Fyzik z univerzity Nielse Bohra se rozhodl popularizovat odvětví částicové fyziky stavbou detektoru částic Atlas ze slavného švýcarského urychlovače patřícího organizaci CERN. K výrobě bylo zapotřebí 9 500 kostiček, 81 hodin čistého času a 2 000 euro.
Atlas se skládá z přibližně 9 500 kusů kostiček Zdroj: stránky projekt
Fyzik Sascha Mehlhase z institutu Nielse Bohra se rozhodl popularizovat z hlediska zájmu veřejnosti stagnující odvětví částicové fyziky. Z 9 500 kousků kostiček LEGO postavil jeden z detektorů obřího urychlovače částic nacházejícího se ve Švýcarsku. Model v přibližném měřítku 1:50 je velmi věrným zpracováním originálu, a to včetně postaviček techniků.
Výdaje ve výši 2 000 euro hradila sama univerzita, která usiluje o zviditelnění vlastní činnosti. Mehlhasovi pak již jen samotná realizace projektu zabrala čistých 81 hodin. Z toho 48 věnoval 3D vizualici plánu v počítači, jež pak sloužila jako návod.
„Během stavby se samozřejmě objevilo několik okamžiků, kdy šlo lehce do tuhého, ale celý proces byl velmi zábavným a poučným,“ potvrdil vědec, který je teprve na začátku dlouhodobé pouti, neboť výhledově zvažuje další dostavování, aby tak vytvořil kompletní zmenšeninu urychlovače LHC, nikoliv jen jeho jedné části.