Kovové kliky a koule na dveře jsou oproti těm plastovým mnohem odolnější. Je pravda, že za kov si samozřejmě budete muset připlatit, nemusíte se ale obávat škrábanců. Ty vznikají velmi často, když se snažíme trefit do klíčové dírky. Plastové kliky mohou napodobit ty kovové vzhledem, nikoli však vlastnostmi. Kov je téměř bezúdržbový, avšak časem i on může degradovat. Zde je návod, jak se o něj náležitě postarat, aby vypadal opět jako nový!
Mosaz a pravá měď
Tento materiál je spíše tradiční, v současnosti se ale opět stává oblíbeným. Zašlé mosazné a měděné kliky či jiné kovové polotovary (tyče, hroty, nýty, ozdobné prvky atd.) můžete vyčistit jednoduše s pomocí domácí čisticí pasty. Smíchejte lžíci mouky, lžíci soli a lžíci octa. Promíchejte, až se ze směsi stane pasta. Tu můžete natřít na mosazný či měděný povrch. Po několika minutách pastu smyjte s pomocí utěrky z mikrovlákna, kterou namočíte do horké mýdlové vody. Poté vyleštěte měkkým hadříkem.
Cín
Také cínové kliky a koule na dveře zažívají renesanci. Pokud máte nějakou starší, kterou chcete vyleštit, můžete použít obyčejné zelí. Z něj použijete vnější listy (které obvykle stejně na vaření nepoužíváme). Rozetřete je po zakaleném povrchu cínu a nechte chvíli působit. Poté vyleštěte měkkým hadříkem. Tmavá patina na cínu jde odstranit s pomocí směsi soli a octa. Do 150 ml octa vmíchejte 1 lžičku soli a přidejte tolik mouky, až vznikne pasta. Tu naneste na cín a nechte působit 15 až 60 minut. Poté opláchněte teplou vodou a vyleštěte dosucha.
Chrom a nikl
Některé materiály by byly velmi drahé, pokud bychom je použili na výrobu kliky. Proto se přistupuje k pokovení kliky jiným materiálem. I o něj je ale třeba se starat. Na chrom a nikl stačí pravidelně omývání mýdlovou vodou a osušení měkkým hadříkem. Nepoužívejte abrazivní přípravky ani drsné hadříky či houbičky, aby nedošlo k poškrábání. Údržbu dokončete lehkou vrstvou vosku.