Menu
FANZINE.cz
Komiks

Gon (Seriál o zrušených sériích)

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 12. 2012

Masashi Tanaka vytvořil netradiční komiksovou sérii o dinosaurovi se sklony k šikaně. Svobodomyslný praještěr dokonce se svou první knihou zavítal do Čech. A jak to vypadá se zbytkem? A proč u nás nevyšel?

Čtvrtý díl seriálu o zrušených komiksových sériích zavede své čtenáře do časů prehistorických. A to jak výběrem série, tak i co se vydávání celých comicbooků u nás týče.

Poprvé se v našem seriálu vydáváme mimo území Evropy. A kupodivu do Asie. Na řadu přichází japonský Gon, příběhy posledního sígra dinosauřího druhu, jehož první kniha byla zároveň prvním komiksem Calibre Publishing. A co se Gona týče, v našich končinách i poslední.

Příběhově čtenáře nečeká u Gona nic extra nápaditého. V podstatě se ve všech sedmi knihách opakuje několik málo námětů stále dokola. Němý Gon buď někoho šikanuje, ochraňuje slabší, nebo se nějak nadšeně poflakuje. A za celý komiks nepadne ani jedno slovo. Jak by taky zvířata mohla mluvit lidskou řečí. Němá dobrodružství slibují zábavu a pro dětské čtenáře i ponaučení.

Praještěří šikanátor

Zajímavé je sledovat vývoj samotného Gona. U jediné u nás vydané knihy věc nemožná, později ale velice zřetelná. Gon si projde několika etapami.

Na začátku se prezentuje vyloženě jako sígr. Malý hajzlík, který se neštítí pro kus žvance (věc, kterou Gon miluje nade vše) potýrat jiná zvířata. A občas se zachová vyloženě sviňácky.

Spontánně se na toto období naváže jakási svobodomyslná a prostopášná éra. Stále si jde pouze pro své, avšak touží si užívat, pro zábavu cokoli. Jakmile vidí, kterak se jiné zvíře raduje, okamžitě touží provozovat stejnou činnost. Odpoutá se od morálních a společenských zábran, touží se povznést na těle i na duši, baží po rozptýlení, do honu na radovánky a kratochvíle vloží veškeré své úsilí a všechnu svou pozornost. Vše ostatní? Nedůležité. Vytvoří si kolem sebe ohromnou blaživou auru dinosauřího beatnika.

Dinosauří beatnik

A jako by autor plánoval vytvořit mesiáše bohémského nonkonformisty, vše vyvrcholí ve třetí knize, kde jako by Gonovo putování po Velké řece alegoricky odkazovalo na Kerouacovo Na cestě. Road movie kázající nespoutanou jízdu s pouhými krátkými obšťastňujícími zastávkami. A o dvě kapitoly později, ve stejné knize, si Gon zajde na trip na kouzelných houbičkách.

Povaha Gona jako ochránce slabých a nepřítele chamtivých siláků prosvítá už v první knize, později však vytlačí sebestředného egoistického parchanta úplně. Celé knihy naplní morálně způsobilý zastánce práv. Přesto si však proti svým protivníkům dovede udržet arogantní nadhled a člověk v něm stále vidí jednu a tu samou postavu, jen díky jeho nadšení pro okamžik zrovna se chovající jinak.

Jen aby se Tanaka v poslední, sedmé, nutno podotknout, že z celé série nejslabší, knize pokusil Gona marně navrátit do prapůvodních kolejí.

Hrabal v prehistorickém stádiu

Ve všech dobrodružstvích a Gonových podobách stále nenasytnému miniaturnímu dinosaurovi pomáhají jeho schopnosti. Nezničitelnost a nadpřirozená síla. A samozřejmě také inteligence oscilující od neschopného imbecila po takticky zručně přemýšlejícího inteligenta. Přes pohádkové Gonovo pojetí se člověk ale musí přenést, komiks je totiž mezigenerační a Gon zajisté dítkám přiroste k srdci.

