Manželství je velmi specifickým a složitým společenstvím, ve kterém dnes málokdo vydrží opravdu dlouhodobě. Potíží se během něj zpravidla vyskytne až dost. Není ale snad dávno jasné a ověřené, že s úsměvem jde všechno lépe? Proč tedy problémy řešit se svraštěným čelem, když se jim můžeme, alespoň v některých případech, upřímně zasmát? Jde to vůbec? Se hrou Člověče, ožeň se! určitě!
Na samý začátek je vhodné podotknout, že hra Člověče, ožeň se! není určená výlučně pro sezdané páry. Samozřejmě, že s ní lze originálně zapůsobit jako se svatebním darem, nebo ji pořídit jako prověrku stávajícího svazku, vlastního či cizího. Tím ale okruh potencionálních hráčů nekončí, deskovku si mohou užít i páry prozatím nemanželské. Pokud například váhají nebo naopak neváhají, zda do toho „praštit“, hra je může slušně motivovat nebo naopak od záměru odradit. To však je celkem nepravděpodobný extrém, kterého se člověk se smyslem pro humor nemusí vůbec obávat.
Princip hry je velice prostý – dojít s figurkou po určené trase do cíle, konkrétně z červenomodrého srdíčka na druhé, růžové. Komu se to s pomocí tradiční kostky podaří jako prvnímu, vyhrává. Tímto popis pochopitelně nekončí, spíše naopak. Tak jako u mnoha dalších her, i tato má svá specifika. To, co obsahuje navíc, je originální tabulka odměn pro vítěze a trestů pro poražené. Z té si po skončení hry mohou hráči zvolit, který úkol bude jeden z nich po určitou dobu plnit, v případě, že si nevymyslí svůj vlastní na samém začátku hry. Tuto část nelze v žádném případě vynechat.
Mezi nejzákladnější charakteristiku hry Člověče, ožeň se! patří především bodový systém. Že to spadá někam trochu jinam? Kdepak, zde jde o ryze manželský bodový systém, který se obsahově od toho dopravního značně liší. Za shodu se na druhou stranu dá považovat, že i v této hře hráči nasbírají body za prohřešky, přičemž čím vážnější bude daný skutek proti harmonickému soužití, o to více bodů hráč přijde. To už samo o sobě trochu napovídá, jaké prohřešky sem mohou spadat. A pak je pochopitelné, že takové bodnutí do zad nebo přetrvávající nevěra budou mít asi větší bodovou hodnotu, než třeba přehlédnutí nového účesu nebo návštěva tchýně.
Jak k těmto bodům hráč přijde? Prakticky pouze tím, že stoupne na špatné políčko, které je označeno písmenem K. Opět se jedná o počáteční písmeno označující kartu, kterou si hráč vezme z balíčku, otočí ji a dá k sobě. Kartičky si bude u sebe střádat tak dlouho, dokud se jejich hodnota nevyšplhá až na 12 nebo více bodů. Pokud se tak stane, přičemž jistě nezůstane u jediného případu, musí se onen hříšný hráč vrátit přesně o tolik polí, kolik získal bodů. A aby to měl ještě o trochu těžší, nad svými prohřešky se zamyslí a preventivně přijme ponaučení a výstrahu pro svůj reálný život.
Na druhou stranu, ne všechny karty jsou ryze negativní. Hráči ve svém balíčku najdou i pár pozitivních se zeleným orámováním, jež mají zcela opačný efekt. Špatné body odečítají a ukazují, že se partner také něčím vyznamenal. Těchto karet však skutečně není mnoho – ty druhé s fialovočerveným orámováním viditelně převládají. Navíc je mezi nimi ještě jedna speciální „rozvodová“ karta. I to může hráče na jejich cestě potkat, podobně jako hodnoty dalších speciálních políček.
Po obsahové stránce je hra Člověče, ožeň se! originální dostatečně. Platí totéž i u herních komponent? Může se zdát, že ne, avšak nejednoho hráče jistě zaujme ne zcela tuctové provedení kostky, jež má viditelně vydutější číslování. Hrací deska je sice opět kartónová, ovšem působí oproti některým jiným hrám precizním dojmem. I z grafického hlediska je na místě ji pochválit, vzhledem k faktu, že po celém jejím obvodu lze nalézt mnoho obrázkových i neobrázkových stylových vtipů. Už samotný obal hry vyvolává smích, ať již se oko zaměří na titulní obraz nebo na nakreslené oživlé figurky. Skutečně těžko hledat chyby a mínusy.
Za jednu z mála nevýhod této hry se dá považovat velmi omezený okruh hráčů. Tuto deskovku si mohou zahrát pouze dva jedinci. Na více lidí zkrátka není Člověče, ožeň se! uzpůsobené, ačkoli by teoreticky být mohlo. Pochopitelně, že svatba je vždy záležitost dvou lidí, ale zpravidla ji doplňuje (a dělá i o dost dražší) rodina, příbuzenstvo a kamarádi. Všichni z nich mají koneckonců na vztah vliv i potom a je možná trochu škoda, že ve hře není verze a místo pro prohřešky tchýně, kamaráda nebo švagra. Zkrátka, pokud se hráči jeho drahá polovička v určité chvíli na hraní vybodne, hra se nekoná.
Jiné omezení spočívá ve věku hráčů, přičemž jak hra hlásá již na svém obalu, je určena pouze pro dospělé. Leckdo by se nad tím mohl pozastavovat a kroutit hlavou, co to má za smysl, respektive v čem spočívá ta nevhodnost. Nedá se zrovna říct, že by byl obsah přehnaně pornografický, násilný a jinak podporující vážné a neslušné návyky. I když těžko říct, třeba by i toto ve hře někdo spatřoval. Pravdou je, že hned několik prohřešků se týká manželského sexuálního života. Ovšem na druhou stranu, autor evidentně vycházel z běžných případů, které v důsledku opravdu dokáží leckteré manželství rozbourat. A potom, oženit se člověk může skutečně až od osmnácti výše, nenechá-li se k tomu právní kličkou zplnoletit. Takže vlastně není co řešit.
Pokud si někdo říká, že je tu jakási podobnost s již publikovanou hrou Člověče, napij se!, má pravdu. I tato manželská hra je od kreslíře a odborníka na vtipy Richarda Pilgra. Její cenová a pořizovací dostupnost je solidní a celkový nápad i zpracování velmi motivující. Ten, kdo hledá hru skutečně originální a zábavnou (a má k hraní svou drahou polovičku), jistě u Člověče, ožeň se! nestřelí mimo.
Název hry: Člověče, ožeň se!
Typ hry: Desková, společenská
Výrobce: Richard Pilgr
Doporučená cena: 250 Kč
Počet hráčů: 2
Hrací doba: cca. 30 – 60 min.
Doporučený věk: 18 +Hodnocení: ***** (90 %)
Klady:
Originalita
Zábavnost, vtipnost
Jednoduchá pravidla
Možnost ponaučeníZápory:
Omezený okruh hráčů