Jméno Christopher Blanc je pravděpodobně pseudonym, neboť osobní stránky autora a originální díla totiž ve skutečnosti vůbec neexistují. Za všechny mínusy si tedy nejspíše může sám autor. Kniha je podprůměrná. Na některých místech hodnocení sráží jazyk, ale fanoušci Conana si přijdou na své. Po celou dobu si příběh udržuje dobrodružný standart a je čtivý. Ale mohlo by to být lepší.
Název originálu: Conan and the Mountain Giants
Český název: Conan a horští obři
Autor: Christopher Blanc
Překlad: Břetislav Čenda
Obálka: Ken Kelly
Počet stran: 232
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 180 mm
Vydal: Brána, Praha 2011
Doporučená cena: 229 KčHodnocení: ** (40 %)