Menu
FANZINE.cz
Technologie

Grand Theft Auto IV. Nejlepší ze série!

Redakce

Redakce

31. 3. 2010

Grand Theft Auto IVNásilí, prachy, rychlá auta, krásné ženy … to a ještě mnohem víc čeká na hráče v kůži Niko Bellice, přistěhovalce z Evropy, v dalším pokračování dnes už legendární série Grand Theft Auto. V pokračování, na kterém pracovalo přes tisíc lidí a na jehož vývoj bylo vynaloženo více než 100 milionů dolarů.

Ve městě Zdroj: gamespot.com

Ve městě Zdroj: gamespot.com

Příběh začíná příjezdem Nika do Liberty City za jeho bratrancem Romanem, který ho láká vidinou krásného a bezstarostného života v Americe a za vidinou pomsty zrady. Předlohou pro Liberty City nebylo žádné jiné město než slavný New York. Po příjezdu však Niko zjišťuje, že vše, na co ho Roman lákal, není až tak pravdivé a skutečné. Z Romanova prospívajícího byznysu se vyklube strádající taxislužba, nemluvě o rezidenci v podobě polorozpadlého bytu. Největším zklamáním pro Nika je nepřítomnost dvou krásných dívek, Barbary a Stephanie. Aby toho nebylo málo, hlavní postava zjišťuje, že jeho bratranec se topí v dluzích, a tak mu musí pomoci s řešením problémů.

Zastřel ho!

Hra se rozjíždí pozvolně, nejprve začínáte jako pouhý poslíček a taková děvečka pro všechno. Postupem času až odhalíte taje a krásy života v Liberty City na vás čekají obtížnější mise v podobě bankovní loupeže nebo nájemných vražd.

Stíhán policií Zdroj: about.com

Stíhán policií Zdroj: about.com

Přestože náplň misí není moc pestrá, protože ve většině případů se jedná o klasické mise typu dostavit se na určené místo a tam někoho zlikvidovat, něco ukrást nebo zničit, nehrozí přílišný stereotyp. Mise jsou obohacovány podmínkami sjednání schůzky prostřednictvím e-mailu z internetové kavárny, krádeží policejního vozu, abyste získali přístup do policejní databáze ke zjištění, kde se váš nepřítel vyskytuje nebo širokou paletou nepřátel a parťáků.

Velkým rozdílem oproti předchozímu dílu je silný příběh. Příběh, který hráče provází celou dobou hry a který není statický a mění se podle hráčových rozhodnutí ve stěžejních bodech hry (např. rozhodnutí, zda shodit Ivana ze střechy dolů, nebo jeho život ušetřit a získat jeho vděk). Je zcela na vás, jestli budete „jen“ plnit úkoly, nebo jestli pozvete některého ze svých známých na bowling, šipky nebo večeři.

Hra vs. realita

Liberty City žije svým vlastním životem. Lidé cestují dopravními prostředky, baví se spolu na ulici, kupují si občerstvení u stánků. Policisté chytají různé zlodějíčky, tu a tam se stane nějaká ta dopravní nehoda a nebo se jen někdo zastaví, aby se napil z právě koupené kávy či zavázal tkaničku u boty. Hra zkrátka ukazuje téměř dokonalou iluzi amerického města s kouřícími kanály a „záplatovanými“ silnicemi. Chodci a řidiči se nechovají jako naprogramovaní roboti, většina dodržuje dopravní předpisy, ale najdou se i tací, kteří projedou křižovatkou na červenou nebo, v případě chodců, začnou přecházet silnici mimo přechod či na přechodu, i když signalizuje „Stůj!“.

Velký důraz věnovali vývojáři také vzhledu obyvatelstva. Během hraní se setkáváme s lidmi různých národností a z různých společenských vrstev. Na chodníku se vyskytují pouliční umělci, žebráci, kterým můžeme přispět nějakou drobnou mincí, členové gangů i obyčejní lidé. I Niko sám je propracován velmi detailně. Po příjezdu je oblečen do staré kožené bundy a kalhot. V průběhu několika prvních misí pošle Roman Nika do ruského obchodu s oblečením, aby si koupil něco pořádného na sebe. Už v prvním dostupném obchodě je široký výběr oblečení a doplňků v podobě bund, kalhot, ruských vojenských čepic, brýlí, bot. Škoda, že Niko nemá dostatek finančních prostředků ke koupi všeho.

