Sága o Duně od amerického autora Franka Herberta je velmi komplexní a osobitá sci-f. Je však plná neznámých pojmů. V tomto článku jsou vysvětleny klíčové pojmy, se kterými se může čtenář setkat a jež by jej mohly zmást.
Takhle nějak by vypadala pohlednice z Arrakis
foto: freeimages.com
Duna je velmi netradiční sci-fi. Oproti již zažitým trendům ze Star Wars, Star Treku a mnohých literárních space oper, přichází Duna se svým vlastním, zcela specifickým, univerzem. A proč že je svět Duny tak moc zvláštní? Typickým rysem science fiction je pokročilá technologie a vysoce vyspělá, moderní společnost. Obojí se v Duně jen těžce hledá.
Bez strojů jde všechno lépe
Změna nastala před deseti tisíci lety během Služebnického džihádu, klíčové události ve světě Duny. Lidstvo se obrátilo proti myslícím strojům, které samo postavilo a zničilo všechno, co mělo byť jen vzdálenou spojitost s umělou inteligencí. Od té doby jsou inteligentní stroje zakázány a jejich výroba či vlastnění je hrdelním zločinem. To mělo za následek dvě věci – nedostatek vyspělé technologie a úpadek společnosti.
Celému lidskému pokolení, které zůstalo roztroušeno (mnohdy v izolaci) po nespočtu planet, tak vládne Císař společně s radou největších a nejvlivnějších rodin – Landsraad. Lidé žijí ve feudální elitářské společnosti, kde je jasně patrný klín mezi bohatými a chudými.
Je však více než zřejmé, že bez pokročilé technologie by mohlo mezihvězdné impérium jen stěží fungovat. Tady v Herbertově Duně technologii nahrazuje mysticismus a genetika. Bez počítačů by se lidstvo jen těžko obešlo, nicméně jejich výroba je zakázána.
Zázraky genetiky
Píseční červi jsou ikonou Duny
foto: obálka knihy
Proto jsou trénovány lidské počítače – Mentati – kteří tento zákaz obcházejí. Mentati jsou údajně výkonnější než počítače, které lidstvo zničilo. Jsou to lidé trénováni v matematice, statistice, sběru, uchování a vyhodnocení dat a stávají se zcela neocenitelnou složkou každého vládního aparátu. A někteří z nich jsou díky těmto schopnostem nechvalně proslulí jako pleticháři a zabijáci.
Mezi další významná uskupení patří řády Bene Gesserit a Bene Tleilax. Členky sesterstva Bene Gesserit procházejí náročným fyzickým a psychickým výcvikem, na jehož konci jsou schopnosti až na hranici magie jako neuvěřitelně rychlé reflexy, rozpoznání nejmenších detailů, schopnost odhalit lež a hlavně Hlas – obávaná dovednost, díky které je možno ostatní ovládat hlasem. To sesterstvu vysloužilo nelichotivé označení čarodějnic, které nijak nepřidává jejich oblíbenosti.
Bene Tleilax je pro změnu tajnůstkářská organizace zdatných genetických inženýrů, který vyrábí stroje, regenerační nádrže, biotické implantáty a umělé orgány, Tvarové tanečníky schopné měnit svůj vzhled a hlas dle libosti a gholy – genetické klony mrtvých bez vzpomínky na minulý život, naprogramované a vycvičené k jakémukoli účelu. Pohybují se na tenké hranici mezi tím, co klauzule proti inteligentním strojům dovoluje a co už je zakázáno.
Peníze hýbou vesmírem, ale …
Poslední dvě společnosti stojící za zmínku jsou CHOAM a Kosmická gilda, které jsou úzce propojeny. Společnost CHOAM má na starosti mezihvězdný obchod. Je to superkorporace, ve které má každý velký rod svůj podíl, jež pro něj představuje velkou část jeho zisků a podíly v CHOAM společnosti jsou tak častým předmětem směny mezi rody. Nicméně bez pomoci Kosmické gildy, která má na starosti vlastní transport, by CHOAM nezmohla nic.
Kosmická gilda má monopol na mezihvězdnou dopravu, kterou provádí Navigátoři – lidé s abnormální mentální kapacitou, která je ještě umožněna konzumací a inhalací melanže. Jedině Navigátoři jsou schopni řídit lodě v nadsvětelných rychlostech díky tomu, že dokáží předpovědět budoucnost a najít pro dopravník nejbezpečnější cestu.
… koření musí proudit!
Duna se dočkala i několika filmových zpracování…
foto: distributor seriálu
Všechno však ovládá jediná komodita – zmíněná melanž. Je vyráběna z tzv. koření, které je k nalezení pouze na planetě Arrakis, častěji nazývané Duna. Duna, jak už název sám napovídá, je pouštní planetou, na níž žijí obří píseční červi produkující koření. To je sklízeno, přeměňováno v melanž a pak rozprodáváno do celého vesmíru.
Melanž je droga, která dokáže umocňovat psychické schopnosti poživatele, léčí nemoci a prodlužuje život, někdy i o stovky let. Vedlejším efektem závislosti na koření jsou temně modře zabarvené oči bez bělma a duhovky. Pokud přestane závislý uživatel melanž požívat, nejprve oslepne a nakonec v bolestech zemře. Na melanži jsou přímo závislé Bene Gesserit a Kosmická gilda, což je často použito jako páka proti nim.
Tohle jsou ty nejzákladnější informace o událostech a frakcích světa Duny. Ani zdaleka to však není vše, co může sága Duny nabídnout. A jak lépe se dozvědět více, než přečtením si tohoto téměř zapomenutého klenotu klasické science fiction literatury.