Tento kanadský režisér oslaví příští rok již sedmdesáté narozeniny. Ve světě filmu se ovšem stále činí, a tento rok se v kinech objeví hned dva jeho nejnovější filmy.
Jeff Goldblum ve filmu Moucha, Zdroj: distributor filmu
David Cronenberg už jako dítě inklinoval k umělecké tvorbě. Věnoval se psaní povídek a již na univerzitě začal točit amatérské filmy. Proslul zejména svým zaměřením na horory a sci-fi filmy, které se nějakým způsobem zabývají různými mutacemi a proměnami lidského těla a zároveň i jeho psychiky.
Oblast hororů prozkoumával především ze začátku své kariéry. Jeho pozdější tvorba zahrnuje především psychologické filmy zkoumající lidské nitro. Podívejme se na několik jeho nejznámějších filmů.
Ve filmu Shivers se šíří hrozivá nákaza
Již první Cronenbergův celovečerní film s názvem Shivers z roku 1975 se setkal s úspěchem. Režisér zde začíná rozebírat své oblíbené téma – lidskou proměnu. V moderním obytném komplexu se kvůli geneticky vytvořenému parazitovi šíří infekce, která mění lidi v agresivní tvory. Ti jsou poháněni pouze svým sexuálním pudem a postrádají jakékoliv lidské myšlení.
Na svůj první úspěch navázal o dva roky později svým druhým celovečerním filmem Rabid. Tento mix zombie a upírského hororu opět pojednává o děsivé mutaci, kterou prochází Rose po jedné experimentální operaci.
Stává se z ní tak krvežíznivá bestie, která začne náhodně vyhledávat mužskou společnost a šířit skrze ně svou nákazu dál. Tržby filmu několikanásobně převýšily náklady – činily pouhých 500 000 dolarů. Díky tomu se stal z Cronenberga jeden z nejúspěšnějších kanadských režisérů roku 1977.
Dalším hitem z Cronenbergovy tvorby se stali Scanners z roku 1981. Zde se Cronenberg zaměřil více na zkoumání lidské psychiky prostřednictvím příběhu o lidech, disponujících telepatickými schopnostmi. Jsou ale vystavováni dilematu, zda použít své schopnosti k dobru nebo zlu.
Ovšem i přesto, že se zde nesetkáme s žádnými děsivými mutacemi, v žádném případě nebudeme ochuzeni o tradiční explicitní krvavé scény. Cronenberg si získal díky tomuto filmu ještě větší popularitu a stal se uznávaným režisérem.
Filmem Videodrome (1983) si Cronenberg získal další příznivce. V tomto techno-surrealistickém hororu, kde se v hlavních rolích objevili James Woods a zpěvačka skupiny Blondie Debbie Harry, se ředitel kontroverzní televizní stanice pouští do průzkumu původu podivné násilnické nahrávky. U toho začne ztrácet zdravou mysl a brzy není schopen rozlišit realitu od halucinací.
Z filmu se stala kultovní záležitost a Cronenberg si tak upevnil svou pozici mezi nejúspěšnějšími režiséry své doby.
Ve filmu Videodrome se prolínají halucinace s realitou
Po většinu své režijní práce se Cronenberg držel spíše nízkorozpočtové tvorby. Sci-fi horor Moucha (1986) byl však výjimkou, a zřejmě proto se stal jedním z nejprofláklejších Cronenbergových filmů. Zahrály si zde takové hvězdy, jako Geena Davis a Jeff Goldblum. Ten zazářil v roli Setha Brundlea, ambiciózního vědce, kterému se podaří dostat se na kloub fenoménu teleportace.
Při zkoušce na sobě samém se ale do teleportační budky omylem dostane se Sethem i moucha. Počítač neví co si počít, a tak jejich DNA smíchá dohromady, což má za následek Sethovu mutaci, kdy se postupně mění v bizarní muší monstrum. Díky působivým trikům, scénáři a režii byl film ve své době kasovním trhákem a stal se dalším velkým úspěchem na Cronenbergově kontě.
Seth Brundle se postupně mění v mouchu
Ve svých novějších filmech se Cronenberg přestal soustřeďovat na vizuální násilí, brutalitu a různé tělesné mutace. Místo toho začal prozkoumávat lidské nitro a jeho pohnutky více z psychologického hlediska. Například drama Historie násilí (2005) s Viggo Mortensenem v hlavní roli pojednává o na první pohled obyčejném muži z maloměsta, který zde žije poklidný život, až do chvíle, než zabrání ozbrojenému přepadení ve svém bistru.
Náhle se stává celostátním hrdinou, jenže díky tomu si Toma najdou určití lidé z jeho minulosti, kteří s ním mají nevyřízené účty a Tomova rodina o něm zjišťuje šokující skutečnosti, o kterých neměla ani tušení.
Viggo Mortensen skrývá násilnickou minulost
Další jeho poutavé drama Východní přísliby pojednávající o ruské mafii z londýnského podsvětí se zařadilo mezi deset nejlepších filmů roku 2007, byl také nominován na Zlatý glóbus ve třech kategoriích a stal se Cronenbergovým vysoce ceněným snímkem.
Jeho nové životopisné drama o práci a životě Carla Gustava Junga a jeho problematickém vztahu se svou pacientkou s názvem Nebezpečná metoda. Dalším Cronenbergovým snímkem pak bude drama Cosmopolis s Robertem Pattinsonem v hlavní roli.
Je tedy jisté, že nás filmy tohoto legendárního režiséra budou ještě nějakou dobu provázet a jejich kvalita doufejme nebude klesat.