Most Zdroj: brothersoft.com

Most Zdroj: brothersoft.com

Neodlučitelnou součástí reálného života ve městě jsou rozhlasové stanice a nejinak tomu je i v Liberty City. Během jízdy ve vozidle je možné naladit zhruba dvacet stanic, které jsou plné hitů, reklam nebo rozhovorů s posluchači. Prostřednictvím rozhlasu si lidé předávají mimo jiné i informace o pohybu podezřelých lidí. Kromě stanic zaměřených na hiphop, jazz, nebo rock’n’roll, je zde i stanice určená pro obyvatele z východní Evropy. Moderátorka stanice Radio Vladivostok do každého nového dne vítá posluchače známým „Zdrastvujtě, tovaryšči!“ a i playlist není nejhorší. Mezi všemi hity exceluje ruská častuška s refrénem „Eins, Zwei, Drei, šiky šiky Schweine“.

Zasedni za volant, zamiř…

Z hlediska hratelnosti jsem s hrou velmi spokojen. Vývojáři z Rockstaru ponechali již zaběhlý způsob ovládání, který vylepšili především co se týče přestřelek. I zde je možnost uzamknutí cíle do mířidla či manuálního míření, které dovoluje střelit protivníka například do nohy nebo ruky. Ve srovnání s předešlými díly se hráči naskytuje možnost ukrýt se za různé objekty, jako jsou krabice, zídky nebo rohy místností.

Na motorce

Na motorce Zdroj: videogamesblogger.com

Ovládání vozidel také vykazuje známky zlepšení, ale přesto se to stále nedá srovnávat s ovládáním vozidel ze závodních simulátorů. Citlivost řízení se liší model od modelu a chování je ovlivňováno do jisté míry i stavem vozovky, ale i přes tohle všechno se občas stane, že vozidlo plave po silnici. Mluvíme-li o vozidlech, musím podotknout občasnou chybu v grafické stránce hry, která se projevuje nespojitostí silnice s pneumatikami, takže to občas vypadá, jakoby se vozidlo vznášelo.

Další novinkou je přítomnost mobilního telefonu v Nikově inventáři. Pomocí telefonu Niko získává práci, zve přátele na schůzky, může přivolat některou z bezpečnostních složek, jako policii, hasiče či zdravotníky. Od jistého okamžiku hry, kdy dostane nový telefon, může s jeho pomocí pořizovat fotografie.

Kamarád taky rád

Grand Theft Auto IV je vůbec první z celé série této akční RPG hry, ve které je dostupný plnohodnotný multiplayer. Nutno podotknout, že již dříve se objevily různé multiplayerové módy pro starší díly GTA, ale přeci jen to nebylo stále ono.

Módy multiplayeru lze rozdělit na kooperativní, týmové a všeobecné bitky, nebo chcete-li rubačky, jako je režim Deathmatch, tedy klasický boj všech proti všem. Pro méně krvežíznivé jedince tu jsou režimy Car Jack City, jehož cílem je nalezení a krádež aut, nebo Mafia Work, který přidává do hry další úkoly s doručováním zásilek nebo vražd. Všechny tři výše zmíněné režimy lze hrát i v týmové variantě. Z kooperativních režimů stojí za zmínku  Truf War, který spočívá v klasickém dobývání základny.

Jako sniper Zdroj: techarena.in

Jako sniper Zdroj: techarena.in

Hra roku 2008

Jak ohodnotit hru, která se díky masivní reklamní kampani stala rou roku 2008? Musím říci, že splnila veškerá očekávání, která byla předeslána v mnoha recenzích a předpovědích. Z GTA IV musím zcela jistě vyzdvihnout celkové grafické zpracování včetně sebemenších detailů, dubbing postav včetně jamajského nebo východoevropského dialektu a příběh, který hráče provází celou dobou hraní a který je hráčem do jisté míry ovlivňován. Při kladném hodnocení nesmím opomenout ani videosekvence, které předchází každé z misí o nichž již byla řeč výše, a nepochybně také multiplayer, na který mnoho hráčů určitě netrpělivě čekalo.

Na vodě Zdroj: videogamer.com

Na vodě Zdroj: videogamer.com

Na druhou stranu je třeba vývojářům vytknout občasné grafické chyby, vyskytující se především při rychlé jízdě autem, těchto chyb se však lze vyvarovat nastavením grafiky, což může být někdy otázka i několika minut, než každý nalezne odpovídající nastavení pro svůj počítač. Dalším mínusem hry jsou hardwarové nároky, které jsou poměrně vysoké. Myslím si, že GTA IV by nemělo chybět u žádného pravého hráče. Stojí za to, si ho zahrát.

Název: Grand Theft Auto IV
Výrobce: Rockstar North
Vydavatel: Rockstar North, Take 2
Vydavatel v ČR: Cenega Czech
Multiplayer: ano
Doba hraní: 10 hodin
Doporučená cena: 799,- Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Grand Theft Auto IV. Nejlepší ze série!

Hide picture