Spolu s Gonovou náturou se mění i styl vyprávění. Zpočátku krátké epizody řezající nemilosrdný humor stránku za stránkou se přetaví v kapitoly, které zaberou i celou knihu. Stejně tak se k humoru čím dál těsněji přiřazuje až hrabalovsky láskyplné opěvování maličkostí a titěrných detailů a čím dál zřetelnější poučná složka. Občas některá zvířátka působí opravdu nastrčeně, jen aby je Tanaka prostě ukázal čtenářům.

A s těmito duhy i neduhy stále přibývá roztomilosti. Čtenář se mnohokrát za každou knihu přistihne, jak se půvabně culí nad líbezností a něžností Gonova křehkého přístupu ke všemu jemu novému. Jako dítě objevující okouzlující svět kolem sebe, se stejným nadšením Gon poskakuje rozkošnou radostí. A němost komiksu oddanost osvobozené kráse jen podtrhuje.

I manga ustoupí před dramatickými panoramaty

Přestože Gon vychází z mangy, nic pro mangu typického nečekejte ani ve vizuálu. Masashi Tanaka vše vykresluje úžasnou perokresbou. Bez poskvrny realistickou. A to i v úchvatných dvojstránkových výjevech, ať už jde o výjev divoké a bujné přírody, nebo hejno tučňáků (mezi nimiž se skrývá Gon). Nikdy neklesá k zlehčování, naopak jen nabírá na síle a vše vypiplává do nejmenšího detailu. A tento fakt pak prosí, že by si zasloužil alespoň o kousek větší formát, než klasický mangový, menší než A5.

I v kresbě se zračí jakýsi postupný vývoj. Sám Gon se pomalu zjednodušuje a vytváří tak velký kontrast mezi detailnějšími a detailnějšími zvířaty. Lehký příklon k ikoničnosti ale jen podtrhuje evoluci k většímu sympaťákovi.

Jestli by Gon měl dnes šanci vyjít celý? A třeba jen ve dvou knihách? Zrovna u něho totiž znamená větší porce lepší a lépe navozující atmosféru. Bůhví. Každopádně ve světě se s postupem času popularizuje více.

Gon mluví srozumitelně všemi jazyky

Od roku 1997, kdy se objevil jako jedna z nejbizarnějších postav legendární mlátičky Tekken 3 (a která z něj teprve pověstného vytvořila. Snad nikoho ani v Čechách tahle pařba neminula.), se vyskytl nejednou. Vedle několika vlastních videoher na Segy a Nintendo už několik let dramaturgové pracují na inscenaci (ať už z toho vznikne jakákoli šílenost, pokud vznikne) a především: Letos v květnu dostal Gon vlastní anime. V době vyjití tohoto článku už světem letí třicátá šestá epizoda z plánovaných padesáti. Slušná reklama, aby se Gon prodával?

Gon měl obrovský kulturní dopad. Jen těžko spekulovat, proč tomu tak nebylo u nás. Nevyzrálá doba? Bůhví. Většinu lidí zřejmě odradilo dávat dvě stě korun za necelých sto padesát stran dlouhý komiks beze slov, za čtení opravdu jen na pár minut. Ke koupi je přiměl až výprodej v Levných knihách. A snad každého při četbě bezeslovného komiksu pobaví v českém vydání hláška Děkujeme Přírodovědecké knihovně zoologie při Přírodo-vědecké fakultě University Karlovy za pomoc při překladu.

Možná se někdy dočkáme české verze, ale ona to vlastně taková tragédie ani není. Vždyť se v komiksu nemluví. Vždyť se dá přečíst i cizojazyčné vydání! Fanoušci Gona tak mají jistou útěchu (nicméně česká verze by byla zajisté mnohokráte příjemnější). Co ale fanoušci komiksu, který se v seriálu o zrušených sériích objeví příště? A co to vlastně bude? Uvidíme opět patnáctého.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gon (Seriál o zrušených sériích)

Hide picture