Menu
FANZINE.cz
Literatura

Přinášíme druhou pětku bezva tipů jak na spisovatelský blok. Jen do toho!

Petr Bělohrad

Petr Bělohrad

24. 12. 2013

FOTO: Pero píšící na papírVelkou ranou pro začínající literáty může být tzv. spisovatelský blok. Nejenže může některým z nich pěkně znepříjemnit život, ale jiné dokonce donutí zahodit rozepsanou prvotinu jednou provždy. 

FOTO: Rady pro psaní povídek - ilustrační snímek

I takhle to může při boji s krizí dopadnout. Foto: Martin Peška, FANZINE.cz

6. Vaše postavy jsou nudné a nebaví vás o nich psát

To se může nejčastěji stát s postavami, které prakticky nic nedělají. I když se mohou zdát jako hrdinové příběhu, jsou víceméně postradatelní. Ve Star Treku takoví nosili červené uniformy. Tyto postavy mohou sloužit jako vedlejší hrdinové nebo takzvané křoví.

Může se ale stát, že z řad těchto šedivých myší vykrystalizují vaši hlavní protagonisté. Když se o postavách více rozepíšete. Pomůže vám napsat něco navíc. Zkuste o té postavě vymyslet nějakou kratší povídku. Bude lehčí ujasnit si, co je vlastně zač.

7. Neustále se užíráte myšlenkami na kritiku ostatních

I to dokáže zastavit práci na příběhu na slušnou dobu. Sice takové myšlenky ukazují na fakt, že vám na díle záleží, ale teď jenom překáží. Vnitřní kritik se začne ozývat v těch nejméně vhodných chvílích. Najednou vám připadá celá práce zbytečná a špatná. Hledáte chyby ve všem, co jste napsali. Neustále se vám v hlavě přehrávají ty nejčernější scénáře, ve kterých vás literární kritici rvou na kusy.

Nejlepší je takový hlas umlčet, alespoň prozatím. Nechtě volně pracovat svojí představivost a tvořivost, aniž by se musely bát biče kritiky. Když se ve vašem díle objeví nějaké chyby, vždy se dají přepsat a opravit. Kdo ví, třeba zrovna vaše myšlenky a představy jsou to, co lidi nadchne.

FOTO: Tvůrčí psaní - ilustrační snímek

8. Nenapadá vás vhodné slovo

Mohlo by se to zdát jako banální problém, ale i něco tak zdánlivě nedůležitého jako hledání slov může zastavit práci na pěkně dlouhou dobu. Víte, co chcete napsat. Scéna, kterou se snažíte do příběhu zasadit, se vám v hlavě neustále přehrává, vidíte ji před sebou a stejně se vám nedaří přijít s tím pravým slovem. Není na škodu nad takovým problémem chvíli strávit, ale pokud by tohle brzdilo práci po několik dní, prostě použijte nějaké synonymum.

9. V hlavě váš příběh zněl skvěle, ale napsaný vypadá blbě

Máte pocit, že to co jste napsali, nedává smysl a to i přesto, že v hlavě to smysl dávalo. To je první krok k nápravě. Někdy je potřeba začít úplně od začátku. Není třeba kvůli tomu úplně opustit myšlenku, protože je klidně možné, že není až tak špatná, jenom nebyla moc dobře napsaná.

Někdy stačí změnit úhel pohledu (kupříkladu popsat scénu z pohledu jiné postavy), a může se stát, že to, co předtím nevypadalo zcela vábně, bude najednou obstojně a lákavě odvyprávěno.

10. Nemůžete se během revize prokousat přes všechno, co jste už napsali

Tohle není vlastně pravý spisovatelský blok. Tady se jedná o přirozený běh událostí. Přemýšlíte, co vašemu příběhu chybí, co by šlo doladit, vylepšit nebo jinak upravit. Potřebujete se na dílo dívat trochu s odstupem, z různých úhlů pohledu a rovněž budete potřebovat názory ostatních lidí. Jim dáte beta verzi svého díla k přečtení.

Když pak narazíte na nějaký úsek, který se ukáže jako problémový a jeho náprava vám začne užírat příliš mnoho času, můžete zkusit danou část napsat znovu. Aniž byste se dívali na původní text. Jistě dostanete vyprávění odlišné od toho původního a dost dobře se může stát, že ho shledáte lepším.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přinášíme druhou pětku bezva tipů jak na spisovatelský blok. Jen do toho!

Hide picture