Pohodlí během sledování filmů pomůže k ještě lepšímu filmovému zážitku. Ať už jste milovníkem binge-watchingu, fanouškem kultovních filmů nebo zkrátka preferujete u seriálů dostatek komfortu, budete potřebovat pohodlný gauč.
Co vzít v potaz ještě před koupí?
Než se pustíte do hledání, zodpovězte si na začátek pár základních otázek. Kromě koukání se na filmy nejspíš na gauči budete trávit čas i s přáteli, s knížkou, pravděpodobně na něm budou přespávat vaše návštěvy. Od toho se odvíjí i jeho uspořádání a velikost.
Kolik osob bude gauč využívat je zásadní pro jeho výběr: míváte-li ale návštěvy spíše zřídka, pak vám mohou stačit k usazení všech členů i taburety nebo pufy.
Dalším parametrem je velikost vašeho obývacího pokoje a jeho uspořádání. Tak si můžete zvolit klasický gauč, rohový ve tvaru L, větší gauč ve tvaru písmene U, případně kombinaci gauče se soupravou křesel.
Důležitá je vzdálenost od televize
Aby se vám z gauče dobře koukalo na televizi, pohlídejte si vzdálenost. Ta je často upozaďována, přitom má zásadní vliv nejen na pohodlí při koukání se na filmy, ale také na vaše oči. Příliš blízká nebo naopak příliš vzdálená televize může vést ke slabému vnímání detailů na obrazovce.
Ideálně byste měli mít sedačku vzdálenou od televize optimálně 2,5 násobku její úhlopříčky.
Vzdálenost se může lehce lišit v závislosti na tom, jaký typ televize máte. Čím větší je obraz, tím větší bude pozorovací vzdálenost. U 40 palcových televizí byste tak měli sedět minimálně 2,5 metru daleko, u 48 palcových 2,75 metrů, u 55 palcových televizí je pak ideální vzdáleností 3,2 metru.
Zdroj: Pexels
Materiál a otěruvzdornost
Životnost i pohodlí sedačky ovlivní materiál jejího čalounění. Záleží nejen na vašich finančních možnostech, ale i stylu v interiéru a vašem osobním vkusu. I tak ale platí, že pro určité situace jsou praktické a méně praktické určité materiály.
Mezi nejdražší, ale nejodolnější materiály patří kůže. Její nevýhodou je ale nutnost pravidelné impregnace a také neprodyšnost. Pro dlouhá odpoledne na gauči se tak jeví jako méně praktická.
Zdroj: Pexels
Mezi látková čalounění patří mikrovlákno, mikroplyš nebo žinylka. Látkové potahy se považují za univerzálnější, nevyžadují speciální péči a jsou dostupné v široké nabídce barev.
Kromě materiálu je důležitým parametrem kvality také otěruvzdornost. Udává se v cyklech Martindale. Klasické potahy mívají odolnost zhruba 20 až 40 tisíc cyklů. Čím více jich bude, tím odolnější sedačka je.