Díky sondě Curiosity už nemusíme jen snít o tom, jak to může vypadat na Marsu, ale skutečně to vidět. Sonda udělala po svém přistání kvalitní panoramatické snímky, u nichž se tají dech.
Sledujete první obrázky Marsu ze sondy Curiosity. Zdroj: NASA
Sonda Curiosity, oficiálně nazvaná Mars Science Laboratory vystartovala na svou pouť dlouhou přes 567 milionů kilometrů 26. listopadu 2011. Osm a půl měsíce se poté brodila vesmírným prázdnem, než dorazila na oběžnou dráhu krvavě rudého Marsu. Mars ji přivítal s otevřenou náručí a tak mohla bez sebemenších obtíží 6. srpna 2012 dosednout na jeho povrch.
Na povrchu začalo první focení, sonda však nefotila krásnou scenérii, ale hlavně sebe, aby se vědci ujistili, že nedošlo k žádnému poškození sondy. K tomu naštěstí nedošlo a tak mohla Curiosity konečně začít s focením vetřeleckého světa.
Sonda po třech dnech práce poslala NASA přes 150 snímků o vysokém rozlišení, které daly dohromady celistvý obraz okolí. Jedná se o nejostřejší snímky cizí planety v historii.
Průzkumnice přistála v severozápadní oblasti kráteru Gale, v jehož středu se nachází 4,5 km vysoká Aeolis Mons, ke které Curiosity míří. Sonda by tak měla dát vědcům informace o geologických procesech, které se na Marsu dějí a také pátrat po mikroorganismech.