!Exkluzivně!Americký spisovatel David Weber, který se proslavil především svou military science fiction sérií o Honor Harrigtonové, se chystá do České republiky. Na začátku července by se měl stát hostem Festivalu fantazie na Vysočině.
Na snímku americký spisovatel David Weber během Illustrion Easterconu 2011 v anglickém Birminghamu ve společnosti českých fanoušků v čele s Janem Kotoučem, Zdroj: archív Jana Kotouče, jan-kotouc.cz
Autor série o Honor Harrigtonové, která má početnou fanouškovskou základnu i v Česku, bude jedním ze zahraničních hostů největšího tuzemského festivalu věnovaného fantastice, Festivalu fantazie, který se uskuteční od 29. června do 8. července v Chotěboři na havlíčkobrodsku. Pro FANZINE.cz to exkluzivně potvrdil ředitel festivalu Václav Pravda. Přesné datum návštěvy Davida Webera ještě neupřesnil.
Před samotnou letní osobní návštěvou Davida Webera by měli mít čeští fanoušci také možnost spojit se s ním formou videokonference, která proběhne v rámci pražského PragoFFestu začátkem února.
Informace k festivalu PragoFFest:
Datum: čtvrtek 2. – neděle 5. února
Místo: Modrá škola (Kupeckého 576, Praha 11 – Háje)
Vstupné: od 80 korun
Sledujte také: speciál FANZINE.cz k příležitosti PragoFFestu 2012
Drsná důstojnice ale není jeho jediným hrdinou
David Weber se narodil v říjnu 1952 v Ohiu a dnes žije se svou ženou Sharon a třemi dětmi v Greenville v Jižní Karolíně. Psaní se věnuje už od útlého mládí, často se uvádí, že začal už v páté třídě. Vystudoval historii a jeho první publikovanou fikci se staly scénáře pro stolní taktickou strategickou hru Starfire. Tady se seznámil se Stevem Whitem, s nímž spolupracoval na několika knihách ze stejného prostředí. Ostatně, Weber se spolupráci s jinými autory nebrání, publikoval také společně s Ericem Flintem nebo s Johnem Ringem.
Kromě SF i fantasy nebo alternativní historie
Knihy Davida Webera jsou charakteristické svým důrazem na detailně propracované světy, v nichž se odehrávají. Autor často používá prvky military románů, a tak je detailní pozadí politiky, vojenské hierarchie a technologií perfektním základem pro rozehrávání příběhových partií. Americký spisovatel klade důraz i na své postavy, a to nejen ty ústřední, ale i vedlejší. Díky svému stylu bývá často připodobňován k Robertu Heinleinovi, autorovi Hvězdné pěchoty a mnoha dalších. Dle jeho vlastních slov ho hodně inspirovala například Anne McCaffreyová známá díky sérii Drakeni z Pernu.
Jeho tvorba má relativně široký záběr od fantasy ve stylu sword & sorcery (trilogie The War Gods) přes alternativní historii (řada 1632, vytvořenou Ericem Flintem) až po rozsáhlou science fiction. Jako méně typická SF se jeví série Safehold, která se odehrává v jednatřicátém století, v němž se na stejnojmenné planetě ukryla skupina lidí před cizí rasou Ghaba. Ta totiž začala hned po prvním kontaktu s lidstvem humanoidy decimovat. Kolonie na Safeholdu je svázána přísnou náboženskou ideologií, která jí zakazuje veškeré vyspělé technologie a zároveň tvrdí, že ti, kteří tu mají hlavní slovo, jsou Archandělé.
Neporazitelná Honor
Navzdory svým úspěchům s ostatními knižními sériemi se ale plodný David Weber proslavil nejvíce s military science fiction sérií o důstojnici Honor Harringtonové, která v současnosti čítá šestnáct románů a pět povídkových sbírek. Sám autor přiznává, že se v postavě hlavní hrdinky inspiroval v britském admirálu Nelsonovi a v Horatiu Hornblowerovi, fiktivní postavě z díla C. S. Forestera. Charakter konfliktů a mezinárodní situace v jejím vesmíru navíc částečně připomíná Evropu na počátku devatenáctého století a v Napoleonských válkách – to vše přeneseno mezi hvězdy, planety a vesmírné lodě.
Důstojnice Královského Mantichorského námořnictva Honor se hned v prvních knihách dostane do několika ozbrojených střetů, kde se z ní stane veřejná hrdinka. Společně s profesními povýšeními v námořnictvu ale přichází i její význam a zodpovědnost jako politické figury. Postupem série se stává důležitou postavou hned ve dvou státech najednou a spolu s tím se stávají dokonalými i její taktické a vojenské schopnosti.
Přesto Honor není nesmrtelná a události v jedné z dosud posledních vydaných knih se jí měly dle autora stát osudnými. Nakonec se David Weber rozhodl hrdinku, kterou v průběhu série nechal přijít o oko a ruku (opět odkaz na admirála Nelsona), nezabíjet, avšak budoucnost se i tak může jevit nejistá. Jisté je, že v poslední době začínají vycházet i knihy s vedlejšími postavami Honorversa, jak se jejímu příběhovému kontinuu začalo přezdívat.
Silná fanouškovská základna
Po všehovšudy dvaadvaceti knihách z tohoto vesmíru se připravuje i filmové zpracování, které se po dlouhých spekulacích nyní pohybuje ve fázi tvorby scénáře. I v České republice má slavná série skalní fanoušky, kteří se na svých setkáních neváhají převlékat do uniforem ušitých podle těch z literárního světa. Sejdou se i první víkend v únoru na PragoFFestu 2012, kde se v pátek 3. 2. ve 21:00 uskuteční online beseda se samotným Davidem Weberem, o které bude redakce FANZINE.cz bezprostředně informovat.
Série o Honor Harringtonové v českém překladu
1. Stanice Bazilišek
2. Čest královny
3. Krátká vítězná válka
4. Pole potupy
5. V exilu
6. Mezi piráty
7. V rukou nepřítele
8. Ozvěny cti
9. Popel vítězství
10. Válka cti
11. Koruna otroků (vedlejší linie)
12. Ve stínu Saganamiho (vedlejší linie)
13. Za každou cenu
14. Pochodeň svobody (vedlejší linie)