Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Jako vedoucího týmu bych brala Jacka O’Neilla, říká Češka z MarsOne

Martin Peška

Martin Peška

4. 2. 2014

Do užšího výběru 1.058 uchazečů, z nichž má být pro cestu na Mars v roce 2024 vybráno 24 osob, se dostala také 29letá Češka. I Veronika Paláčková se rozhodla účastnit se nizozemského projektu Mars One.

Pravděpodobně máte blízko k vědě, vesmíru a sci-fi. Jaké filmy a literatura s touto tématikou patří mezi vaše nejoblíbenější? A zkusme ten výběr zúžit na ty tituly, kde se příběh alespoň částečně odehrává na Marsu.

Pokud jde o tituly spojené s Marsem, pak je to určitě Marťanská kronika od Raye Bradburyho, jinak z literatury především Arthur C. Clarke, z filmů 2001: Vesmírná odysea či Blízká setkání třetího druhu.

Jaký je to pocit uspět mezi 202 tisíci lidmi v projektu Mars One?

Je to velká zodpovědnost. Mars One ve mně vložil důvěru, že mám potenciál je reprezentovat a stát se součástí týmu, a chci udělat všechno proto, abych si tuto důvěru zasloužila.

Co vás motivovalo se do projektu s cestou na Mars bez návratu přihlásit? 

Možnost cesty do vesmíru, možnost poznávání nového, možnost podívat se někam, kam se ještě nikdo nedostal, možnost posunout vědu a poznání dál.

Jste si vědoma rizik, která mohou být s cestou na Mars a pobytem na rudé planetě spojena? Radioaktivní záření ničící imunitní systém, snížená gravitace způsobující řídnutí kostí…

Rizika tu samozřejmě jsou, ale v Mars One si jich jsou vědomi a pracují na jejich minimalizaci. Radiaci odstíní dostupnými i novými materiály, součástí štítu bude i půda, která pokryje obydlí na Marsu. Při výstupu na povrch budou mít astronauti speciální skafandry. Při dodržení všech bezpečnostních opatření by měli dosáhnout bezpečného limitu příjmu radiace dle směrnic ESA za 60 let.

Problémy může způsobit právě snížená gravitace, která je o 62 % nižší než na Zemi, ale problémy s tím spojené, jako je úbytek svalstva a kostní hmoty, se dají kompenzovat vhodnou stravou, cvičením i léky. Je možné, že v průběhu 10 let příprav vyvine medicína další způsoby, jak se těmto problémům bránit.

Řada lidí z laické i odborné veřejnosti projekt Mars One zpochybňují ať už po technické či finanční stránce (rozpočet projektu je stanoven na cca 120 miliard korun). Jak moc své potenciální misi věříte vy?

Myslím, že spousta lidí už pochopila, že je tento projekt opravdu myšlen vážně. Náklady na vyslání prvního čtyřčlenného týmu, včetně veškeré techniky a výcviku, včetně všech doprovodných záležitostí, se odhadují na 6 miliard dolarů, tedy 120 miliard korun. Na rozdíl od např. NASA je Mars One nestátní neziskovou organizací a není tedy limitován financemi od vlády. To se může zdát z jedné strany jako nevýhoda, na druhou stranu jim to umožňuje získat peníze od sponzorů a partnerů a jedním ze zdrojů financí mají být také televizní práva na reality show. Ale nepředstavujte si Big Brothera a lidi zavřené ve vile. Půjde o seriózní záležitost.

Co se týče technické stránky, lidé z Mars One věří, že technika pro osídlení Marsu je dostupná již dnes. Spolupracují s firmami jako je Lockheed Martin a Space X, které jsou renomovanými dodavateli ve svých oborech. Pokud se za dobu příprav objeví technologie, které se dosud nepoužívaly, a budou v tu dobu otestovány a dostupné na trhu, budou samozřejmě využity i ty. Srovnejte technologii letů Apollo v 60. letech a např. dnešní počítače. Myslím, že ten rozdíl je zřejmý.

Co na váš sen říká manžel, rodina a nejbližší okolí? Podporují vás? Nesnažili se vám to třeba rozmluvit?

