Deskovou hru Méďové a kamarádi bez znalostí přírody jen tak nevyhrajete
Redakce
10. 6. 2011
Vzdělávat se zábavnou formou, a nebo raději zvolit hru společenskou s různými vypečenými úkoly? Hra Méďové a kamarádi rozhodování ulehčí. Nabízí totiž vyžití v obojím, navíc v příjemném přírodním stylu. A to už stojí alespoň za zvážení.
Na samém začátku je vhodné upřesnit, že pod názvem Méďové a kamarádi se ve skutečnosti skrývá celý soubor her, který vydala společnost Bonaparte. V poměrně velké krabici tedy hráči naleznou i člověče, domino, kvarteto či pexeso. Avšak všechny tyto hry se, až na svůj grafický vzhled, v podstatě nijak neliší od klasických her, a proto se pozornost tohoto článku zaměří na jednu, hlavní a od ostatních odlišnou deskovku. Na originální hru, která dělá největší čest názvu celého souboru.
Aby si mohl někdo hru Méďové a kamarádi (nebo též Putování lesem) zahrát, musí použít klasické komponenty, jako jsou různobarevné figurky, kostka a vlastní hrací pole. Hráči se neobejdou ani bez speciálních přírodopisných kartiček, které korespondují s určitými políčky na hrací desce. Na každé z karet se nachází vždy dvě otázky i s odpověďmi. Kartičky jsou popsány z obou stran, aby se kapacita jen tak nevyčerpala. Pokud tedy hráči všechny otázky z daného oboru již zodpoví, postačí jim jen otočit balíček a pokračovat druhou stranou. K dispozici je celkem šest různých oborů, které se dají poznat podle zabarvení kartiček, ale ještě více podle jejich ikony v levém horním rohu. Podle symbolu políčka, na něž hráč ve hře stoupne, se jedinec snadno zorientuje při výběru správného paklu, a následně prokazuje své znalosti hub, ptáků, bylin, květin, obojživelníků, savců a samozřejmě medvědů.
Leckdo by si mohl říct, že lze tuto pasáž prakticky ignorovat a jednoduše putovat dál. Není to ale tak jednoduché, protože pokud odpoví hráč špatně, přinejmenším ho to zdrží. Každé speciální a symbolem označené políčko má u sebe ještě dvě čísla, která přikazují, o kolik polí pokračovat vpřed v případě správné odpovědi, a o kolik polí se vrátit při odpovědi špatné nebo žádné.
Jak bylo nastíněno na začátku, ve hře se nevyskytují jenom pole provázaná s kartami otázek. Své místo v ní mají i více či méně náročné a komické úkoly. Ty zpravidla bývají v hrách také na vlastních kartách, ale v tomto případě je tomu jinak. Jejich popis je poměrně krátký, a tak naleznou hráči zadání přímo v políčku. Jako příklady lze uvést: zabruč jako medvěd, skákej jako zajíc, zatrub jako jelen či předveď berana.
Cílem hry je úspěšně dovést své figurky do domečku na konci trasy. Vyhrává pochopitelně ten, kdo to přes všechny otázky a úkoly zvládne jako první. Trasa však není tak úplně jednotná, a to ani v barvě. Na mnoha místech se různě větví a hráč si většinou může vybrat, kudy se vydá. Ovšem ani oslovení hráč není zcela přesné a jednoznačné. Na samém začátku hry si totiž musí jedinci mezi sebou střihnout o to, kdo ve hře bude představovat hráče a kdo medvěda. Praktický význam spočívá hlavně v určení směru startu a pak ve faktu, že na jednom kruhovém místě ve hře musí vždy počkat hráč na medvěda, či naopak. Na povinnosti zodpovídat otázky či plnit úkoly se nic nemění, a tak vzniká poměrně komická situace, když má představitel medvěda houkat jako sova.
Méďové a kamarádi mají, jak lze z textu poznat, velice jednoduchá pravidla snadno pochopitelná i pro děti. Starší jedince tato hra může a nemusí bavit, záleží na povaze a momentální náladě.
A přitom není Méďům příliš co vytknout. Nejen že v sobě originálně snoubí naučné prvky s vtipnými, ale mají i velice příjemné grafické zpracování. Karty s otázkami jsou navíc doplněny o fotografie dané flory a fauny, což v tomto případě nepůsobí nijak rušivě, naopak to podporuje názornost vzdělávací složky. Zjevným mínusem se zdá být triviálnost některých otázek a úkolů, a ostatně celého herního systému, což dohromady může někoho po chvíli přestat bavit, nebo rovnou zcela odradit. Klady však pořád jasně převažují nad zápory a osobně jsem se v životě setkala s mnohem nudnějšími a méně originálními hrami, než je tato.
Název hry: Méďové a kamarádi (Putování lesem)
Typ hry: Desková, společenská, vědomostní, rodinná
Výrobce: Bonaparte – Martin Trik
Doporučená cena: 300–600 Kč
Počet hráčů: 2–6
Hrací doba: 15–30 min
Doporučený věk: 6 +
Hodnocení: **** (70 %)
Klady:
Příjemná přírodní tematika
Snadná pravidla
Vědomostní i zábavní charakter
Zápory:
Značně krátká hrací doba
Předpokládaná nezáživnost pro určité věkové skupiny