Nakladatelství BB art patří ve vydávání thrillerů k tuzemské špičce a Američan Douglas Preston je jedním z jejich nejlepších úlovků. Ve své nejnovější knize se pouští do kontroverzního tématu souboje náboženství a vědy, na němž staví své úspěchy i současná světová jednička žánru, Dan Brown. Čeho se dočkáme v Rouhání?
Největší urychlovač částic na světě ukrytý v arizonských horách byl postaven, aby odhalil tajemství vlastního okamžiku stvoření, samotného Velkého třesku.
Torus je nejnákladnější stroj, jaký kdy lidstvo postavilo, a je řízen nejvýkonnějším superpočítačem světa. Jeho duchovním otcem je laureát Nobelovy ceny Gregory North Hazelius. Odhalí Torus tajemství stvoření vesmíru? Nebo – jak někteří předpovídají – vtáhne Zemi do miniaturní černé díry? Nebo je Torus pokušením Satanovým určením ke svržení Boha Všemohoucího z nebeského trůnu, jak brojí vlivný televizní kazatel?
Do dalekých hor je vysláno dvanáct vědců, kteří mají pod Hazeliovým vedením superurychlovač spustit. To, co zjistí, musí být před světem utajeno za každou cenu. Bývalý duchovní a operativec CIA Wyman Ford je odhodlán odhalit jejich tajemství – tajemství, které svět zničí… nebo ho zachrání. A čas běží… (anotace)
Urychlovač částic je pro lidstvo stále jednou velkou neznámou a jeho možné účinky na celou planetu nelákají pouze renomované vědce, ale i autory literární fikce. Douglas Preston se ve své nejnovější samostatné knize, která v originále vyšla teprve vloni, rozhodl skloubit hned několik žánrů a svůj tradiční thriller doplnil satirou i prvky sci-fi. Základním motivem je mu otázka, zda je věda opravdu moderním náboženstvím. Má věda takovou moc, že by mohla ohrozit i výsadní postavení samotného Boha?
Douglas Preston je mezi českými čtenáři znám především jako spoluautor některých knih Lincolna Childa, dalšího předního spisovatele thrillerů. Společně už sepsali více jak deset titulů, z nichž dobrá polovina se točí kolem osoby federálního agenta Aloysia Pendergasta, z nichž posledním je román Cemetery Dance (2009, Hřbitovní tanec). Samostatnou literární činnost zahájil Preston v osmdesátých letech literaturou faktu, k fikci si našel cestu až v polovině let devadesátých. Rouhání je tedy teprve jeho čtvrtou samostatnou knihou, druhou v pořadí s postavou silně věřícího katolíka Wymana Forda.
V silné americké konkurenci si román vysloužil velmi dobré ohlasy recenzentů i spisovatelských kolegů. Mnozí zmiňují, že knihu při jejím čtení nepustili z ruky. Ačkoliv je potřeba jejich tvrzení brát s rezervou, zvláště když je americká čtenářská obec přece jen nastavena trochu jinak než ta tuzemská, Rouhání si jednoznačně říká o naši pozornost. Vychází na počátku října v nakladatelství BB art.