Menu
FANZINE.cz
Literatura

Hugo 2010: Souboj Bacigalupiho s Miévillem vyhrál…

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

5. 9. 2010

Letošní ceny Hugo byly rozdány na Worldconu v australském Melbourne, takže američtí fanoušci si v neděli ráno příliš nepospali nebo v sobotu ani nešli spát, jestliže chtěli znát výsledky okamžitě po zveřejnění. V našich zeměpisných končinách jste se tak akorát stihli naobědvat a Frederik Pohl už se radoval.

Cena Hugo se uděluje každoročně už od roku 1955, ačkoliv tehdy ještě nebyla oficiálně pojmenována po Hugu Gernsbackovi, zakladateli sci-fi časopisu Amazing Stories. Předskokanem bylo ocenění v roce 1953, které získal Alfred Bester za Zničeného muže.

V dlouholeté historii ceny ji obdržela snad všechna žánrová esa minulého století, jejichž díla dnes patří do kánonu běžného žánrového fanouška. Nebo vám snad jména jako Isaac Asimov, Philip K. Dick nebo Ursula K. Le Guinová nic neříkají?

Vítěze jednotlivých kategorií, které kromě literatury zahrnují i filmovou a televizní tvorbu, určují sami fanoušci svým hlasováním přímo na Worldconu, takže na rozdíl od Nebuly mohou být výsledky výrazně ovlivněny oblíbeností daného autora nebo tvůrce. Zrádnost ocenění se samozřejmě navyšuje s nízkým počtem hlasujících (např. v roce 2005 hlasovalo přibližně 550 návštěvníků Worldconu), přesto si Hugo udržuje svou vysokou prestiž a patří mezi nejváženější žánrová ocenění. Kdo všechno byl oceněn za svou loňskou tvorbu?

Románová kategorie

Už z nominací bylo jasné, že Neil Gaiman svou sbírku cen Hugo v kategorii román (oceněn za Americké bohy a Knihu hřbitova, Koralína coby kratší román byla zařazena do kategorie novel) nerozšíří, ale jeho fanoušci nemusejí truchlit, protože mohl zabodovat alespoň batmanovským příběhem v kategorii Nejlepší komiks. V nominacích se sešla nejsilnější trojice letošních cen Locus, tedy China Miéville (Město a město), Cherie Priestová (Boneshaker) a Paolo Bacigalupi (Dívka na klíček).

Bacigalupi dokázal zbývající soupeře letos porazit už při udílení cen Nebula, a tak byl mírným favoritem, na čemž nezměnila nic ani nominace Roberta J. Sawyera, který získal letošní Auroru (kanadská žánrová cena – pozn. red.) za román WWW: Wake. Zbývající nominovaná dvojice Robert Charles Wilson a Catherynne M. Valenteová však už byla letos některými z favoritů poražena, a tak se na jejich úspěch příliš nevsázelo.

Nechoďme už kolem horké kaše. Letos se z přízně fanoušků, kteří dorazili do Austrálie, může nejvíce těšit… dvojice autorů! Ano, je to téměř neuvěřitelné, ale teprve potřetí v historii románové kategorie se letos cena Hugo dělila – mezi Bacigalupiho a Miévilla. Zatímco pro Paola Bacigalupiho bylo ocenění završením skvělého loňského roku, Chinu Miévillovi nadělili hlasující skvělý dárek k jeho osmatřicátým narozeninám, které slaví už 6. září. Smírný výsledek tak doposud nerozetnul gordický uzel, který román je loňským nejlepším fantastickým titulem. Naštěstí se nám brzy dostane díky chystanému překladu Dívky na klíček možnost to porovnat osobně. Město a město už u nás vyšlo v rekordním čase vloni.

Zesnulá Kage Bakerová se Huga nedočkala

V kategorii novel byla mírným favoritem Kage Bakerová, která letos porazila zbývající nominované už při udílení cen Locus a Nebula. Ani silný rok 2009, který se bohužel ukázal jako autorčin poslední (Bakerová zemřela letos v lednu – pozn. red.), jí však prvního Huga v kariéře nevynesl. Novela The Women of Nell Gwynne’s jí však stále ještě může pomoci k zisku World Fantasy Award, jejíž výsledky budou vyhlášeny na sklonku října.

Pouze s nominací se museli spokojit kromě Bakerové i další pozoruhodní spisovatelé jako Ian McDonald či Nancy Kressová. McDonald už jednoho Huga má, Kressová získala v minulých ročnících dokonce dva. A stejným číslem se díky letošnímu vítězství může pyšnit i Charles Stross, který proměnil svou nominaci za Palimpsest, novelu z vlastní sbírky Wireless.

Velká neznámá v kategorii Nejlepší noveleta

Otazník nad celkovým vítězem visel v kategorii novelet. Do nominací se překvapivě nevešla vítězná práce letošních cen Locus, noveleta By Moonlight Petera S. Beaglea. Naopak v ní nechyběla trojice prací, které skončily v témže žebříku do pátého místa (Nicola Griffithová, Peter Watts a Rachel Swirskyová) a držitelka poslední Nebuly Eugie Fosterová (Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast).

Fanoušci se nakonec přiklonili k práci Petera Wattse The Island, která vyšla v antologii The New Space Opera 2 editorů Gardnera Dozoise a Jonathana Strahana. Celou publikaci včetně vítězné práce u nás chystá nakladatelství Laser-books.

