Již před čtyřmi lety vyslala NASA sondu Dawn (Úsvit) na cestu vesmírem. Nyní se přiblížila k jednomu z cílů své cesty, velkému asteroidu Vesta. A hned první snímky jsou velmi zajímavé.
Zdánlivě nízký kopec je jedním z největších známých útvarů ve Sluneční soustavě. Zdroj: Nasa.com
Na obrázku z jižní části asteroidu vidíte zdánlivě drobný kopec. Ten ale ve skutečnosti měří přibližně dvaadvacet kilometrů, tedy skoro třikrát více než Mount Everest, nejvyšší hora na Zemi (8 848 m n. m.). Dalším zajímavým útvarem na fotografii je velký útes vpravo v dálce. Strmý svah pravděpodobně vznikl v důsledku sesuvu půdy.
Asteroid, planetka, nebo trpasličí planeta?
Planetky (původně asteroidy) jsou menší, řadově dosahují průměru stovek kilometrů a nemají kulovitý tvar.
Trpasličí planeta je naproti tomu už kulovitá, obíhá kolem Slunce, není satelitem (např. Měsíc je satelitem Země), ale nemá ještě takovou gravitaci, aby pročistila své okolí a byla v dané zóně dominantním objektem.
Na oběžné dráze kolem Vesty se sonda Dawn zdrží přibližně rok, pak se vydá na cestu k trpasličí planetě Ceres. Do té doby pořídí určitě ještě spoustu zajímavých fotografií, díky kterým získají vědci lepší představu o planetkách a jiných objektech v naší Sluneční soustavě.