Vyloženě rozmluvit se mi to nesnažil zatím nikdo. Rodina nebyla zas tak překvapená – kosmonautkou jsem chtěla být odmalička (a taky ministerskou předsedkyní a prodavačkou). V manželovi se perou dva přístupy – na jednu stranu mě chce mít tady, na druhou stranu je to příležitost, kterou dostane málokdo. Lidé z nejbližšího okolí mi vyjadřují podporu a ti, co nic neříkají, si asi myslí své, ale nezrazují mě od toho.

Pokud se nemýlím, v letech 2014 až 2015 mají proběhnout tři výběrová kola a z každého by mělo vzejít šest týmů po čtyřech lidech. Už víte, v čem bude další výběr a testy spočívat?

V tuto chvíli procházíme lékařskými prohlídkami u našich lékařů, dále budou na programu osobní pohovory. Poté si nás zřejmě prověří už lékaři projektu.

Způsob financování celého projektu zatím není blíže znám, zveřejněna byla jen informace, že se počítá se získáním prostředků z vysílání reality show ze života kolonistů. Jaký vztah máte k reality show?

Reality show jsem nikdy nesledovala, ale pokud to má projektu pomoct získat peníze a pokud to bude podáno vkusnou formou, tak se tomu nebráním.

Možná už to začalo… Přeci jen je okolo projektu už nyní docela haló a na internetu pod příspěvky se objevují mnohdy i dost negativní komentáře na stranu projektu i všech účastníků. Jak to snášíte?

To je dobře, že je kolem projektu haló J Negativní komentáře se objevují vždy a všude. Neberu si to osobně, protože ti lidí neznají ani mě ani projekt. Pozitivní na tom je, že se o existenci projektu dozvěděla už velká spousta lidí, a ve chvíli, kdy se spustí vysílání reality show, bude určitě mnoho lidí zajímat, jak to celé probíhá, tedy i ty negativisty, ať už si o tom myslí cokoliv. A to pomůže projektu získat další peníze. Jak se říká, špatná publicita neexistuje.

Co byste si chtěla vzít s sebou?

Samozřejmě manžela J Určitě bych si s sebou chtěla vzít nějakou památku na pozemský život a také určitě švýcarský nožík.

Počítáte s tím, že kdyby let na Mars nevyšel, mohla byste se podílet na projektu jinak například ze Země? Máte představu jak?

To je tzv. plán B. Pokud Mars One rozhodne, že nejsem vhodnou kandidátkou do prvních týmů, budu se určitě podílet na projektu jinak. Pokud nebude možnost pracovat přímo pro ně, budu se určitě snažit zvyšovat povědomí o projektu, každý máme možnost se zapojit finančně… Těch možností je spousta.

Jakou práci na Marsu byste si představovala?

Na Marsu bude ta práce jasně daná. Kromě údržby obydlí, kromě starosti o potravu atd. bude na pořadu dne budování a rozšiřování kolonie a také výzkum. Noví Marťané budou zkoumat historii i současnost Marsu, budou zjišťovat, zda na Marsu byl či je život, budou zkoumat účinky nízké gravitace na organismy atd. A budou také sbírat data pro výzkum na Zemi.

Co by vám při zabydlování nové planety chybělo nejvíc?

Samozřejmě by mi nejvíc chyběli lidé, které mám ráda. Omezený kontakt bude jistě možný, ale nebude možnost je obejmout, vzít za ruku… A určitě by mi chyběla příroda, modré nebe, sníh, vůně lesa po dešti…

A z materiálních věcí či jídla?

Z jídla určitě maso, mléko, vejce a z materiálních věcí… Asi klasický vánoční stromeček. (smích)

Kdybyste si mohla vzít jako své tři kolegy na Mars nějaké fiktivní postavy z videoher, filmů, knih nebo seriálů, které by to byly? A jakou funkci byste jim svěřila?

První by byla dr. Nicole Des Jardins ze série Rama od Arthura C. Clarka. Je to lékařka a jako člověk je mi blízká svou zvědavostí a absencí předsudků. Jako vedoucího týmu bych brala Jacka O’Neilla z Hvězdné brány pro jeho rozhodnost, laskavost a hlavně smysl pro humor. No a jako třetího bych brala Willa Rikera ze Star Trek TNG. Je to silák, hraje na pozoun a hlavně je to fešák. (smích)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jako vedoucího týmu bych brala Jacka O’Neilla, říká Češka z MarsOne

Hide picture