Menu
FANZINE.cz

Flashforward Roberta J. Sawyera. Řez časoprostorem

Redakce

Redakce

20. 8. 2010

Kdo mohl tušit, že se fyzikální pokus zvrtne v přenos lidského vědomí do budoucnosti? Kdo mohl předpovědět následky pro lidskou společnost? Kdo napoví, jak se s viděným vyrovnat?

Ilustrace na obálce Autor: Martina Kysucká


Čtenář se ocitá v roce 2009 v mezinárodním výzkumném zařízení CERN (Evropská organizace pro výzkum částic). Přesně v 16:59:55 začíná skupina vědců v čele s autory experimentu, dr. Lloydem Simcoem a dr. Theem Procopidem, odpočítávat sekundy. Všichni upírají myšlenky k očekávanému výsledku pokusu, Higgsovu bosonu, svatému grálu vysokoenergetické fyziky. Částici, jejíž interakce dodává jiným částicím hmotnost a svým objevitelům Nobelovu cenu. Pět, čtyři, tři, dva, jedna, nula. A pak…

Stejně by žádný vědec neuměl předpovědět, co se stane. Jenomže co na tom sejde? Stalo se. Lidská mysl opustila na téměř dvě minuty tělesnou schránku nositele a přenesla se do budoucnosti. Když se lidé probrali, čekal je šok. Náhlá ztráta vědomí všech lidí na planetě nezpůsobila jenom řadu nehod, úrazů a smrtí, ale přinesla nečekané poselství.

Někdy šlo o velmi užitečné informace, což si vynutilo dočasné zrušení příjmu žádostí na patentovém úřadě a zalarmování složek státní bezpečnosti. Jindy viděné způsobilo majiteli těžké deprese. Ne každý si totiž našel zalíbení v budoucnosti, jež ho měla očekávat.

A přesně tohle je dosti zajímavá myšlenka, která se na stránkách knihy rozvíjí. Je životní cesta jednou provždy dána, nebo se může změnit? Obě teorie mají své zastánce a jejich ústy autor předkládá přesvědčivě znějící vysvětlení každé z nich. Další zajímavou otázkou je to, jak se budeme chovat, jestliže se nám odhalí budoucnost. Přesněji řečeno, co má člověk dělat, když zjistí, že se výsledek snažení velmi rozchází s jeho představami?

Kolik snaživých herců to dneska vzdá – zrovna teď – protože jim vize dokázala, že to nikdy nikam nedotáhnou? Kolik malířů na ulicích Paříže odhodilo tenhle týden paletu, protože se dozvěděli, že ani po desetiletích je nikdo nebude znát? Kolik rockových skupin, co nacvičuje u rodičů v garáži, se rozpadlo? Milionům z nás jste vzali sen. Někteří lidé měli štěstí – v budoucnosti spali. Protože snili tenkrát, jejich skutečné sny se nerozpadly.

Dimitros Procopides

Je příjemné sledovat, že se autor neomezuje pouze na tyto úvahy, ale jde dál. Kupříkladu nastíní oblíbenou otázku odpovědnosti vědců za výsledek jejich bádání. Je známo, že ne všechny objevy měly pro lidstvo jednoznačný přínos. Na druhou stranu se musí uznat, že lidský duch se nemůže, ba nesmí omezovat, nehledě na to, že i beztak nejde stanovit hranici, kterou by neměl překročit. A jaký vztah k události zaujmou světová náboženství, vlády jednotlivých zemí či světová mocnost média?

Potud zajímavé nápady. Co je ovšem potenciálně odrazujícím rysem knihy, je právě fyzika. Mnoho úvah je předmětem diskuse mezi vědci, kteří na obranu vlastních teorií používají jiné vědecké teorie. Nepatříte-li k sortě lidí, kteří tyto autorovy postupy dokážou ocenit, můžete se chvílemi nudit. Zároveň se musí dodat, že i bez vášnivého vztahu k exaktním vědám se v předkládaných vysvětleních bez obtíží vyznáte, neboť jsou podány dosti přístupnou formou.

Když se zamýšlím nad celkovým dojmem z knihy, nemohu se zbavit lehkého rozčarování z akční složky. Nebýt závěrečné přestřelky, měl bych z díla Roberta J. Sawyera lepší pocit. Naštěstí jde skutečně jen o kratší pasáž, a tudíž mohu s klidným svědomím konstatovat, že ve společnosti Flashforward šlo o příjemně strávený čas.

Název: Flashforward

Český název: Flashforward

Autor: Robert J. Sawyer

Překlad: Jana Pacnerová

Obálka: Martina Kysucká

Počet stran: 344

Vazba: brožovaná

Rozměry: 130 × 200 mm

Vydává: Baronet, Praha 2010

Doporučená cena: 239 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Flashforward Roberta J. Sawyera. Řez časoprostorem

Hide picture