Hrůzostrašné příběhy vytvořené myslí Howarda Phlillipse Lovecrafta děsí čtenáře více než století. Ovlivnil také celou řadu pozdějších spisovatelů. Jak se ale na jeho tvorbu dívá moderní fanoušek hororů, otrlý díky filmům, v nichž není nouze o hektolitry krve? Má Lovecraft stále šanci uspět a vyděsit?
Nakladatelství Laser-books se rozhodlo potěšit všechny příznivce temných a děsivých vyprávění. Vytvořilo knižní edici s názvem Klasická díla hororu, v níž bude postupně vydávat to nejlepší, co v rámci žánru ve světě vyšlo. A kdo jiný by ji měl odstartovat než průkopník moderního hororu H. P. Lovecraft?
Nejstrašnější hrůza je ta neviděná
Sbírku pěti povídek a jedné novely uvádí několikastránkový příběh Dagon. Čtenář se díky zpovědi napůl šíleného bývalého vojáka dozvídá o hrůzách, které prožil v Grónsku, jež jej dovedly až k blouznění a závislosti na drogách. Povídka s názvem Slavnost zase ukazuje, že zimní svátky nejsou pouze oslavou klidu a míru. Obzvláště když si příbuzní hlavního hrdiny oblíbili kromě tradičního odlévání olova a rozřezávání jablek i uctívání prastarých démonů.
Volání Cthulhu patří mezi nejznámější a nejvýznamnější z Lovecraftovy tvorby. Autor v příběhu popisuje prastarý rituál spojený s klaněním se obludnému démonovi, jenž dokáže vstoupit do lidské mysli a ovládnout snění. Synovec zemřelého vědce přebírá na svá bedra úkol, jehož dokončení zachrání nejeden osud.
Obsah sbírky V Horách šílenství:
- Dagon
- Slavnost
- Volání Cthulhu
- Hrůza v Dunwichi
- V Horách šílenství
- Stín z hlubin času
Lavecraft ve všech třech příbězích pracuje podobně. Zprvu hrdinům i čtenářům nabízí ojedinělé indicie, které však velice napínavým způsobem dovedou k poznání věcí tak hrůzných, že by raději měly zůstat zapomenuty. Ani v jedné z povídek nehrozí zahlédnutí skutečného původce zla, a tak se strach stupňuje a stupňuje, až dosáhne hodnoty, kdy už se nemá kam rozpínat.
Zlo dostane nás všechny
V povídce Hrůza v Dunwichi se začne přiostřovat. Nebezpečí je patrnější, záhadně mizejí občané a v odlehlé samotě vyrůstá nejspíše dítě podvržené temnými silami. Nejodvážnější muži musí sebrat veškerou nebojácnost, naládovat pušky olovem a vydat se pronásledovat stvoření černé magie dřív, než bude pozdě.
Novela V Horách šílenství popisuje výzkumné práce v nehostinné Antarktidě. Skupina vědců zjišťuje, že věčně zamrzlý kontinent ukrývá mnohá tajemství. Od, jak se zdá, nejvyšších hor na světě, po organismy, které vybudovaly vyspělou civilizaci v dobách, kdy i člověk vypadal pouze jako bičíkatý tvoreček.
Za lahůdku lze považovat poslední a nejrozsáhlejší povídku z celé sbírky – Stín z hlubin času. Ústřední protagonista postupně znovu nabývá ztracené paměti, avšak vzpomínky, jež mu tak vyvstávají v hlavě, by raději ponechal někde na hlubokém dně svého mozku. Během několikaleté amnézie totiž jeho mysl hnízdila v těle stvoření z jiné dimenze.
Skvěle odvedená práce
H. P. Lovecraft zaslouží pochvalu. Přestože jeho povídky pochází ze 30. let minulého století, způsob, jakým jsou čtenáři podávány, naježí chloupky na rukou. Autor popisuje svůj strach z věcí dávno minulých, které však přesahují až do současnosti a hrozí zničením lidské civilizace. Představa mimozemských ras, zasahujících do pozemského dění je nadčasová.
Moderní čtenář by mohl narazit snad jen na poněkud zastaralý sloh. Některé popisné pasáže se doslova vlečou a čtenářovy myšlenky se samovolně vydávají vlastní cestou. Za překousnutí zdlouhavých částí textu však sbírka V Horách šílenství stojí.
Název originálu: V Horách šílenství
Český název: At Mountains of Madness
Autor: Howard Phillops Lovecraft
Překlad: Milan Žáček
Obálka: Bob Eggleton
Počet stran: 344
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 229 KčHodnocení: **** (80 %)