Vědci potvrdili vliv hraní násilných her na agresivitu člověka. Fakt, který se ověřuje snad už po sté a výsledek vždy dopadne stejně. Skalní hráče to neovlivní, příležitostné hráče FPS a dalších krvavých her to spíše navnadí na odreagování při pomyšlení, že dotyčný zmasakrovaný ve hře je šéf nebo někdo, kdo je naštval.
Dle výzkumu mají gameři násilných her nižší mozkovou reakci při zhlédnutí násilí. Účastníci studie byli rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna hrála násilnou hru a druhá ne po dobu zhruba 30 minut. Když skončili, výzkumníci změřili jejich mozkovou aktivitu a následně jim ještě ukázali sérii jak krvavých, tak i neutrálních obrazů. Nakonec byli účastníci vyzváni, aby zakřičeli intenzitou hlasu, která vystihuje jejich momentální agresivitu.
Vědátoři zjistili, že nejvyšší hladinu agresivity měli hráči her Call of Duty, Killzone a GTA. Lidé, kteří hráli zmíněné tituly, na konci testu zakřičeli úplně nejhlučněji ze všech zúčastněných. Navíc ti, kteří hráli hry s násilným obsahem, měli sníženou mozkovou reakci na fotky s násilím, které zhlédli, což potvrzuje snížení citlivosti na násilí.
V tiskové zprávě univerzity Missouri se vyjádřil profesor psychologie Bruce Barthlow: „Víc než kterékoli média hry chtějí po hráčích aktivní spoluúčast na násilí. Z psychologického hlediska jsou hry skvělé nástroje pro učení, kvůli odměňovaní hráčů za jejich snahu v různých typech snažení. Bohužel v mnoha populárních hrách jsou odměňovaní za násilí.“