Hugo Awards 2011: Překvapení se nerodila, Campbellovu cenu získal Lev Grossmann
Jakub Ehrenberger
6. 9. 2011
Na konci srpna se tradičně vyhlašovali vítězové žánrové ceny Hugo. Příliš překvapení se nerodilo, v románové kategorii zvítězila Connie Willisová.
Ceremoniál moderovaný dvojicí žánrových tvůrců, Jayem Lakem a Kenem Scholesem, se letos konal v nevadském Renu. Většinu cen získali favorité.
Rekordmanka Willisová, kterou český čtenář příliš nezná
V nejdelší prozaické kategorii vystoupala nejvýše Connie Willisová, americká autorka, kterou v českém překladu nevídáme příliš často. Přitom letošní ocenění za dvojromán Blackout/All Clear je už jejím jedenáctým Hugem. Diptych letos už dříve získal dvě zbývající prestižní ocenění, Nebulu a Locus, což z něj dělá nejúspěšnější titul uplynulé literární sezóny. Čeští nakladatelé však zatím mlčí.
Podívejte se také, jak dopadly letošní ceny Locus
Alespoň Martin Šust se však činí, neboť další vítězná práce, The Lifecycle of Software Objects (č. Životní cyklus softwarových objektů, XB-1 2011/04) se v českém překladu objevil už před několika měsíci. Novela všeobecně populárního Teda Chianga letos získala i cenu Locus a sahala i po Nebule, kde však triumfovala spisovatelka Rachel Swirskyová.
Tentokrát jí Chiang porážku vrátil. Mladý český editor navíc na stránkách časopisu XB-1 přislíbil i překlady dalších vítězných i nominovaných prací.
Sci-fi Počátek nejlepším snímkem, oceněn i Lev Grossman
V kategoriích kratší prózy se radovala vlna nových či pozapomenutých autorů. Mary Robinette Kowalová, laureátka ceny Johna W. Campbella z roku 2008, zaujala svou povídkou For Want of a Nail uveřejněnou v časopise Asimov’s, středně dlouhou prózu si podmanil Allen M. Steele. Ten sice už dvakrát Huga získal v 90. letech, od té doby však o něm příliš slyšet nebylo. Noveleta The Emperor of Mars pro něj může být zajímavým návratem.
Milovníky snímků Christophera Nolana jistě potěší, že jejich oblíbený režisér a scenárista sice neuspěl v oscarovém klání, nebránilo to však hlasujícím v Hugovi, aby označili Počátek za nejlepší dramatický kousek loňského roku. Z opačné barikády se hlásí výtvarník Shaun Tan, který Oscara za svůj animovaný kraťas získal. Když některý ze scifistů sáhne po něčem tak lesklém jako plešoun, je nadmíru logické, že jej ocení i samotní fanoušci.
Cenu Johna W. Campbella pro nováčka, která je tradičně udělována během ceremoniálu cen Hugo, získal knižní kritik a spisovatel Lev Grossman (Mágové). Kompletní seznam výsledků najdete níže.
Souhrn letošních vítězů Hugo Awards 2011 a Ceny Johna W. Campbella
- Nejlepší román:Blackout / All Clear – Connie Willisová
- Nejlepší novela:Životní cyklus softwarových objektů – Ted Chiang
- Nejlepší noveleta:The Emperor of Mars – Allen M. Steele (Asimov’s 6/10)
- Nejlepší povídka:For Want of a Nail – Mary Robinette Kowal (Asimov’s 12/10)
- Nejlepší kniha mimo beletrii:Chicks Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the Women Who Love It – Lynne M. Thomas & Tara O’Shea (eds.)
- Nejlepší komiks:Girl Genius, Volume 10: Agatha Heterodyne and the Guardian Muse – scénář: Kaja a Phil Fogliovi, kresba: Phil Foglio
- Nejlepší delší dramatické prezentace (film):Počátek
- Nejlepší kratší dramatická prezentace:Doctor Who – The Pandorica Opens/The Big Bang
- Nejlepší editor – kratší fikce: Sheila Williamsová
- Nejlepší editor – delší fikce: Lou Anders
- Profesionální výtvarník: Shaun Tan
- Semiprozin:Clarkesworld
- Nejlepší fan autor: Claire Brialey
- Nejlepší fanzin:The Drink Tank
- Nejlepší fan výtvarník: Brad W. Foster
- Cena Johna W. Campbella pro nejlepšího nováčka: Lev Grossman