Román Prsten od vévodkyně z pera Františka Novotného odstartoval novou českou fantasy sérii Kroniky karmínových kamenů. Čtenáře zavede jak do dětství Boženy Němcové, tak do jejího milenci zaplněného života i umírání v osamění.
Ač je František Novotný duší námořník, aktivně provozující sportovní jachting, ve svých literárních dílech se věnuje i jiným tématům. V povídce Nový svět z antologie Memonto mori, v níž popisuje objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, se sice drží hlavního stěžně jako pirát lahve rumu, ale v sérii Valhala dokázal vratkou lodní palubu opustit a dát se do boje s německou armádou podporovanou starogermánskými bohy.
Fikci s historií míchá i v románu Prsten od vévodkyně, kterým započala edice Kroniky karmínových kamenů. Novotný si jako své kotviště vybral dobu před a během národního obrození. Osobitým podáním tyto stojaté vody pěkně rozvířil.
Co spojuje estébáka a Boženu Němcovou?
Kontroverzi vyvolává už samotná obálka. Dokáže si někdo představit výraz v obličeji své profesorky českého jazyka, kdyby spatřila obnažené vnady Boženy Němcové? Není však žádný důvod ke zděšení, Novotný pouze dokazuje, že ví, jak čtenáře nalákat. Nejedná se přitom o nějaký laciný trik – akt jedné z největších českých spisovatelek totiž hraje v knize velkou roli. Své zkušenosti s ním popisuje hlavní hrdina, bývalý člen někdejší státní bezpečnostní služby, Zdeněk Mylbach, který tento obraz zdědí. Malba jej vzruší natolik, že se neovládne a bezostyšně se pustí do sebeukájení. Kromě orgasmu jej čeká i nenadálý výlet do minulosti. A pak že masturbace způsobuje oslepnutí.
První část románu a zároveň i první Mylbachovy tripy do dějin vyprávějí o mládí Boženy Němcové, tehdy známé jako Barbora Panklová. Novotný vychází z událostí popsaných v Babičce, novelu však přetváří, pozměňuje některé domněnky tak, aby vyhovovaly jeho představě, a celkově dělá ze zidealizovaného vyprávění příběh více se podobající realitě. Budoucí literátku ukazuje doslova jako divou Báru s vlastní hlavou a zárodky revolučních myšlenek v ní.
Od poloviny knihy pak přebírá velení Zdeňkův prapradědeček Mühelbach, příslušník rakouské tajné policie. Jasný důkaz fungování genetiky. Svého potomka vnímá pouze jako vnitřní hlas, který mu sem tam ponoukne nezvyklou myšlenku. Nový vypravěč je zajímavou změnou a jen co se z ní člověk po pár stránkách vzpamatuje, může vesele pokračovat ve čtení. Román je totiž velice chytlavý, čtenář má až pocit, že jej nepustí, dokud vše neskončí.
Filosofie sexu
Není to však pouze skvělý, nikde nezadrhávající děj, co staví Prsten od vévodkyně na piedestal české historické fantasy. František Novotný se zaměřil také na náročnějšího čtenáře a na hlavních i vedlejších postavách ukazuje různé pohledy na život a na svět. Zajímavé je sledovat, jak se sváří komunistická idea s feudálním smýšlením či boje mezi příznivci revoluce a monarchistů. Člověk neorientující se ve filosofii však nemusí mít strach, že se v těchto úvahách ztratí, dokonce i Hegelovy myšlenky, které jsou považovány za jedny z nejsložitějších, podává Novotný tak, že je pochopí i filosofický analfabet.
Také bez erotiky si lze román jen těžko představit. Sexuálních scén se v textu nachází požehnaně, avšak žádná není použita samoúčelně, naopak některé z nich významně posouvají děj dopředu a i díky nim dokáže člověk porovnat chování, které lidé považovali za normální před dvěma sty lety a dnes.
Nezbývá než se těšit na další knihy z edice. Karmínové kameny prostupují českými dějinami od nepaměti, a tak se čtenář jistě dočká i jiných historických osobností. Pravda, František Novotný nastavil laťku poměrně vysoko, ale pokud se jí jeho pokračovatelé alespoň přiblíží, určitě se nedostaví zklamání. A navíc i on sám uvažuje, že se do Kronik karmínových kamenů ještě zapíše.
Název originálu: Prsten od vévodkyně
Autor: František Novotný
Obálka: Ján Lastomírsky
Vazba: pevná s přebalem
Rozměry: 150 x 215 mm
Počet stran: 368
Vydal: Zoner Press, Ostrava 2010
Doporučená cena: 259 KčHodnocení: **** (80 %)