Nejkratší prozaickou kategorii ovládl Will McIntosh

Přestože ještě před několika měsíci označili čtenáři z celého světa za nejlepší povídku Neila Gaimana An Invocation of Incuriosity, ani ocenění Locus neprotlačilo britského autora žijícího v Americe mezi nominované. Loňský souboj si tak mezi sebou zopakovali Mike Resnick (The Bride of Frankenstein) a Kij Johnsonová (Spar).

Loni se oba museli sklonit před Tedem Chiangem, letos jim na paty šlapala pouze trojice doposud nepříliš známých autorů, a tak se oči odborníků soustředili právě na díla Johnsonové, která za povídku Spar letos získala Nebulu, a Mikea Resnicka, jednoho z nejčastěji oceňovaných žijících autorů, jenž Huga získal už celkem pětkrát, naposledy v roce 2005. Na svoje tehdejší vítězství v kategorii Nejlepší povídka letos nenavázal, ale neradovala se překvapivě ani Kij Johnsonová.

Cenu Hugo pro nejlepší loňskou povídku si z Austrálie odváží Will McIntosh za povídku Bridesicle. Pro profesora psychologie a absolventa spisovatelského semináře Clarion je to vůbec první větší žánrové ocenění.

V těžké dramatické konkurenci se radoval snímek Moon a tvůrci Doctora Who

Ačkoliv Avatar v loňském roce pobláznil diváky v kinosálech po celém světě, hlasující na letošním Worldconu dali před mimozemským spektáklem přednost komornějšímu dramatu z povrchu Měsíce. Před snímkem Moon režiséra Duncana Jonese se tak musel sklonit nejen Cameronův svět Na’vi, ale i restart Star Treku, animovaný snímek Vzhůru do oblak od Pixaru nebo nízkorozpočtový District 9.

V kategorii kratších dramatických prezentací, v níž se nejčastěji objevují epizody z žánrových seriálů, měl se třemi nominacemi největší šanci Doctor Who. Po jedné nominaci se podařilo získat tvůrcům seriálu Flashforward a Domu loutek. A pouze u nominací také zůstalo, fanoušci za nejlepší krátkou dramatickou prezentaci označili hodinový speciál nazvaný The Waters of Mars právě z Doctora Who.

Nejlepším nováčkem Seanan McGuireová

Cenu Johna W. Campbella pro nejlepšího nového autora získala americká spisovatelka Seanan McGuireová. McGuireová je objevem posledních dvou let, kdy jí v rozmezí jednoho roku vyšly už tři knihy o October „Toby“ Dayeové, víle (nebo elfce, chcete-li), která opustila svůj svět, aby v tom smrtelném skončila nočním doplňováním zboží v potravinách. Jenže ani tady nemůže zcela uniknout před svým původem, o čemž se přesvědčili už i čtenáři v Německu, kde knihy bezprostředně po úspěchu v zámoří vyšly. Autorka navíc chystá minimálně dvě pokračování a rozjíždí několik dalších sérií.

Clarkesworld č. 45 Autor: John Barry Ballaran

K dvěma pozoruhodným situacím došlo hned na počátku udílení. Cenu pro nejlepšího autora z řad fanoušků získal zasloužilý sci-fi harcovník Frederik Pohl, který si tak ve svých devadesáti letech připsal už sedmého Huga. Nejstarším recipientem však není, spisovateli Jacku Williamsonovi bylo v době udělení jeho druhého a posledního Huga v roce 2001 neuvěřitelných devadesát tři let. Jenže toho ještě daného večera předčil spisovatel Jack Vance, jehož fanoušci ocenili Hugem za dílo mimo beletrii. Vance přitom před pár dny oslavil čtyřiadevadesáté narozeniny!

Příjemnou komplikací si prošla editorka Cheryl Morganová, která provázela udílením cen živě na webových stránkách Hugo Awards. Musela si totiž od svého počítače na moment odskočit, aby převzala ocenění pro Clarkesworld, internetový měsíčník, který s kolegy vede coby editorka nebeletristické části.

Jména zbývajících vítězů jednotlivých kategorií vám nabízíme v celkovém shrnutí níže.

Shrnutí výsledků Hugo Awards 2010 a Ceny Johna W. Campbella:

  • Nejlepší román (dělená): Dívka na klíček – Paolo Bacigalupi, Město a město – China Miéville
  • Nejlepší novela: Palimpsest – Charles Stross
  • Nejlepší noveleta: The Island – Peter Watts (The New Space Opera 2)
  • Nejlepší povídka: Bridesicle – Will McIntosh (Asimov’s 1/09)
  • Nejlepší kniha mimo beletrii: This is Me, Jack Vance! (Or, More Properly, This is „I“) – Jack Vance
  • Nejlepší komiks: Girl Genius, Volume 9: Agatha Heterodyne and the Heirs of the Storm – scénář: Kaja a Phil Fogliovi, kresba: Phil Foglio
  • Nejlepší delší dramatické prezentace (film): Moon
  • Nejlepší kratší dramatická prezentace: Doctor WhoThe Waters of Mars
  • Nejlepší editor – kratší fikce: Ellen Datlowová
  • Nejlepší editor – delší fikce: Patrick Nielsen Hayden
  • Profesionální výtvarník: Shaun Tan
  • Semiprozin: Clarkesworld – Neil Clarke, Sean Wallace a Cheryl Morganová (eds.)
  • Nejlepší fan autor: Frederik Pohl
  • Nejlepší fanzin: StarShipSofa – Tony C. Smith (ed.)
  • Nejlepší fan výtvarník: Brad W. Foster
  • Cena Johna W. Campbella pro nejlepšího nováčka: Seanan McGuireová

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hugo 2010: Souboj Bacigalupiho s Miévillem vyhrál…

Hide picture