Dokonce i nejdražší boty renomované značky nebudou vypadat dobře, pokud nebudete provádět jejich vhodnou údržbu. Bohužel hodně osob nepamatuje na důležitý prvek, jako je údržba bot, díky čemuž boty nejen ztratí svůj vzhled, ale také i se rychleji zničí. Dnes napovídáme o tom, jak pečovat o boty každý den a si je užívat po mnoho sezon.
Údržba koženého obuvi
Vhodná údržba je velmi důležitá, pokud jde o večerní pánské boty, které nosíte k elegantnímu obleku. Toto právě boty jsou vizitkou člověka a nošení na důležitá obchodní setkání vysoce kvalitních kožených bot, které jsou špinavé nebo v horším případě zničené, bude mít negativní vliv na naši image. Jak pečovat o kožené boty?
Ihned po nákupu bot je třeba nanést na jejich povrch impregnační látku chránící před vlhkosti a špínou. Především je třeba pravidelně očišťovat z nich nečistoty a prach po každém použití. Můžete k tomu použít vlhký, bavlněný hadřík nebo měkkou hubičkou. Větší zašpinění můžete také i odstranit pomocí kartáčku z dosti měkkých, přírodních štětin. Pamatujte také na to, aby zašpinění v podobě tuku nebo sladkých nápojů odstraňovat z bot ihned, neboť v opačném případě pronikne do kůže a bude velmi těžké k odstranění. Dále je třeba boty vyleštit přípravkem vhodně přizpůsobeným k druhu kůže a její barvě. Po těch kosmetických procedurách umísťujeme v každé botě kopyta, která chrání proti deformování bot.
Trošku jinak budete provádět údržbu bot se semiše, které vyžadují více pozornosti z naší strany. K jejím zabezpečení proti vlhkosti a pronikání špíny můžete použít speciální sprej, který tvoří neviditelnou ochrannou vrstvu na povrchu boty. V případě semišových bot je také i velmi důležité pravidelné odstraňování veškerých nečistot. K tomuto je nejlépe použít speciální gumu, která skvěle ovládá špínu a zároveň neničí strukturu semiše. Zatímco špínu způsobenou tukem můžete odstranit díky posypání skvrny mastkovým práškem. Po několika hodinách stačí setřít mastkový prášek kartáčkem.
Údržba sportovního obuvi
Sportovní boty vyžadují speciální údržbu, protože jsou vystavené většímu množství znečištění jak na vnější, tak i vnitřní straně boty. Díky tomu nejen prodloužíte jejich životnost, ale také i zabráníte množení v jejich vnitřku bakterií a nepříjemných pachů. Z vnější strany boty očistíte vlhkým hadříkem, stejně jako i v případě kožených bot. Větší znečištění můžete odstranit pomocí vody s mýdlem, zatímco špínu na povrchu podrážky, včetně písku a bláta, můžete očistit například zubním kartáčkem.
Klíčovým prvkem údržby sportovních bot je pravidelné větrání bot po každém použití, za účelem zbavení z jejich vnitřku vlhkosti, která je ideálním prostředím pro množení mikroorganismů. Dobře je také pravidelně prát nebo vyměňovat vložku v botách, protože právě vložka hromadí největší množství znečištění. Jestli boty jsou velmi zašpiněné, můžete je vyprat ručně ve vodě s mýdlem o teplotě nepřesahující 30 stupňů Celsia. Zatímco nedoporučujeme praní bot v pračce, protože tato činnost může deformovat botu a oslabit švy nebo lepení. Pravidelná údržba bot je klíčem pro zachování krásného vzhledu bot a jejich trvanlivosti po dlouhá léta.